Opettakaa hyviä tapoja ja ahkeruutta!

januski-k

Kysyisin, millaisia aikuisia nykylapsista kasvaa, kun käytöstavat on hepreaa ja minkäänlainen auttaminen ja kotityöt ei kiinnosta, saati sitten joku muu kodin ulkopuolinen työ, vaikka isovanhempien auttaminen.
Aikuisten pitää olla esimerkkinä. Osaatteko olla? Kuinka on omat käytöstavat ja kasvatatteko yleensä lapsianne vai onko vapaa "kasvatus" vallalla?
Se kun tahtoo olla niin, että siperia opettaa sitten rankemmalla tavalla.

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+2

      Kaikki pennut tuntuu nykyään olevan täysiä idiootteja. Vittuun koko vapaa kasvatus. Sillä tavalla tehdään vain kusipäitä mutta se kusipäisyys onneksi kostautuu myöhemmin.

      • Ohhoh!!

        Olet hyvä esimerkki siitä, mistä ne lapset sen ikävän puhekielen oppivat. Kun aikuisetkin ovat asenteeltaan kuin teinit ja uhoavat kuin uhmaikäiset, ei ihme, että lapset ja nuoret ovat ihmeissään; heidän pitäisi osata käytöstavat, joita vanhemmat yirittävät opettaa mutta muualla ne kumotaan, aikuisten toimesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2108
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      502
    Aihe