elämäntilannemuutos

YELLITÖN

Toiminimeä pyöritelty nyt reilu pari vuotta. Aluksi näytti hyvältä ja vähän sen jälkeenkin, mutta nyt alkaa näyttää vähän huonommalta. Tuo ei työllistä minua kuin tunnin tai pari päivässä. Sillä on elänyt, mutta viime aikoina erittäin kitkutellen ja huononemaan päin on. Välillä liikevaihto oli 5-6k€/kk ja nyt tippunut 2-3k€/kk. Tuolla aiemmalla liikevaihdolla eli ja jäi pari euroa säästöönkin. Tuolla nykyisellä liikevaihdolla ei juuri elä ja mitään ei jää säästöön.

Olenkin todennäköisesti palaamassa palkkatyöhön koska lisätuloja tarvitaan. Nyt on kiikarissa homma mistä saisin n. 3000€/kk nettona.

Tulen ainakin toistaiseksi jatkamaan myös toiminimen toimintaa, sillä se pyörinee ihan hyvin omillaan jos niitä varoja ei tarvitse käyttää elämiseen. Mietinkin siis YEL-maksua. Onko järkevää maksaa enää YEL:iä jos palaan ihan ok palkkaiseen palkkatyöhön, josta maksan kaikki verot sun muut? Jos kerran on alkanut maksamaan YEL:iä niin onko siitä vaikea irtautua yrityksen kuitenkin jatkaessa?

Kiitos jos on tietoja tai vinkkejä kuinka olisi järkevin toimia!

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsjfksdjöf
      • YELLITÖN

        Kiitos linkistä! Ei taida ihan niin pientä olla että menis rajan alle. No ehkäpä voi pitää YEL:lit minimissä.


      • maksa ja haaskaa
        YELLITÖN kirjoitti:

        Kiitos linkistä! Ei taida ihan niin pientä olla että menis rajan alle. No ehkäpä voi pitää YEL:lit minimissä.

        Et tainnut ymmärtää rajaa, se ei tarkoitan ansaittuja euroja, vaan työpanostasi, jos se on tunti päivässä, yel-raja tuskin ylittyy ja kuka voi edes muuta todistaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1910
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1653
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1197
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      190
      551
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      537
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe