Lasien välitilaan ei pääse vettä, lunta, kärpäsiä.
Sisäpuolen ikkuna on ensin tiivistettävä ilmatiiviiksi.
Ulkopuolen pystytiivisteet asennetaan yhtenäisinä alhaalta, ylös saakka.
Yläkaavatiivisteeseen jätetään 2 kpl n 20 mm tuuletusaukkoa.
Alavaakatiivisteeseen jätetään 2 kpl n 20 mm tuuletusaukkoa vesireikien kohdalle.
Asenna tuuletusaukkoihin n 40 mm piipunrassi. Katkaise piipunrassi ja laita rassin päät putkitiivisteen sisälle. Rassi estää lumen, veden sekä kärpästen pääsyn lasien väliin. Tiivisteen asennus, paksuuden mittausohje, tiivisteen laatu sekä tuuleentumisaukkojen sijainti löytyy nettiohjeista: Ikkunan ja oven tiivistysohje.
Tiivistä ulkoikkunat oikein
5
288
Vastaukset
- Onko milipiteitä?
Minulla on Fenestran ikkunat. Niissä on isot tuuletusraot pystytiivisteissä?
- Sisä+ulkopuoli
No niissä ikkunoissa on ulkoikkunat tiivistetty väärin.
Ilmoittaahan Fenestra omilla www sivuillaan, että sisäikkunatkaan eivät ole tiiviitä. - Repsottavat
Laitoin ikkunoihin rautakaupan suosittelemat itseliimautuvat kumitiivisteet. Pakkauksessa oli asennusohjeet. Nyt ulkoikkunan tiivisteet ovat osittain irti. Miksi?
- PiipunRassi
Mikä on tuo piipunrassi!!
- Rassi rassaa
PiipunRassi kirjoitti:
Mikä on tuo piipunrassi!!
PiipunRassi lienee ohut metallilanka johon on kiinnitetyt puuvillan untuvalangat.
Rassilla puhdistetaan piipun savukäytävät. Tuotetta myy ainakin piippuja myyvät liikkeet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462