Lumessa jäljet on
parilliset, sievät.
Metsähiiren, lumikon,
ne minne vievät?
Katosivat lumen alle
mustaan reikään.
Tuskin maailmalle
matka veikään.
Hyvä niin, koti hyvä
on metsähiiriparan.
Aina parempi jos syvä,
suojaa valonaran.
*
Lumikko kaunokainen,
valkoisena turkki
sulokas ja ihanainen,
sekö sieltä kurkki?
Tunsi tuoksut kevään:
Jätti pesäkolon rauhan,
päivään säteilevään
hangen helminauhan.
Jäljet
8
179
Vastaukset
- *m*
auringonpaisteko sai sinut riimittelemään. ihana keväinen tunnelma. kiitos tee.
- tee.
Hei *m*, vaikea sanoa, mikä runon synnyttää, eniten kai oma mieliala. Mutta kyllä ainakin itselläni tarvitaan useimmiten jokin ulkoinen syy, vaikka hiekanmurun kokoinen, minkä ympärille runo kehittyy. Tässä runossa oli ihan aidot jäljet.
Kiitos keväisestä vastauksestasi!
- onija
´tunsi tuoksut kevään´
Kiitos runojen taiteilijalle..
Upeaa!!
Kiitti tee..- tee.
Onija, mukava että pidit. Ja se taiteilija kuulosti hienolta. Kiitos! Kaunista pääsiäisen jatkoa ja kevättä sinullekin!
- -darklady'
olet omalla mukavuusalueellasi näissä riimirunoissa
joita on kyllä ilo lukea - tee.
Hei ystäväni, hauska termi tämä "mukavuusalue", mutta luulen kyllä että olet oikeassa. Kaipa sinä runoni tunnet. Vaikka se tästä mukavuusalueesta seuraa, että viimeistely jää, kun kirjoittaa suoraan ruutuun. Ja lisäksi rikkoo helposti omia sääntöjään: ei kahta asiaa samaan runoon, ei edes kahta eläintä, Tulos on helposti sekava. - Pitäisi malttaa viimeistellä.
Kiitos lempeästä vastauksestasi! - Tiiuli88
Olipas ihana ja keväinen runo. Kiitos runoilijalle! Itse tilasin juuri www.kirjapaja.fi Anna-Mari Kaskisen runokirjan: Enemmän kuin ymmärrän. Odotan innolla sitä saapuvaksi. Runoja on aivan ihana lukea!
- tee.
Hei Tiiuli, mukava kun olet löytänyt nämä runopalstat ja kommentoit! Täältä löytyy runoja moneen makuun. Varsinkin jos jaksaa kahlata taaksepäin niin valikoima laajenee. Ja jos löytyy jokin mielenkiintoinen kirjoittaja, voi sitten haun avulla perehtyä tämän runoihin.
Kiitos myös kauniista arvostelusta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462