Skitsfreniadiagnoosi

puoskarit vastuuseen

Miten on mahdollista että voidaan antaa skitsofreniadiagnoosi terveelle?
Ihmisoikeusasioita käsittelevälle toimielimelle täytyy ilmoittaa heti tällaisesta.

11

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pysyn jatkossa kauka

      Psykiatrian puolella kaikki on mahdollista. Kaikki on nykyisin diagnosoitavissa.

      Oireet mielensairauksissa ovat niin laajat sekä kirjavat, että kaikkien elämästä löytyy diagnooseihin sopivia piirteitä.

      • ugrlwsåpzägö

        Se on mahdollista ekonomisten syiden ansiosta, koska psykiatrit tarvitsevat "potilaita" ja "skitsofreenikot" ovat parhaita potilaita, koska he "ovat kaikkein hulluimpia" joten heillä ei ole enää diagnoosin jälkeen minkäänlaisia ihmisoikeuksia, ei perustuslaillisia tai muitakaan.

        Kysyn vaan, millä tieteellisellä perustalla psykiatri, joka ei ota edes verikoetta "vakavasti sairaasta skitsofreenikosta" olettaa olevansa oikeammassa, kuin ihminen joka väittää, että hän on jumala? Psykiatri väittää että "skitsofreenikko" on aivosairas, ilman todisteita, ja "skitsofreenikko" väittää että hän on jumala. Missä ero menee?

        Kyse on tietenkin vaan yhteiskunnallisesta järjestyksestä, koska ilmeisesti lain sana on liian epämääräinen, koska sillä ei voisi rangaista ihmisiä jotka sanovat että ovat jumalia tai syövät omaa ulostettaan, mutta täytyyhän keksiä keinoja kontrolloida myös moista "hullua, skitsofreenistä" käyttäytymistä, ja sitä varten psykiatria on keksitty. Jos laki kieltäisi oman ulosteensa syömisen ja itsensä kutsumista jumalaksi ja muuta vastaavaa, tulisi laista liian sekavaa, ja kyseinen aukko on koitettu paikata psykiatrialla joka on vielä sekavampaa.

        Muistakaa, että psykiatrit sanovat että mielisairaudet, kuten skitso, ovat kemiallisia epätasapainoja aivoissa, ilman minkääänlaista todistetta väittämän todellisuudesta. Sama on sanoa että skitso johtuu demonien kirouksesta.

        Itselleni on selvää, että psykiatrit vain kontrolloivat käyttäytymistä, eivätkä radion tavoin vastaanota signaaleja toisen aivoista, joten kyseessä on käyttäytymisen kontrollointi, ei medikaalinen erikoistumisala.


    • IsoveliValvoo

      Tämän päivän puhdasoppisuus jonka kritisoijat vaiennetaan, on psykiatria.
      Sananvapaus on vain niillä joihin on siihen auktoriteettiä, sanoa saa mitä haluaa kunhan sanoo oikeat asiat oikeassa paikassa oikeaan aikaan, muutoin tulee sosiaalisesti kyseenalaisesta itsensä ilmaisemisesta psykiatrinen leima otsaan ja se pysyy ja sen avulla vaiennetaan yhteiskunnan sosiaalisesti epäkorrektit.
      Onko olemassa hulluutta? Mitä se tarkoittaa? Psykiatrit uskovat aivosairauksiin jotka riistävät uhrinsa vapaasta tahdosta, verrattavissa kommunismiin.
      Jos et ajattele oikein etkä käyttäydy oikein, vaikka et tekisi harmia kanssaihmisille, ei sinua tarvitse ottaa vakvasti, sinut voidaan mielivaltaisesti julistaa vaaralliseksi itsellesi ja muille, ei mitään perusteita siitä mikset saisi olla vaarallinen itsellesi, ei perusteluita sille miksi poliitikot ja muuta vallassa olevat ihmiset saavat olla vaarallisia yhteiskunnalle, mutta yksilö jolla ei ole auktoriteettia, on saatettava saattohoitoon neurolepteillä.

    • dggrth

      skitsofreenikko yleensä mieltää itsensä terveeksi, kuuluu taudinkuvaan

      • mrbutters

        onko sinulle sitten itselläsi skitsofrenia? jos vastasit ei se todistaa että olet krooninen parantumaton skitsofreenikko, 99.9 prosenttia ihmisistä lienee sitten skitsofreenikkoja ton mestariteorian mukaan


      • pgeoöas
        mrbutters kirjoitti:

        onko sinulle sitten itselläsi skitsofrenia? jos vastasit ei se todistaa että olet krooninen parantumaton skitsofreenikko, 99.9 prosenttia ihmisistä lienee sitten skitsofreenikkoja ton mestariteorian mukaan

        olet täysin oikeassa


      • ofgpedsåögh

        anna kun arvaan, sulla on joitain intressejä kontrolloida muita ihmisiä?


    • gfdsaqwrr

      Homma toimii näin. Jumalaan ja rakkautewn uskova ihminen laitetaan sairaalaan, koska hän erottuu muista ihmisistä. Lääkkeillä viedään ihmiseltä kontrolli omasta itsestään. Ihmisen käytös muuttuu oudoksi lääkkeiden tunteita vievän vaikutuksen perusteella. Nyt ihmisellä on skitsofrenia ja muiden on helppo uskoa se.

      • `ghjpiuyhjkl

        onko skitsofrenia sitä että käyttäytyy muiden mielestä oudosti, vai oikea sairaus


      • hullunleima
        `ghjpiuyhjkl kirjoitti:

        onko skitsofrenia sitä että käyttäytyy muiden mielestä oudosti, vai oikea sairaus

        Riittää, että käyttäytyy psykiatrin mielestä oudosti, niin tulee hullun leima otsaan.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Skitsofrenia


    • Väärää propakandaa

      Mielisairauksia diagnooseineen hoidetaan erikois-sairaaloissa erikoiskoulutuksen saannein henkilökunnin.Ketkä sitten ovat saanneet päähänsä sijoittaa samoihin tiloihin alkoholisteja ja muita huumeveikkoja?Ei kyseiset hoitopaikat myöskään ole tarkoitettu vankiloista vapautuneille.Henkisesti sairaat lääkekokeiluineen ovat usein hyvin herkässä kunnossa joten keksikää jotain muuta heille joilla ei olemitään tekemistä sotkemaan muiden hoitoa.Onko sitten otsaa kenenkään väittää että joku olisi opiskellut tullakseen mielisairaaksi taikka kuunnellaakseen pyrograattien pykäliä niinkauan että kutsu kuuluisi erikois-sairaalaan? Sivistysmaassa ei tulisi olla sairauksien kaatopaikkaa johon kelpaavat ketkä vain.Selitykselle ettei ole varaa,järjestellä asioita kuntoon,kyseinen kuvittelee itseään valtionvarain ministeriksi ja unohtaa onko hän todellisuudessa vippari vai hoitaja?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe