Haluan kirjailijaksi.
Pitäisikö minun mennä kaiken maailman kissanristiäisiin ja keskustelemaan filosofisia kahviloihin muiden kirjoittamista harrastavien kanssa? Pitäisikö pyrkiä jonkin pienen kirjallisuuslehden toimittajaksi tai perustaa jopa oma? Mennä yliopistoon opiskelemaan kirjallisuutta? Väitellä kirjallisista aiheista netissä ja netin ulkopuolella. Pitäisikö olla kuten esimerkiksi tämä aktiivinen esikoiskirjailija: http://cafepourlesidiots.org/blogi/yllapitajatar-2/
Entä jos ei kiinnosta? Entä jos haluan olla erakko ja ainoastaan kuljeskella luonnossa yksinäni ja mietiskellä. Entä jos haluan vain ja ainoastaan kirjoittaa? Sillä etten ole kirjallisesti aktiivinen ei ole mitään tekemistä sen kanssa miten paljon minua kirjallisuus kiinnostaa (äärettömän paljon) tai miten hyvä olen kirjoittamaan. Olen vain luonteeltani introvertti tässä yhteiskunnassa jossa kaikkien oletetaan olevan ekstroverttejä. Jopa kirjailijoiden.
Välillä vain tuntuu että kirjoittajan pitäisi sulautua tiettyyn muottiin, jossa hän on jonkinlainen yli-ajatteleva-ihminen kiinnostuksenkohteineen, joiden pitäisi olla jollain lailla yleviä ja kulttuurillisia. Varmasti monella näin onkin luonnostaan, mutta esimerkiksi minä olen ihan tavallinen ihminen, harrastan tavisasioita, en mitään kultturellia kuten oopperaa tai kreikan historiaa. Saanko silti haaveilla kirjailijuudesta? Tai paremminkin kannattaako minun edes haaveilla, koska en sovi muottiin, siitä huolimatta, että olen kirjoittanut siitä saakka kun kynä pysyi kädessä?
Saako kirjailija olla erakko?
14
380
Vastaukset
- Well Fetch
Marissa on aina ollut kirjallisesti reipas ihminen. Mutta jokainen tyylillään. Jos et haluat ja et ole kiinnostunut, miksi edes yrittäisit tehdä jotakin, joka on ambitioittesi ulkopuolella. Voit olla erakko ja silti taideurasi julkaisupuolella kukoistaa. Julkisuus ei uran alkupuolella ole koskaan huonoksi ja kaiketi kirjailijoita yleensä kiinnostaa kohdata lukijakuntaansa. Pakollista se ei ole.
Luonto on sinun ja erakkoelämä on sinun. Valintoja on tehtävä. Ehkä sinulle sopii vetäytyminen. Jos haluat tutkia kirjallisuutta, kirjallisuuden opiskelu, tohtorikouluun pääseminen ja väitteleminen ovat varmasti omia teesejäsi vahvistavia elementtejä. Tai sitten ei.
Mitä vikaa on oopperassa tai Kreikan historiassa? Osa ne ovat taiteemme historiaa. Ehkä murehtisin tuommoisia muottihuolia vasta, kun kirjallinen julkaisu on yhtä selvää kuin Marissalla. Jokainen tekee oman jälkensä taiteen historiaan omalla tavallaan. Sinä omallasi, slvästikin halveksimasi Marissa omallaan.
Haaveilu on haaveilua. Teot ovat ehkä kuitenkin tärkeimpiä asioita kirjailijan uran edistämisessä. Ole introvertti jos sellainen olet, kukapa siitä huolta kantaisi? Ei kirjailija asiaa pohdi, vaan elää. Rajoitukset meillä kaikilla on, myös taiteilijoina.- -arbeanum-
Ajattelen niin, että historia on muokannut sitä kuvaa jollaisena kirjailija ikäänkuin halutaan nähdä. Näin yleistäen kirjailijan ehkä pitäisi olla kiinnostunut kulttuurista sen kaikilla tasoilla ja olla aktiivinen toimija kulttuurin kentällä. En minä missään nimessä halveksi Marissaa, hän vain sattui luonnostaan olemaan juuri sellainen kultturelli henkilö ja sopi siksi hyväksi esimerkiksi. Kyllähän näitä luonnostaan muottiin sopivia henkilöitä aina silloin tällöin ilmaantuu, vaikka harvassa he ovat.
Välillä suututtaa myös se, miten media haluaa oikein ruokkia sitä kuvaa, millaisena kirjailija pitäisi nähdä. Yritin tässä taannoin katsoa yle areenasta dokumenttia Sofi Oksasesta. Siinä vaiheessa kun Sofi oltiin laitettu istumaan vanhan kirjoituspöydän ääreen huoneeseen joka oli sisustettu...noh melkoisen antiikkiseen tyyliin korkeakirjallisuuden kaikkiin kliseisiin sopien....ja nosti savukkeenpitimessä olevan savukkeen huulilleen puhallellen dramaattisesti savuja kasvoilleen ja puhuen kirjallisuudesta, niin läppärin kansi napsahti nopeasti kiinni.
Päätin, että jos minä joskus olen kirjailija ja vaikka kirjoitan kunka historiallisia romaaneja ja korkeakirjallisuutta, niin en mene mukaan tuollaiseen. Annan haastattelut sitten vaikka verkkarit jalassa. Todellisuudessa kirjoittaja istuu siinä olohuoneen sohvallaan läppärin ääressä kotivaatteissaan, hämmentää välillä puuroa kattilassa ja käy välillä paskalla ja sitten taas kirjoittaa ja piste. - Konst konst
-arbeanum- kirjoitti:
Ajattelen niin, että historia on muokannut sitä kuvaa jollaisena kirjailija ikäänkuin halutaan nähdä. Näin yleistäen kirjailijan ehkä pitäisi olla kiinnostunut kulttuurista sen kaikilla tasoilla ja olla aktiivinen toimija kulttuurin kentällä. En minä missään nimessä halveksi Marissaa, hän vain sattui luonnostaan olemaan juuri sellainen kultturelli henkilö ja sopi siksi hyväksi esimerkiksi. Kyllähän näitä luonnostaan muottiin sopivia henkilöitä aina silloin tällöin ilmaantuu, vaikka harvassa he ovat.
Välillä suututtaa myös se, miten media haluaa oikein ruokkia sitä kuvaa, millaisena kirjailija pitäisi nähdä. Yritin tässä taannoin katsoa yle areenasta dokumenttia Sofi Oksasesta. Siinä vaiheessa kun Sofi oltiin laitettu istumaan vanhan kirjoituspöydän ääreen huoneeseen joka oli sisustettu...noh melkoisen antiikkiseen tyyliin korkeakirjallisuuden kaikkiin kliseisiin sopien....ja nosti savukkeenpitimessä olevan savukkeen huulilleen puhallellen dramaattisesti savuja kasvoilleen ja puhuen kirjallisuudesta, niin läppärin kansi napsahti nopeasti kiinni.
Päätin, että jos minä joskus olen kirjailija ja vaikka kirjoitan kunka historiallisia romaaneja ja korkeakirjallisuutta, niin en mene mukaan tuollaiseen. Annan haastattelut sitten vaikka verkkarit jalassa. Todellisuudessa kirjoittaja istuu siinä olohuoneen sohvallaan läppärin ääressä kotivaatteissaan, hämmentää välillä puuroa kattilassa ja käy välillä paskalla ja sitten taas kirjoittaa ja piste.Konstailemattomuutta kannatan minäkin. Ärsyttää, kun henkilö kertoo harrastuksekseen "elämän ihmettelyn, polkupyörän kettinkien rasvailun ja voikukat". Sitä tekevät tosin myös kolumnistit ja ehkä bloggaritkin (joita en seuraa). Sofi Oksasen tapauksessa myös kyselyttää, miksi pitää olla päässä niin painava lettiperuukki, että eräässäkin palkintojenjakotilaisuuden televisiokuvassa huomasin, että naisen ryhti painuu köyryyn.
Höm.
Mutta täytyy myöntää, että sataprosenttiseen konstailemattomuuteen en kuitenkaan yllä. Kyllä minulla kuitenkin tietty pukeutumistyyli on, vaikkei olekaan mikään erikoinen, ja konstailemistahan se sekin on, jos ei ihan ensimmäisissä käsiinsattuvissa vaatteissa halua esiintyä. Mutta KOHTUUS siinä konstailemisessa aion pitää.
- scarabaeus
no on teilläkin jutut,
aurinkoko se liian kirkkaasti kimaltaa,
ja terassilla läppärin kaa
??? - ee raKKO
Ehkä kannattaa ensin ryhtyä kirjailijaksi, eli saada kirja julkaistuksi. Sitten voi alkaa määrittelemään itseään. Ja käsittää myös se, että ihminen muuttuu.
- Konst konst
No minulla asia on edessä ensi syksynä.
- 7+7+7
Kirjoita se kirja. Siitä voisi aloittaa?
Toivon, että olet vielä kovin nuori, ja että sen vuoksi mieltäsi painaa ajatus millainen "pitäisi" olla ja mitä jos ei halua olla sellainen.
Ei hyvin pötki jos kirjailija ensisijaisesti miettii mitä muut hänestä ajattelevat.
Rohkeutta sinulle, ja "antaa kaikkien kukkien kukkia".- yihjuuhi
minä OLEN kirjoittanut sen kirjan, ja itselleni asian miettiinen on ajankohtaista. siitä millaisen esikoiskirjailijan roolin haluaa ottaa, puhuttiin jo käymälläni laadukkaalla kirjoituskurssilla takavuosina. on ihan oma tulkintasi, että edes aloittajan miettisi asiaa "ensisijaisesti", ja ylipäätään puheenaihepoliisit ärsyttävät.
- Seppo.Jyrkinen
Onko aikomuksena "olla kirjailija" vaiko "elää kirjoittamalla"? Jos kirjasi ovat samanlaisia kaupallisia menestyksiä Kalle Päätalon tai Mika Waltarin, niin sitten voit olla erakko. Vaan jos olet ns tavallinen kirjailija, niin kannattaa varautua todella suureen markkinointipanokseen, että saisit kirjojasi myytyä. Julkisuus on juuri sitä.
Suomessa julkaistaan 15-20.000 kirjaa vuodessa. Miksi joku ostaisi juuri sinun kirjasi? Ostajahan ei tiedä etukäteen, onko kirjasi hyvä vaiko huono!- Nerja
Näinhän asia on. Esikoiskirjojakin ilmestyy valtavasti, mutta vain harvoista kirjailijoista media kiinnostuu. Kaikista esikoiskirjoista ei ilmesty edes arvosteluja sanomalehdissä.
Itse en ole huomannut, että kirjailijan pitäisi olla jossakin muotissa. Kirjailijat, jotka ovat julkisuudessa, ovat hyvin erilaisia Jari Tervosta Ulla-Lena Lundbergiin. Arkielämä kuuluu yksityiselämän piiriin. Kirjailijat ovat julkisuudessa kertomassa työstään ja ajatuksistaan. Usein haastattelut ja julkisuus liittyvät palkintoihin, pitkään uraan tai menestykseen. Yksityiselämästä voi tietysti kertoa, jos itse haluaa, mutta suurin osa ei halua.
- kldoi iyhng
Jos esim. Sofi Oksanen olisi niin paljon julkisuudessa ei ehkä kirjat niin paljon myisi. Kirjan kirjoittajan on pakko tuoda itseään julki, jotta kirjat tulevat tunnetuksi. Toinen vaihtoehto on, että ihmiset eivät osta kirjaa, koska ei tiedä siitä mitään.
Ensiksi tosiaan tarvitaan valmis kirja. Sen jälkeen saatava kustantamo kiinnostumaan siitä. Sen jälkeen tulevat muut asiat. Toi erakkona markkinointi voi tosiaan muotoutua ongelmaksi, jos oletamme että kirjasi julkaistaan.
Ihan ajatuskokeen omaisesti ajattele että olet kirjastossa ja katselet uutuushyllyä. Millä todennäköisyydellä poimit siitä tuntemattoman esikoiskirjailijan kirjan tai jonkun sellaisen josta olet kuullut aikaisemmin? Ongelma nimittäin on, että millä erottua tuosta valtavasta esikoiskirjamassasta, kun kustantajatkaan eivät taida enää markkinointiin hirvittävästi rahaa käyttää.- 7+7+7
Kehittele hyvä nimi teoksellesi.
Tarkoitukseni oli just nimenomaan tukea, eli jos ei halua hillua kissanpippaloissa salamavalojen välkkeessä, niin sitä täytyy arvostaa ja (omasta mielestäni) siihen tulee pyrkiä. Onko ihanne se, että jokaisella suomalaisella on mielipide tietystä kirjailijasta, vaikkei olisi lukenut tekstiään sivuakaan?
Idealisti toivoo, että tekstin laatu kiirii maineen edelle.
Tunnustaudun idealistiksi. - yiuouei
Kiinnostavat kirjat saavat arvosteluja lehtiin, vaikka kirjailija pysyttelisi tuntemattomana.
En muista mainitsinko jo aiemmin ketjussa Petri Pykälän. Eipä häntäkään moni tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892138Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361786- 1771329
- 231803
- 67742
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10721- 60720
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako210616- 49577
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </342532