Keskusteltaisiinko tälläkin palstalla välillä politiikasta. Ministereiden ja kansanedustajien harjoittamasta politiikasta ja sen vaikutuksesta tulonjakoon ja luokkayhteiskunnan syntyyn.
Kokoomus on päähallituspuolue: 44 kansanedustajaa ja hallitukseen 6 ministeriä:
- pääministeri Jyrki Katainen
- sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikko
- elinkeinoministeri Jyri Häkämies
- hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen
- ulkomaankauppa- ja eurooppaministeri Alexander Stubb
- maa- ja metsätalousministeri Jari Koskinen
SDP: 42 kansanedustajaa ja 6 ministeriä:
- valtiovarainministeri Jutta Urpilainen
- ulkoministeri Erkki Tuomioja
- peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson
- opetusministeri Jukka Gustafsson
- työministeri Lauri Ihalainen
- asunto- ja viestintäministeri Krista Kiuru
Vasemmistoliitto: 14 kansanedustajaa ja 2 ministeriä:
- liikenneministeri Merja Kyllönen
- kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki
Vihreä liitto: 10 kansanedustajaa ja 2 ministeriä:
- ympäristöministeri Ville Niinistö
- kehitysyhteistyöministeri Heidi Hautala
Ruotsalainen kansanpuolue: 9 kansanedustajaa ja 2 ministeriä:
- oikeusministeri Anna-Maja Henriksson
- puolustusministeri Stefan Wallin
Suomen kristillisdemokraatit: 6 kansanedustajaa ja 1 ministeri:
- sisäministeri Päivi Räsänen
Oppositiossa ovat:
- vaalivoittaja perusS, 39 kansanedustajaa ja kepu 35 kansanedustajaa.
Persut saivat 34 kansanedustajaa enemmän ja kepu menetti -16 kansanedustajaa.
Hallituksen kokoonpano on porvarienemmistöinen. Oikeistopuolueita hallituksessa on 4 ja oikeistolla on yhteensä 11 ministeriä. Vasemmistopuolueita on kaksi ja vasemmistolla on 8 ministeriä.
On väärin syyttää hallituksen harjoittamasta oikeistolaisesta politiikasta vasemmistolaisia - lähinnä demariministereitä. Ennen viime vaaleja kokoomuksen kansanedustajaehdokkaat ilmoittivat kannattavansa suuria tuloeroja. Ja tuloerot kasvavat - ehkä vasemmistoministereiden ansiosta hitaammin - mutta kasvavat kuitenkin. Verotus ei enää tasaa tuloeroja, kun verotuksen painopiste siirtyy välillisiin veroihin ja kun veronmaksukyky ei ole veronkannon kriteeri.
Kokoomus vaatii yritysten veroja alas ja arvonlisäveroja ylös. Kataisen mukaan alvin korotus vaikuttaa kuin buracaps päänsärkyyn. Arvonlisäveroa on nostettu kokoomuksen vaatimuksesta. Energiaveroja on nostettu kokoomuksen vaatimukselta kuluttajilta mutta yritysten sähkövero on siirretty sähköveroluokkaan II ja niin yritykset saavat energiatukea 236,6 miljoonaa.
Kokoomus vaati yrityksille 300 miljoonan uuden "kasvuyritysten tuen" vaikka yritykset saavat jo ennestään 3-5 miljardin yritystuet yli 1000 tukimuodon perusteella. Yritykset maksavat vähemmän veroja kuin mitä saavat yritystukia ja veroetuja, joten yritysten tukiaiset maksavat palkansaajat. Suomessa jopa sosiaalietuudet ovat progressiivisesti verotettuja - mutta pääomatulot eivät. Osa osinkotuloista on ollut nollaverotettuja. Suurituloisimmat ovat saaneet lähes kaikki verovapaat osinkotulot. Varallisuusvero on poistettu. Työnantajien kela-maksut on poistettu. Yhteisöveroa alennetaan koko ajan. Hyvin on kokoomus omiensa asiat hoitanut!
Kepu on järjestänyt maataloudenharjoittajille samansuuruiset maataloustukiaiset: yli 3 miljardin vuosittainen tuki ja 2 miljardin veroedut. Tukimuotoja on "vain" 200 erilaista.
Demarit ovat joutuneet hyväksymään kepun ja kokoomuksen harjoittaman sulle-mulle-ei muille tukiais- ja veropolitiikan, koska ovat olleet vähemmistönä eduskunnassa kaikissa 1990 ja 2000-luvun eduskunnissa.
Pääasiassa palkansaajien ja eläkeläisten maksavat verot eivät ole riittäneet hyvinvointipalveluihin, yritysten ja maatalouden harjoittajien tukiaisiin ja veroetuihin, joten ulkomailta on otettu lainaa yli 80 miljardia euroa. Ulkomaan velkaa ei enää voida samaan tahtiin kasvattaa, kuin mitä Katainen teki valtiovarainministerinä, joten nyt ryhdytään leikkaamaan.
Porvarienemmistöinen hallitus leikkaa porvarienemmistöisen eduskunnan tuella suomalaisilta pieni- ja keskituloisilta. Rikkaita on kokoomuksen mukaan liian vähän verotettavaksi. Rikkaat kokoomuslaiset yritysten omistajat ja yritysjohtajat ovat vaalirahoittaneet kokoomusta juuri sen vuoksi, että rikkaiden etuja ei leikata.
Tuloerot kasvat ja Suomesta tulee ankara luokkayhteiskunta suurine tuloeroineen. Suomessa on jo nyt 20.000 tulotonta ja leipäjonot ovat kasvaneet vuodesta toiseen. Demareiden ajama yhden tuloveroasteikon lisäys verotaulukon yläpäähän ei tuloeroja kavenna eikä estä luokkayhteiskunnan syvenemistä.
Tuloerojen kasvu on ollut Suomessa viime vuosina huomattavasti nopeampaa kuin muissa OECD-maissa. Tuloerojen kasvun suurimpina syinä ovat osinkotulojen ja myyntivoittojen raju kasvu, verotuksen progression lieveneminen sekä ansio- ja pääomatuojen erilainen verokohtelu. Ja tämä kaikki pysyy ennallaan, joten tuloerot kasvavat entisestään.
Puhutaan politiikkaa - miten yhteisiä asioita on hoidettu?
Tuloerot kasvavat
0
200
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?82679Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1612583- 1842451
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n141984Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari181965Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa501793Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo691538Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?681099Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http101093Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta63940