Tuntuuko kenties että sinua pompotellaan, pidetään tyhmänä tms ?
Tuleeko "HYVINVOINTI.YHTEISKUNTAMME" päätäntä-elimiltä päättömiä vastauksia, jos siis päätöksiä ylimalkaan tulee ? Monestiko on tuntunut jottei kukaan edes vaivaudu lukemaan hakemustasi ?
Puolentoistavuoden taistelun jälkeen sanon etten ihmettele - papereita delekoidaan virkailijalta toiselle ja kaiketi vain laiskuuttaan taikka siksi että taataan virastojen virkailijoillle työtä, se vierivä kivi kun ei sammaloidu-. No nyt alkaa porukkaa sitten kaatumaan omiin nilkkoihinsa kun pöydälle tulee paperit jotka jo aiemmin oli siirretty eteenpäin, puhutaan ruuhkautumisesta, hah.
Suomi on aina osannut mokata, ja osaa nyt kuin vastaisuudessakin.
1990-luvulla joku sanoi sanan LAMA, sitten siitä pian jo uutisoitiin, ja seuraavaksi kokeiltiin sietokykyä lomautusten muodossa - ja kun kansa ei pienestä hyppää barrikaadeille niin lomautetaan lisää niin sittenhän herrat saakin jo hyvällä syyllä irtisanoa koko poppoon näennäisen konkurssin kourissa- , oli kuulkaas LAMA..
Ja lama oli rikkaiden keino rikastua köyhien kansalaisten nahalla, sitä saa repiä, oravannahkoja ei..
Väliaikainen AJONEUVOVERO-KOKEILU, mitäs muuta siinä kokeiltiin kuin kansan sietokykyä maksaa, ja maksettiinhan me, kiltisti, se siitä väliaikaisuudesta - Niin no, summaa kylläkin nostetaan ainavain alati uudelleen että onhan siinä muutosta ilmassa.
Nyt ihmisiä pompotellaan virastoissa järjettömillä asioilla ja päätöksillä, jotenkinhan ne tilastotkin on taas tietysti putsattava. Pahimpana koen KELA:n, jonka päätöksissä ei ole sitten mitään tolkkua ollut aikaan.
Itse olen mies joka on KELA:n mielestä samaan aikaa yhdellä fysiatrian erikoislääkärin lausunnolla sekä työkyvytön että työkykyinen, ja molemmista on mustaa valkoisella.
Mainitulla lääkärinlausunnolla haettiin kahta (2) asiaa, TULES-potilaan kuntoutusjaksoa sekä kuntoutustuen jatkoa.
Tuolloin jaksoin vielä uskoa yhteiskuntaan, enää en.
Kuntoutustukeni oli voimassa vuoden 2010 loppuun, uusi mainitsemani B-lausunto jo valmiina ja kun paperit täytettynä niin se oli sitten jo KELAssakin, sitten alkoi pommeja putoilla kelan tammikuiselta taivaalta:
24.01.2011 PÄÄTÖS KUNTOUTUKSESTA - MYÖNTEINEN JA PERUSTEENA TYÖKYVYTÖN, kaikki toistaiseksi vielä hyvin. Sitten sain huomata jotta Suomen valtiolla on aivan omanlaisensa ihmeparantumis-juttunsa, ei mennyt kuin yksi ainoa vuorokausi kun 26.01.2011 tuli päätös kuntoutustuesta, KELAlta tottakai taas, mutta siitä lähti sellainen helv..ti irti jotta vakuutusoikeudessa on paperit tälläerää...
KUNTOUTUSTUEN MAKSAMISEN JATKAMINEN LAKKAUTETTIIN PERUSTEELLA -TYÖKYKYINEN-, En vaan ota vieläkään tajutakseni jotta mitä se "työkykyinen" sitten teki siellä aiemmin myönnetyssä ja jäljempänä kahdessa osassa suoritettussa kuntoutuksessa joka oli myönnetty päivää aiemmin TYÖKYVYTTÖMÄLLE !!?????!!!
Ja työkyvyttömyyteni jatkuu, KELA tosin saattaa katsoa kumpi nelikymppisellä miehellä pettää ensin, hermot vaiko pumppu ? Kansanterveyttä..
Ei per..le.
Vahvoja särkylääkkeitä., masennuslääkkeitä.., rautaa seljäässä jne..
Pistää miettimään mitäköhän (jos vain yhtä) ihmisoikeutta tässä nyt loukataan taikka paremminkin sanottuna riistetään ? EIKÖ SOSIAALITOIMISTOSSA OLE MUUTOIN RIITTÄVÄSTI ASIAKKAITA ?
Terv: Minä ja mun alter egoni, toinen on työkykyinen...
KELA Ohoi !! Kuuluuko vai kaikuuko ?!?
1
102
Vastaukset
- 32
No vakkutusoikeuden ratkaisua odotellessasi voit tietysti kysyä siltä päätöksen lähettäjältä, että mihin hän perustaa kantansa jne.
(tarkoitan, että viranomainen eli KELA sen lapun on lähettänyt, mutta on siinä jonkun ihmisen nimi kuitenkin)
Ei siitä mitään hyötyä tietenkään ole....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh801965Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1581270
- 59698
- 225697
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472