Odottelen tällä hetkellä rv 22 ja bmi on 30,5 eli juuri merkittävän lihavuuden puolella. Painoa on tullut nyt kilo-kaksi. Yritän syödä terveellisesti ja liikkua ainakin päivittäin pari muutaman kilometrin päivässä. Viime raskauteen verrattuna olen saanut painonnousun pysymään kurissa(olin normaalipainoinen).
Haluaisin tietää miten muilla, myös normaalipainoisilla odottajilla on painonnousu kehittynyt kun puoleen väliin mennessä ei vielä kiloja ole kertynyt?
Neuvolassa ei painoasiaa ole nostettu tapetille sokerisasitustestiä enempää ja terkka siis ollut ihan tyytyväinen tähän mennessä.
Kuitenkin olen lukenut jonkun verran, että kuinka paljon painoa saisi tulla ja kokoiselleni on haitari eri lähteissä ollut 5-7 ja jossakin jopa 10 kg asti. Tuo optimaalinen painonnousu oli vimeisen sivuston mukaan 6kg ja tuntuu hurjalta, että painoa koko loppuraskauden aikana saisi tulla enää 4-5kg.
ylipainoisen odottajan painonnousu
18
668
Vastaukset
- Tytt.
Puoleenväliin mennessä oli -2kg alkupainoon. Viimeisellä kahdella viikolla (rv 37-39) paino nousi eniten, 5kg. Sekin turvotusta..
Synnärille jäi yhteensä 14kg.
Ylipainoinen siis olen, BMI enemmän ku sulla.:) - helematpaukkuu
Mulla ihan alkuraskaudessa bmi 30. Nyt rv 19 paino pudonnut vaan jatkuvasti vaikka kuinka söisi. Painoa pudonnut jo yli 5kg. Nyt bmi 28
- äääiiitttiii
Mulla lähtötilanteessa bmi 28 ja nyt täynnä rv 34 ja kaikestaan tullut nyt yhteensä 4 kg alusta. Ensin pari kk ei paino noussut, sitten tullut tasaisesti 200-300g per viikko. Viime raskaudessa tuli yht 8 kg koko aikana, synnärille jäi kaikki ja vähän ylikin. Vauva oli 4,2kg. Viime raskauden alussa olin ehkä 2kg painavampi itse kuin nyt.
- täällä näin
Nyt rv 30 ja painoa ei vielä ole tullut yhtään.Bmi 31. Sokerirasityksessa paastoarvo oli hieman koholla, mutta liikunnalla ja syönnillä on sokerit pysyny hyvänä.
- s.t1
Tää raskaus 6,5kg ja nyt viikkoja 39 3. Aluksi paino laski ja nyt sitte on noussu. Bmi oli aluksi 30. Ekasta sain 14kg ja toisesta 12kg kolmas oli vaan 8,5kg. Ongelmanan mulla oli se ettei laitokselle jääny kenestäkään kun se n.3kg. Nyt 4 raskaus ja ylimäärästä muista vielä oli n.17kg.
Me saatiin neuvolasta sellanen pyöriteltävä kiekko jossa keskimäärin painoa tulee äitille 12 kg. Tosin se kiekko on ekasta raskaudesta 2005, mutta ei keskiarvo voi paljoo nousta.- s.t1
Mulla oli sokerit rasituskokees 5,0- 8,3-5,3. Eli ei se ylipaino onneksi tautia mulle aiheuta. Mutta tuo selittää miks mun on usein nälkä. Kun maha tyhjenee nopeesti paasto arvoihin takas.
- bmi 29
Minulla oli bmi ennen raskautta 29.
Nyt on menossa rv 40 4 ja painoa on tullut 21 kg raskauden aikana.
Paino on noussut koko ajan noin 500-700g/ viikko ja lopussa yli 1000g.
En ole jaksanut kovin stressata. Sittenpänhän synnytyksen jälkeen alkaa kovat lenkkeilyt. ;)
Sokerirasitustesti on tehty ja kaikki kunnossa. Eivät ole neuvolassa mitenkään sättiny tai muuten ottanut kantaa painon nousuun.
Se on niin yksilöllistä siitä huolimatta, mikä on lähtöpaino.
Kaveri oli alussa todella hoikassa kunnossa, eikä saanut painoa millään nousemaan raskauden aikana. Vieläkin kevyempänä tuli laitokselta vauvan kanssa. - Kiitos kommenteista
Kiitos vastanneille!
Painoasiat vaan jurnuttavat takaraivossa ja lisääkin kommentteja saa tulla.
7: Onko tullut sanomista painonnoususta?
ap - Kapusha
Mulla BMI taisi olla odotuksen alussa 30 jos muistan oikein. Painoa tuli yhteensä 19kg joista synnärille jäi 5kg. Loput lähti siinä sitten ruokavalion avulla ja nyt pojan ollessa 8kk niin ollaan jo -7kg :)
Mulla ei oma terkka sanonut mitään painonnoususta, mutta kun siirryin toiselle niin se sitten vähän kettuili asiasta.
Mulla ei paino alkuraskaudessa noussu paljo mitään,mutta viimesen 2kk aikana se nousi niin että kohisi. Mulla oli tosi turvonneet jalat ja kädet, että tietysti sekin vaikuttaa. Vauva painoi 3750g että eipä sinne synnärille jääny läskejä vaan ihan noi oikeat "vauvakilot".
Viimesen 2,5vkon aikana sitten söinkin ihan just sitä mitä huvitti. Raskaus meni 17pv yliaikaseksi ja mulla ei hermo kestänyt.. Tunnesyöppö! :D Se varmaan nosti tota painetta ja keräs nestettä.
Mulle terkka sano että 12kg on joku laskettu määrä mitä raskauden aikana tulee,että siitä on 3-4kg sitten niistä sapuskoista johtuvaa ;) Kuulostaa vähän erikoiselta, mutta kai toi on joku keskiarvo? - ylipainoinenMinäkin
rv 22, -5 kg tällä hetkellä paino lähtötilanteesta.
- +8kg
Normaalipainoinen odottaja olin. rv 20 -0 Ja sitten paino nousi tosi tasaisesti loppuun mennessä 8kg.
- mimics
Bmi oli 20 ja painoa tullut nyt vko 23 n.7kg.
Vähän hirvittää jos sama meno jatkuu, syön kuitenkin samalla tavalla kuin aiemminkin, liikkumaan ei töiden lisäksi oo oikein jaksanut jalkakipujen takia, kaikki aika menee palauttaa itsensä töistä. Vähän kävelyä.
Neuvolan täti sanoo että saa tulla lisääkin painoa, mutta että pienempiä ruoka-annoksia ja paljon vettä...
Sokerirasitus parin viikon päästä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi
Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh2422040- 841228
- 901057
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm1171045- 123850
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp87847Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa101809- 119764
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante124716- 23701