Olenko piilonarsisti?

sjdkltgew

Näen yhteiskunnan narsistisina itsekeskeisinä. Haluan paeta tätä julmuutta. Välttelen kaikkea mahdollista. Autan ihmisiä, kun tulkitsen niiden sitä haluavan (en halua olla tyrkky niin kuin monet ovat). Silti en voi luottaa oikein kehenkään.
Elän yksin. En kestä ihmisten välistä julmuutta ja sanaharkkaa, harmonian särkymistä. Omien etujen ajamista muiden kustannuksella. Ne aiheuttavat minussa tuskallisen olon.

Kuitenkin pakenen tätä maailmaa siis melko itsekeskeisestä syystä: minun on hankala kestää tätä elämää. Olenko siis narsisti?

4

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saatat vaikka ollakin.

    • vittuuntunut

      Narsisti ei välitä edes tuollaisista kysymyksistä, vaan käyttää häikäilemättä muita hyväkseen, jos siitä on itselle jotain etua, (suosio, raha sun muu). Itsesuojeluvaisto ei ole narsismia. Narsisti ottaa ennemmin haltuun muidenkin puolesta tilan, ettei muilla ole tilaa hengittää. Eipä paljoa syvällistä narsisti milloinkaan pohdi, vaan kaikkihan on aina muiden syy.

      • Mistä tiedät, mitä heidän päässä liikkuu?


      • LK

        Narsistikin voi miettiä itseään ja asemaansa maailmassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      79
      1954
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1260
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      195
      563
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe