Joo oon aatellu värjätä kevättakini (perusohutta kangasta, 100% puuvillaa) ja marimekon tommosen olkalaukun kotikonstein. Kummatki on siis alunperin mustia, mutta ärsyttävän kulahtaneen värisiä, ja mustaksi ois tarkotus värjätä. Kokemuksia kellään miten onnistuu, tuleeko lopputuloksesta tasainen? Onnistuuko värjäys pesukoneella vai käsin paremmin? Kiitos jo etukäteen!
Vaatteiden värjäys, helppiä?
8
5133
Vastaukset
- kotitarha
Hyvin on onnistunut ihan marketista ostettua väriä käyttämällä pesukoneessa. Minä olen kans värjännyt vanhoja haalistuneitamustia vaatteita uudestaan mustaksi, lopputulos oli yllättävän hyvä,tasainenkin ja väri pysyi käytössä ja pesuissa pitkään. Tein väripaketin mukana olleen ohjeen mukaan, suolaa piti laittaa reilusti koneeseen mukaan.
- Dyykkari stailaaja
Sama täällä, hyvin onnistuu konevärjäys yleensä. Marketin Nitorilla olen värjäillyt paljonkin. Jos kankaassa sattuu olemaan tahra, joka ei ole lähtenyt pesussa, korostuu värjäyksen jälkeen. Vaikka olen aina pessyt tekstiilit ennen värjäystä, niin esim. yhteen mekkoon jäi tosi rumat tahran jäljet kainaloiden kohdalle. 40 asteen pesussa deo- jäämät ei olleet puhdistuneet kokonaan. Tällöin värjäsin vaalean mekon punaiseksi.
Pesukokevärjäys on mielestäni vaivattomampaa kuin käsin tehtynä. Kone kannattaa pestä pyörittämällä tyhjänä 60 asteine ohjelma läpi, niin värijäämät saa pois koneesta, ettei pilaa seuravaa pyykki erää. - kotivärjääjä
pese jälkikäteen sitruunahapolla, jota myös haisunpoistoon käytettän. Edukkaammin himmikaupoista.
- sininenkangas
onko kukaan tietoinen, että onnistuuko esim. Hieman tummempien värien värjääminen tummiks?
- sininenkangas
onko kukaan tietoinen, että onnistuuko esim. Hieman tummempien värien värjääminen tummiks?
- kinuskianski
Ite värjäsin alunperin mustat farkut jotka oli kulahtaneet niin mustalla uudestaan. Niistä tuli kuin uudet! Kannattaa värjätä. Värjäsin mustalla Dylon merkkisellä pesukonevärillä. Ostin värin tarjoustalosta.
http://dylon.fi/pesukonevarjays Tuossa linkki vielä dylonin sivuille jossa on tosi hyvät ohjeet. - tummanvärikäs
Itse saataisin kokeilla mustien farkkujen sävyttämistä jollakin muulla värillä.
Kiitos vinkeistä! - streetbike1
Jepp laitoin vaaleen ruskeen,koneeseen että olis tullut tummenpi,ei paljoo värjätynyt ,mukana oli kyllä ohut villa paita siihen tarttui,,olisko villa vienyt kaikki värit ,,kerroppa,väriaineet on mahtavia juttuja vaatteista saa kuin uusia kesän jatkoo,kaikille pyykkäreille..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi
Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh2512053- 841238
- 901067
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm1171055- 123850
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp87847Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa101809- 122779
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante124716- 23701