Viime vuoden puolella alkoivat oireeni, eli aika kovaa kipua oikeassa pakarassa ja pohkeen ulkosyrjässä aina kävellessä ym. jalkojen päällä liikkuessa. Istuessa ok.
Aikani kärvisteltyäni menin lääkäriin ja loppujen lopuksi CT-kuvassa todettiin kookas oikealle painottuva prolapsi. Leikkausjonossa olen nyt.
Kuitenkin nyt on muutama viikko mennyt niin että kipua ei ole oikeastaan ollenkaan. Jalassa tuntuu ajoittain tikkuilua, mutta ei puudu ihan kokonaan.
Uusimpana oireena on vasemmalla tikkuile, jota onkin nyt enemmän kuin oikealla puolella.
Mietin nyt että onkohan ongelma nyt jotenkin parantumassa, vai mitä tarkoittaa kivun loppuminen - ja tikkuilun lisääntyminen vasemmalla puolella?
Kovasti olen viime kuukausina jumpannut syviä selkä- ja vatsalihaksia.
Välilevyn pullistuma, kipu hävis, puutuminen jäi
7
5607
Vastaukset
- jhgjd
Älä leikkauta, jos pärjäät. Leikkauksesta jää arpi ja voi tulla isompi vaiva. Minulla oli sama vaiva 5 vuotta sitten ja hyvin menee. Nilkka jäi voimattomaksi, mutta muuten on kaikki ok.
- Selkiskö
Minulla mailapelissä meni aikoinaan selkä sen verran pahasti, että makasin sängyssä muutamia päiviä ja vessa käynnit olivat hirvittävää tuskaa. Vain yksi asento siedettävä, jossa selällään sängyllä vasen jalka sängyn selkänojan päällä. Oikea puoli joka siis kipeytyi. Siksi tämän kirjoitin, että minullakin jäi jäljelle vaivasta hiukan puutunut säären etuosa. Tapauksesta on jo monta vuotta eikä lääkäri edes tutkinut sitä sen kummemmin. Nyt sen kanssa ei ole ollut mitään vaivaa, toisin kun aiemmin.
- selkä
Ei ne varmaan leikkaa, jos selässä ei ole sietämätöntä kipu. Puutuminen johtuu issias hemon puristuksesta. Ajan myötä paranee.
- Kipu tuli vuosien jä
selkä kirjoitti:
Ei ne varmaan leikkaa, jos selässä ei ole sietämätöntä kipu. Puutuminen johtuu issias hemon puristuksesta. Ajan myötä paranee.
Minulla oli presakraali lateraali diskus prolapsi ( siis ensimmäisessä välissä sakraaliluusta katsottuna sivuttainen pullistuma) vuonna 1987. Hoidettiin konservatiivisesti. Osittain uusiutui -89 - 90. Oikean jalan jalkaterään jäi tunnottomuuta joka sitten vuosien kuluessa on hävinnyt. Jos tunnottomuus ei estä raajojen normaalia toimintaa niin eihän se haittaa mitään. Kipu on kokonaan toinen asia.
Nyt on kaksi kuukautta ollut saman tyyppistä vaivaa kuin 1987. Olen 64 vuotias ja vaiva alkoi hiihdon muuttuessa juoksuksi. Harrastan puolimaratooneja, jotka nyt luonnollisesti ovat pois päiväjärjestyksestä. Odotan kuvausta. Tosin hieman ihmettelen, kun kivun paikat vaihtelevat oudosti. Kysyisinkin, voisiko iskiaskipujen tapaiset tuntemukset johtua jostain muusta syystä kuin välilevyn pullistumasta?
Arvelin kysyä asiaa uudella aloituksella
- piriformis
Minulla oli piriformis lihas jumissa juoksun takia. Aiheutti selkäkipuja. On meinaa hankala lihas venyttää.
Piriformis syndrooma
Piriformis syndroomassa M. Piriformis (Päärynän muotoinen lihas) painaa iskiashermoa, joka lähtee L4-S1 hermojuuritasolta ja kulkee piriformiksen etupuolelta tai jopa läpi. Kun Piriformislihas on jatkuvassa jännitystilassa, sen läpimitta kasvaa ja lihas alkaa näin painaa iskiashermoa.- Kipu tuli vuosien jä
Olipa hyvä että kirjoitit. En ole koskaan kuullutkaan tuollaisesta vaivasta. Olen aina (samoin kuin erikoislääkäritkin) tulkinnet myöhempiä vaivojani välilevyn rappeutumisesta aiheutuneiksi. Kuitenkin tuntemukset eivät ole täsmänneet diaknoosia, mikä on aiheuttanut epävarmuutta ja myös pelkoa vuosikymmenien takaisten pitkäaikaisten kiputilojen uusiutumisesta. Tänään työnsin erittäin hitaalla vauhdilla ruohonleikkuria (ei itsevetävä) puolitoista tuntia, eikä selkä ja jalka ole kahteen kuukauteen ollut niin hyvä kuin sen jälkjeen. Mikäli vaivani johtuisi hermonjuuren tulehduksesta, eikö kipujen pitäisi pikemminkin lisääntyä? Mikäli kysymyksessä olisi P-syndrooma, niin silloin vaiva ymmärtääkseni voisi helpottua kuten minulle kävi. Kysyisin vielä, miten tuollainen vaiva todetaan?
- issias1
Vaiva todetaan magneettikuvalla tai asian osaavan fysioterapeutin avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731920Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471207
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462