Missä tahansa nukunkin (patjalla, pehmeällä sängyllä, kovalla sängyllä, tyynyn kanssa, ilman tyynyä...) niin jokaikinen aamu on selkä kipeä! Sellaista jomotusta joka poistuu hitaasti aamun mittaan liikkuessa. Myös olkapäihin, kyynärpäihin ja polviin on tullut samanlaista pientä jomotusta viimeaikoina, mutta selkä on ollut samanlainen jo ainakin vuoden. Teen kyllä mavea ja kyykkyä, niin onko tämä nyt hinta mikä maksetaan kyseisistä "kuningasliikkeistä"???
Selkä kipeä joka ikinen aamu
5
256
Vastaukset
- Kuuluu asiaan
Sulla on välilevyongelmaa. Kemikaalit aamulla sekaisin selässä ja jaloissa. Jos taas et pääse sängystä ylös aamukupujen takia, suosittelen reumakokeita.
- 180/110
Venyttele enemmän! Varsinkin takareisiä ja takapuolta! Ne vetää alaselän semmoseen kestojumiin, jos et venyttele. Treenin jälkeen niksauta selkää, roiku remmit kädessä rekissä muutama minuutti, tee palauttavaa aerobista treenin jälkeen ja välipäivinä. Kävelyn askelet tömähdykset laittaa kuona-aineet kiertoon, 30min palauttavia lenkkejä auringon paisteessa toimii. KÄY HIEROJALLA JOKA KUUKAUSI, se on pieni raha siitä mitä joudut kärsimään! Kerran kun käy niin tajuaa miksi kaikki siitä pauhaa.
Jomotusta niveliin? Pidä kevyt viikko 4-5viikon välein. Syö Omega3 kalaöljyä REILUSTI, syö ennalta ehkäisevästi glukosamiinia ja MSM:ää tai Cissusta. Pidä huoli, että saat hyviä rasvoja päivittäin minimissään 20% päivän kaloreista. Kylmäpuristettu oliiviöljy erinomainen nivelille, samoiten pellavasiemenöljy vaikka onkin pahaa. Venyttele lihakset seuraava päivänä treenistä lävitse. Muuten saat kärsiä. Jumit kun pahenee ja treenaat jumista lihasta, voi käydä huonommin. Etkä kehity.
Tämä on v-mäinen laji. Lihashuollon jos missaa, niin saa kärsiä. Varsinkin jos treenivuosia on 5-15. Alussa vielä selviää pienillä jumeilla. Odotas vaan myöhemmin. Helvetin tylsää tuo venyttely ja foam rolling, mutta lopussa kiitos seisoo. Sano minun sanoneeni!- Voi hyvää päivää pellet!
Mitä wittua? Ei sitä kuulkaa harrastajatason tyypit hierojaa tarvitse -ei missään lajissa! Jos tarvii, niin laji on väärä. Hierojille ei kannata maksaa rahojaan, saman vaikutuksen saa, kun ostaa selkäkipin tai muun venytyslaitteen, jolla saa nikamiin väliä. Ihan turhaa sellainen naama norsunvitulla muka venyttely ja ähinä salilla muka kun ollaan niin bodaria ja urheilijaa muka :)
Ja hierojille käynti kans. Hah haa. Moni hierottaa ja venyttelee kroppansa pilalle, kun leikkii urheilijaa.
- kipunilkka
Ihku ja muodikas foam roller hoitaa hieronnat.
Liittyyköhän muuten punttiin, kun joskus on ollut aamulla nilkat oudon kipeät ja jähmeät. Ovat sitten pehmentyneet liikkuessa aamun mittaan. Kyykky ja mave kuuluu treeniin. - Vastaus.....
"
Missä tahansa nukunkin (patjalla, pehmeällä sängyllä, kovalla sängyllä, tyynyn kanssa, ilman tyynyä...) niin jokaikinen aamu on selkä kipeä! Sellaista jomotusta joka poistuu hitaasti aamun mittaan liikkuessa. Myös olkapäihin, kyynärpäihin ja polviin on tullut samanlaista pientä jomotusta viimeaikoina, mutta selkä on ollut samanlainen jo ainakin vuoden. Teen kyllä mavea ja kyykkyä, niin onko tämä nyt hinta mikä maksetaan kyseisistä "kuningasliikkeistä"???"
Poika laittaa tekniikat kuntoon ja ei riuhdo kuin päätön joka päivä samoja juttuja. Johan kivut lähtee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1471217
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636- 54557
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462