elikkäs, olen 33v nainen, nuori vielä, mutta minulla on 16v tytär jonka sain 17v.
Olemme eläneet 16vuotta kaksin (paitsi ensimmäiset 2v äitini luona) isää hänellä ei ole koskaan ollut, koska sen hetkinen jätkä otti ja lähti (niinkuin tavallista) hetikun kuuli että olin raskaana, isää ei kiia koskaan ole nähnyt.
ollaan oltu niin tiiviiseen, ja ollaan todella läheisiä ja nyt olisi aika lähteä turkuun opiskelemaan syksyllä maatalous-alalle minne kovin haluaa, en haluaisi päästää häntä vaikka se olisi parhaaksi hänelle, koska jään aivan yksin. Annoin luvan hakea sinne kuitenkin, mutta nyt pelkään että menetän hänet..
En tiedä miksi tämän tänne kirjoitin kai hakeakseni lohtua ja ymmärrystä..
liian kiintynyt..
10
303
Vastaukset
- jjiia
annappas tyttös aikuistua ja päästä se sinne kouluun.. josaki vaiheessa se kuiteski lentää pesästä, se on iha luonnollista..!!
- dfgbfg
Olisiko sinunkin aika aloittaa taas elää omaa elämää eikä koittaa elää sitä tyttären kautta. Pahinta mitä voit tyttärellesi nyt tehdä, on pyrkiä estämään hänen matkansa kohti itsenäisyyttä. Sen sijaan voit rakkaudella sitä tukea. Etsi tietoisesti uutta sisältöä elämääsi.
- yh-naikkonen
molemmat puhuu asiaa, joskushan se olisi kuitenkin lähtenyt ha varmana jo parinvuoden sisällä.
en kiiaa yritä korvata, tai mitään mutta aattelin ottaa koiran itsellenin, ja aloittaa mahdollisesti agilityn tai jotain semmoista..
olen vain niin oudoilla fiiliksillä, vastahan sain merkonomin opinnot suoritettua ja sain töitä, minua ja kiiaa varten ja nyt hän on lähdössä jo opiskelemaan, kyllä se aika menee..- Kohtalotoveri :)
Täällä kohtalotoveri. :) Ihan samat fiilikset hyvä yh-naikkonen on täälläkin. Tuo sama tunne taitaa olla ihan kaikilla äideillä, kun lapset lähtee pois kotoa ja aloittelee omaa elämäänsä mutta meillä yksinhuoltajilla iskee se yksinäisyys vielä kovemmin, kun ei ole ketään enää jakamassa sitä arkea. Pakko äidin on kuitenkin luopua lapsestaan ennemmin tai myöhemmin ja antaa tämän alkaa oma elämänsä ja kokeilla siipiään.
Pitäiskö meidän yrittää nauttia nyt siitä vapaudesta ja siitä että on nyt aikaa sitten itsellekin enemmän? Hankalaahan se ainakin minulla on ollut, koska sitä on tottunut olemaan palveluautomaatti ja yhtäkkiä onkin koko vapaa-aika omassa käytössä. Sinä olet vielä nuori, minua paljon nuorempi joten ehdit saada vielä parisuhteitakin. Nythän sinulla on mahdollisuus lähteä juhlimaan ja tanssimaan jne...Mutta varmaan lemmikin ottaminen olisi hyvä idea, niin on joku josta huolehtia ja joka olisi seurana. Ja on sitten kiva kun tyttäresi tulee käymään viikonloppuisin kotona, niin on kiva lemmikki odottamassa.
Kuinka pitkä matka tytöllesi tulee eli kuinka kaukana Turusta asutte (minä olen itse turkulainen)? Eli näettekö usein toisianne? Sekin on luksusta: saa tuntea ikävää ja kuinka ihana on nähdä omaa lasta tauon jälkeen. Ajattele, että onneksi tyttösi ei ole lähdössä ulkomaille (vielä)! :) kuten joidenkin kaverieni tyttäret ovat saaneet ulkomailta opiskelupaikan. Olisin itse palasina niinkuin kavereiden äidit ovat, mutta siihenkin on sopeuduttava.
Minulla on vähän paremmin tässä, koska tyttö muutti täällä paikkakunnalla, ja näemme tosi usein, pesen pyykit ja autan muutenkin mutta enää ei tyttö ole täällä aamulla vaan herää omassa asunnossa. Käy toki yötä täällä joskus ja on jouluna ja juhlapyhäisin. Mutta silti, jokin on muuttunut pysyvästi. Tämä on sitä elämää ja normaali vaihe - paljon pahempi ja epänormaali tilanne olisi se, että lapset jäisi kotinurkkiin nelikymppisiksi riippumaan äidistään. Tsemppiä sinulle ja lapsellesi ja samoin kaikille muillekin äideille jotka ovat samassa tilanteessa! :)
- yh-naikkonen
hei ja kiitos tuesta kohtalontoveri! :)
sanoppas muuta, kaikille äideille on vaikeaa kun oma lapsi lähtee kotoaan, mutta yh-naisena kyllä tulee todella yksinäiset oltavat, onhan täällä kaupungissa kavereita onneksi, jotka käyvät luonani säännöllisesti :) oma äiti joka tsemppaa, ja käymme zumbassakin kaksin, mikäs sen mukavampaa.
niin ennemmin tai myöhemmin ne lähtevät, ja annan Kiian kokeilla siipiään, nyt on sen aika, ensin on 1 kesä vielä kiian kanssa.
Niin pitäisi varmaan nyt nauttia oikein kunnolla siitä vapaudesta, ja ehkä joku kiva mieskin löytyisi kun onhan tässä oltu jo 3v sinkkuna.
Koiraa olen tosissani miettinyt, olisi ihana kaveri täällä yksinäisessä talossa.
Ja asun Helsingissä, eihän turku kauhean kaukana ole, mutta sen verran ettei kiia kotona voi asua, vaan asuntolaan menee.
ja totta, ihana aina nähdä omaa tytärtään tauon jälkeen.
ja olisi kamalaa, jos oma tytär lähtisi ulkomaille, koska haluaisin kuitenkin nähdä kuukaudessa ainakin kerran, ja sanoin kiialle että tulee välillä myös mun luo, kun kiian poikaystävä asuu espoon lähistöllä, niin on viikonloput muutenkin ollut usein senkaa, mutta ainakin kerran kuussa mun luo! (voihan poikaystäväkin toki meille tulla) :)
Sun tilanne kuulostaa ihan mukavalta, ja kivaa että tytär ja äiti näkee usein, toivottavasti Kiiakin muuttaa sitten myöhemmin takaisin Helsinkiin, mutta enpäs tiedä, kun on aina maaseudusta tykännyt, ja haluaa siellä elää, oon ilonen et se pitää sen haaveista kiinni, enkä aio estää Kiiaa, eihän tää minkää loppu oo, se on aina mun tytär.
niin ei sekään olisi hyvä, ja jos niin kävisi niin kyllä silloin jo laittaisin töitä hakemaan, vaikka erikaupungista sitten.
Tsemppiä sulle tyttäresi, uuden oudon vapauden ja tulevan valoisan kesän kanssa! ;) - nyt jo mummi
Heh vaan teille, älkää itkekö ! Minulta lähti rakas tyttäreni ja ajattelin että elämä oli siinä, nyt olen ihan itekseni. No, nyt tämä perhe on kasvanut ihanalla vävyllä ja kahdella suloisella lapsella, jotka ovat jatkuvasti meidän ilonamme, sutinaa on joka viikonloppu ja kivaa on. Aluksi tytär tietenkin otti irtioton ja biletti kavereiden kanssa, mutta nyt on aikuinen ja meillä kaikilla on ihanaa. Kyllä ne lapsukaiset siitä asettuvat ja sitten me taas saadaan niistä nauttia ja niiden pikku ipanoista.
Nauttikaa nyt siitä yksinolosta, kohta se on vain kaukainen muisto, kun ne kekarat valtaa teidän kaiken yksityisyydn - yh-naikkonen
kiitos tsempistä "nyt jo mummi!" ja onnea ja iloa lapsien jälkeläisistä! ja käskysi on lakini elikkäs syksyllä alkaa nauttiminen vain omastaolostaan :)
- sagjlksaskj
Kaikella ystävyydellä, nettiin ei kannata kirjoittaa nimiä mainiten kovin yksityiskohtaisia juttuja elämästään. Joku tyttösi tai sinut tunteva voi varmaan näiden juttujen perusteella tunnistaa sinut.
- yhmyös
Olen ollut myös YH-äiti ja tiedän tunteesi. Nyt on lapset maailmalla ja on jo lapsenlapsiakin.
Olen joskus jostain lukeut, että yksinhuoltajilla on vaikeampaa päästää nuori omilleen, kun kahdenhuoltajan perheellä. Vanhempi on ikäänkuin hitsautunut liian tiiviisti lapseensa. Tosi hyvä kun tiedostat tilanteen, niin virheetkin jäävät piennemmiksi. Itse olin ihan pihalla tuossa vaiheessa ja suhde lapsiinkin käsrsi.
Päästä vaan menemään ja puhukaa asiasta. - yh-naikkonen
yhmyös, kiitos että tuet :)
Kuulostaa kyllä hyvin todelta väitteeltä, onhan se eriasia jos on vaikka 5 lasta, ja yksilähtee ja on mies tukena siinäkin, koska kaikille perheellisille äideille myös on vaikeaa päästää se lapsensa maailmalle.. mutta entäs jos ei olekkaan miestä/isää tukena, eikä muita lapsia/sisaruksia jakamassa enään taloa.
Tai jos on muita sisaruksia ja nekin lähtee sitten yksikerrallaan, ja kohta jää vain yksinäisyys..
tai siis kyllähän elämä tästä vielä jatkuu, ja en halua jäädä paikoilleni, mutta muuttuu todella paljon ilman tytärtä.
Että totta viserrät, onnea lapsenlapsista! :) toivottavasti minäkin saan joskus kunnian tulla mummoksi, ja saavat käydä täällä niin paljon kun sielu sietää!
Iloista ja valoisaa kesän odotusta sinnekkin yh-naiselle :)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi
Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh2422040- 841228
- 901057
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm1171045- 123850
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp87847Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa101809- 119764
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante124716- 23701