En siis säästä näillä eläkeinstrumenteillä, vaan ihan normaaleilla sijoituksilla.
Nyt pikkusen vajaa 50 mittarissa, asunnot ja semmoset hankittuna, nyt jos jäisi vapaaherraksi loppuelämäksi, riittäisi pikkusen yli 1000€ kuussa käteen, verojen jälkeen.
Mutta kuinka kauan pitäisi olla viellä duunissa? Olen laskeskellut että noin 5 vuoden kuluttua, olisi käännekohta, jonka jälkeen duunissakäynnin vaikutus varakkuuteen vähenee voimakkaasti. Käännekohdassa olisi sitten tuloja noin 80'000€ käteen vuodessa.
Tämän jälkeen pääoman maltillinen turvallinen tuotto riittäisi riittävään tuloon.
Ja pääoma kasvaisi vuosivuodelta.
Oikeastaan mietityttää vain oikea ajankohta oravanpyörästä hyppäämisen suhteen.
Duunini on sellainen että kun siitä hyppää pois, käytännössä paluuta ei enää ole 1-2 vuoden kuluttua.
Koska vapaaherraksi ?
4
594
Vastaukset
- Jaksaa vielä ?
Hyppää sitten kun siltä tuntuu, mutta..... Tunnen kollegoita jotka ovat niin tehneet mutta hetken päästä tulevat kertomaan että alkaa lenkkipolku tuntua liian tutulta ja haluavat olla mukana actionissa. Ihmisten kanssa tekemisissä eikä vaan eläkkeellä varpaitaan tuijottaen.
Eli tee vaikka löysempää niin kaun kuin tuntuu mukavalta, muuten moni tarttuu pulloon ja pitkästyy eläkepäivillään.- et n.äi.n
Itse reilu 40 ja samaa mietin.. Koska tosta hermoja raastavasta touhusta uskaltaa hypätä...
Paljon tiedän porukkaa ketkä ovat ns. putkeen jääneet eikä kukaan ole muuta sanonut kuin olisi pitänyt yrittää aikaisemmin pois tosta shitistä..
Pääsee nauttimaan elämästä..
Toki jos ei ole muuta elämää kavereita perhettä..
Itsellä elämässä ei muu rassaa kuin työ !!!
Vapaa-ajalla ei ole ongelmia vain sen puutteessa..
- Vonkaleviehe
Kävisikö osa-aikainen työ? Itse olen viisikymppinen, jolla myös on periaatteessa tarpeeksi pääomaa loppuiän elinkustannuksiin. Viime vuosina olen tehnyt töitä 6 - 7 kuukautta vuodessa, lähinnä kasvattaakseni "varmuuskerrointa" odottamattomien vaikeuksien varalta.
5 - 6 kuukauden loma helpottaa kummasti työssä jaksamista ja antaa hyvän käsityksen siitä, mitä vapaaherran elämä on. Toistaiseksi vapaa-ajan ongelmia ei ole esiintynyt, ja parin vuoden kuluttua lopetan varmaankin työnteon kokonaan. - Herra 4X.
Minun duunissa on vaikea osa-aikaisena tai pätkissä työskennellä.
Kun duunista jää pois yhtään pitemmäksi ajaksi, palaaminen on eriitäin vaikeaa.
2017 on sitten duunissa eräs muutos, jolloin saattaisi olla sopiva hetki siirtyä vapaalle.
Lähinnä mietityttää miten pahojen ongelmien selviämisen pitää olla tähtäimessä ?
Riittääkö kolari & vaikka sydänleikkaus ?
Mutta pitääkö varautua vaikka taivaan putoamiseen ?
Jännä miten paljon on yhtä-äkkiä alkanut jäädä sijoitettavaa pääomaa, tässä on excell analyysejeni mukaan ihan perää.
Vuoden parin lisäjaksaminen olisi sitten kyllä viimeinen niitti talouden vahvuuteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh932255Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1561848- 1761393
- 234845
- 62769
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11766- 65764
- 55662
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212633Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591