Asuntotukea ?

Lilja Asuntokuume

Moikka, olen 16-vuotias naisenalku Kouvolasta. Mulla on vaikeaa keskittyä esim kokeisiin kotona jne..muutenkin riitaa vanhempien ja sisarusten kanssa, joten olen päättänyt että etsisin oman asunnon.. nooh tästä ihan kouluni vierestä vapautui pieni kaksio kerrostalossa. Vuokran hinta on 460€/kk ja muuttaisin siihen hyvän ystäväni kanssa kaksistaan eli kummatkin maksaisivat 230€ (Ystäväni on jo 20-vuotias) niin eli kummatkin maksais 230€, mutta en käy töissä vielä missään en voi maksaa vuokraani, ellei äitini suostuisi maksamaan 100€/kk mutta en usko. niin mistä rahaa? Kelalta, jookai, mutta voiko joku laittaa linkin mistä sinne soitetaan tai laitetaan lomake? Sossut auttaa, joo. Kertokaas jos on kokemuksia. :) Kesätöitä kyllä kohta hankin jälleen, mutta ei sekään riitä aina siihi asumiseen, vai? :D No mutta kertokaas rohkeesti! :)

3

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela2

      Kesätöilläkin voisit pärjätä hetken, mutta meneppä käymään kelassa, niin auttavat siellä parhaiten. Kelan sivuilla voit tehdä yleisen asumistuki hakemuksen tai hakea opintotukea johon kuuluu asumistuki. Sossultahan voit saada rahaa takuuvuokraosuuteesi ja vuokranmaksuun kun käyt tekemässä toimeentulotuki hakemuksen. Mutta kannattaa tosiaan mennä paikan päälle kelaan/sossuun (varaa aika) kysymään, niin he osaavat paremmin sanoa kun jokaisella on kuitenkin oma tilanteensa.

      http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/060601120441IL?OpenDocument
      http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/300608102024HO?OpenDocument
      http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/050901130444HV?OpenDocument

    • perheellinen isi

      "muutenkin riitaa vanhempien ja sisarusten"

      Mitä jos opettelisitte kommunikoimaan sivistyneesti. Asuminen on kallista puuhaa varsinkin 16 vuotiaalle.

      Hyvä vinkki teidän perheelle on,että jos haluaa riidellä on syytä lähteä ulkoilemaan ja rauhoittumaan.

      • kuin taikaiskusta

        Kommunikointi on hyvä taito, mutta on perheitä jossa se ei toimi. Oletko tullut ajatelleeksi esim. perheitä jolla on vahva uskonnollinen tausta. Muiden mielipiteitä ei oteta huomioon vaan on sovittava tiettyyn muottiin. Tämä on ääri esimerkki, mutta olet taatusti sinäkin elämäsi aikana tavannut tai vähintään tiedät ihmisiä joiden kanssa et halua olla kahdesti tekemisissä. Ihmiset, joilla on äärimäisen poikkeavat tempperamentit , eivät sovi saman katon alle. Sen sijaan jos nämä ihmiset saavat omaa tilaa itselleen niin se kommunikointikin saattaa onnistua paremmin. Ja ihmisiä ne vanhemmatkin on.

        Ps. jos jotkut riitelee koko ajan, niin perheessa on joku konkreettinen ongelma eikä se ratkea ulkoilulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2108
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      502
    Aihe