Hukassa, sairastan kaksisuuntaista?

N25

Moikka te muut.

Lääkäri epäili mulla persoonallisuushäiriötä, ilmeisesti tätä kaksisuuntaista semmoista.
Olen 25 vuotias nainen, avioliitossa ja 2 vuotiaan lapsen äiti.

Miten tämän sairauden kanssa pärjäätte, joilla on lapsia? Entäs mies? Mite puoliso on ottanut teidän taudin vastaan?
Mulla on olo, etten ansaitse tätä perhettä, aiheutan vaan mielipahaa, mutta silti nuo jaksaa rakastaa edelleen.
Olen nyt sairaslomalla kesäkuun loppuun saakka. Lääkäri hoiti mua ekaksi masennukseen sairastuneena. Viikko sitten hän sanoi että persoonallisuushäiriö.

Mies sanoi eilen että viime vuosi on ollut yhtä vuoristorataa mun kanssa.
Poden huonoa omaa tuntoa, kun en voi olla ihana vaimo ja ihana äiti mun lapselle, en voi olla enää kuten joskus olen ollut. Olenko mä aina tämmöinen, kuten nyt olen?
Masennus todettiin pari vuotta sitten, kun tytär syntyi.

Muita, vertaistukea?

6

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bipbipbipbibpbi

      Siis kaksisuuntainen mielialahäiriö on mielialahäiriö ei persoonallisuushäiriö. En pahalla sano mutta näin se menee.

    • 11+12

      Ei mitään hätää:-) oikealla lääkityksellä pitäisi pysyä kurissa. Hyvä ja toimiva parisuhde auttaa. Muistat nyt vaan että jos tulee älyttömiä ideoita niin niitä ei toteuteta. Itse en tajunnut valitettavasti ja tuhosin kaiken mitä minulla oli. Meni lapset, työpaikka ja puoliso ja oma mielenterveys ja nyt olen eläkkeellä 35- vuotiaana.

    • Vikkelä pikkurouva

      Siis lääkäri sanoi että on persoonallisuushäiriö? Vai bipo? Vai menikö nämä sulla jotenkin sekasin? Mulla on mies ottanut mun sairauden hämmästyttävän iisisti, mut hän ei muutenkaan oikein mistään hätkähdä. Mulla sairastuessa lapset 2 ja 3 v ja alku oli hirveää. Suljetulla osastolla alkoi sairaustaival ja bipoksi tarkentui vasta pari vuotta osastohoidon jälkeen.

      Mulla vuorottelee tuo, etten ansaitse rakastavaa miestä ja lapsia tai sitte hulivilikausi. Masennusvaiheessa tunnen itseni kelvottomaksi ja ihmettelen, miten mies jaksaa mua. Hypomaniassa en nuku ja saan kaikki masennuskautena tekemättömät hommat tehtyä. Mulla on lääkkeenä Lamictal ja viipotusvaiheessa, kun en nuku, otan Ketipinoria. Alku aina hankalaa, sä selviät kyllä.

    • N25

      Lääkäri oli huonoa suomea puhuva lääkäri, ymmärsin että persoonallisuushäiriötä sairastan ja muuta en tiiä.
      Sen tiedän että psykoterapiaan pitää hakeutua.
      Nyt syön Cipralexiä ja iltaisin Ketipinoria.

      Sen mitä olen nettiä tutkinut, minuun osuu epävakaa persoonallisuushäiriö, sekä myöskin kaksisuuntainen mielialahäiriö. Ne ovat ehkä menneet sekaisin kun tuota ensimmäistä tekstiä tänne kirjoitin, mutta mutta.. mä pääsen selvittämään sitä lääkärin lausuntoa vasta parin viikon päästä terapeutin kanssa, siihen saakka pitäisi olla vähän epätiedossa, se raastaa aika paljon.

      Itsemurha monesti pyörii mielessä, ottaisi nuo vahvat lääkkeet kaapista ja päättäisi päivänsä. Mies ei ansaitse mua, enkä mä varsinkaan ansaitse häntä. Raha-asiatkin sotkin. Nyt olen sairaslomalla ja tuntuu että mä vaan laiskuuttani olen, kun ei jaksa. Poden huonoa omaa tuntoa tästä saikustakin, vaikka mies ei ole pahana ollenkaan.

      Onko täällä sitten näitä epävakaata persoonallisuushäiriöisiä?
      Kokemuksia?

      -Aloittaja

      • ----

        Ensinmäinen mitä teet on, että annat itsellesi anteeksi. Siinä on koko toipumisen ydin. Kaikki muu tulee sen jälkeen.


    • mmmm3

      Minulla on myös epävakaa pers. ja epäily kaksisuuntaisesta. Aika tasaisesti on mennyt, kun vierellä on vakaa ja turvallinen mies. Valitettavasti olen myös eksynyt "harharetkille", ja pelkään että niin tapahtuu taas, koska ihana, nuori ja komea (myös naimisissa oleva) mies on osoittanut kiinnostuksensa minuun.

      Totuus on, että en voi yhtään luottaa itseeni ja päätöksiini, vaikka minulla on aika kova lääkitys. En kuitenkaan halua olla mikään zombiekaan, ja kaipaan piristystä elämään. Meni melkein 15 v. että en ollut tippaakaan kiinnostunut seksistä, ja nyt haluni ovat heränneet, valitettavasti vaan kohde on väärä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      81
      1973
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      100
      1695
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1286
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      707
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      666
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      508
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe