Pitkään olen etsinyt vuokra-asuntoa ja laitellut ilmoituksia nettiin ja sanomalehtiin, joka on tullut sinänsä maksamaan jo todella paljon.
Mutta kun omistan kaksi koiraa, niin heti sanotaan että ei käy.
En ole valmis luopumaan koiristani minkäänlaisen asunnon takia, sitten muutamme vaikka asuntovaunuun jos ei muuta ala löytyä.
Meillä ei ole mikään pakko heti muuttaa, mutta haluan vain pois näistä ympyröistä, rauhallisemmalle seudulle.
Onko jollain tietoa mistä löytyisi kiva mökki minulle ja koirille?
Omaa ei ole varaa ostaa.
Koiramaista
7
97
Vastaukset
- omassa parempi
Jos on varaa asua vuokralla, niin on myös varaa ostaa oma, oma halvempi kuin vuokralla asuminen.
Vai etkö maksa itse vuokraasi? Miten sitten on varaa pitää edes koiria?- Ei lainata
Pankki on hyvin tyly monelle kuin menee lainaa kysymään.
- neuvoaaaaa
Tässä vihje nuorille, jotka suunnittelevat kahden koiran hankkimista. Ensin koulutus, sitten työpaikka, sitten säästetään ja ostetaan oma asunto. Ja sitten voi hankkia niin monta koiraa, kuin eläinsuojelulaki vain sallii.
- ääliöt
Voi helv... mitä vastauksia alottajalle satelee.mitääs sillä väliä miten monta koiraa ihmisellä on, eläinsuojelulla ei ole siihe asiaa mitää sanottavaa,ei koirat oo kortilla.tyhmä.
ja oman asunno ostoo menee rahaa takuulla enpi ku asuis vuokralla riippuu tietty missä asuu.aloittajaki ettii mökkiä.ja mitä se kenellekkää kuuluu vaikka se olis sossu joka maksaa vuokra.ja toikii joka antaa neuvoaaaaa niin mistä tiät vaikka alottaja olis eläkeläinen ja sä tuputat neuvoo nii ku jollekkin 17vuatiaalle,tyhmä ääliö.eläkeläiset ei saa lainaa eikä töitäkää,ja jos on joutunut elä'kkeelle jo 20v työtapaturman takia, nii mene siinä sitten neuvoon että ota laina osta oma kämppä mene töihi.
kusipäät ei ikänä osaa vatsta asialisesti. - Marjaleena_Kivikko
Esim. täältä voi hakea vuokra-kämppää: https://www.vuokraisanta.fi/ ja mitä tulee koiriin niin sano vain että olet valmis lisäämään vuokra-sopimukseen kohdan että maksat kaikki lemmikkien mahdollisesti aiheuttamat vahingot. Tuolla sain itse kisuni mukaan.
- Onnea matkaan
Aloittajalle:
Pyydä nykyiseltä (entiseltä) vuokranantajalta lausunto, että olet hoitanut kämppää hyvin ja koirat eivät ole aiheuttaneet tuhoja. Tämä voi hieman rauhoittaa mieltä vuokranantajissa.
Tarjoa 2kk vuokravakuuden sijaan 3kk vakuutta, jolloin on sitten enemmän puskuria jos jotain tuhoja tulee. Herättää enemmän luottamusta että on rahaa jo etukäteen "säästössä" mahdollisten tuhojen korjaukseen. Voit myös tarjota 5-20e korkeampaa vuokraa, jolloin pääset hieman toisten hakijoiden edelle kilpailussa.
Ongelmana on myös se, että jos haet suosituimmilta alueilta, niin monia koirattomia hakijoita myös riittää, jotka menevät sinun edelle. - omaanrauhaan
Kiitokset kahdelle edelliselle vastaajalle.
Todellakin, voisinpa noita neiuvojanne käyttääkin, katsotaan sitten mitä vuokranantajat tuumaavat ;)
Kiva kun täälä sivuilla saa edes joskus asiallisiakin vastauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892128Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361776- 1801326
- 241794
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </340514