Käyn työvoimapoliittista koulutusta ja olen huomannut, että hyvin moni opiskelija siellä on pois täysin aiheetta useampana päivänä viikossa. Onko tämä työvoimatoimiston mielestä ihan ok? Mitä jos ei ole lääkärintodistusta ja tuskin on, jotenkin vain vaisto sanoo monen opiskelijan kohdalla niin. Ei kukaan ole kipeä jokaisena viikkona 1-3 kertaa jne. Minusta on väärin, että toiset käyvät saman koulutuksen olemassa aina paikalla ja toisen menee siitä mistä aita on matalis, se on väärin mikäli molemmat osapuolet saavat saman tutkinnon, eikö työvoimatoimiston kannattaisi vähän tarkkailla tilannetta. Ja tämä kurssi onVarsinais Suomessa. Mutta varmasti vastaavaa tapahtuu muuallakin. Outoa jos kukaan ei valvo näitä sankareita jotka lintsaavat minkä kehtaavat. Ymmärrän tietysti toki jos joskus on oikeasti jotain menoa tai on kipeä, mutta kyllähän se ihmetyttää kun samat henkilöt ovat järjestäen kokoajan "kipeenä" jne....
Työvoimapoliittinen koulutus
12
209
Vastaukset
- hhghg
Huolensa on kullakin mutta mitä jos pitäisit vaan omista asiostasi huolen ja anna muiden olla omillaan.
- hmmmm.
Älä kyttää toisia.
- mistäpä tiedät
Mistä sinä tiedät että ovat lintsareita? Mikäli opinnot eivät edisty niin voivat katkaista etuudet jne. Kyllä siitä joku pitää huolen. Vaistosi sanoo..niinpä niin.
- On sillä nyt
jotain merkitystä jos itse olet tunnollinen ja toiset vain lintsaa ja saavat silti saman pätevyyden, kyllä minunkin oikeustaju sanoo ihan samaa kuin aloittajalla!
- Tuo on ihmeen
yleistä, olen nimittäin itse myös käynyt työvoimapoliittisen koulutuksen muutamia vuosia sitten. Ja se oli se tietynlainen porukka kun kokoajan meni siitä mistä aita oli matalin tai missä sitä ei ollut ollenkaan. Mutta ei siihen kukaan koskaan puuttunut. Toisaalta tietääkseni yksikään näistä veijareista ei ole alalle koskaan työllistynyt, minä puolestani olen, että kyllä se yleensä joskus kostautuu tuollainen velmuaminen. Mutta kyllä mielestäni koululaitoksen/ja työvoimaviranomaisten PITÄISI puuttua tuollaiseen, koska on väärin että toiset istuvat siellä aamusta iltaan ja toiset istuskelee rannalla ja vetää bisseä naamariin! Eli kyllä, minun oikeustajuni myös on aloittajan puolella!
- oikeus tapahtuu
Kyllä sieltä koulutuksesta ulos potkitaan jos lintsaillaan. Taitaapi katketa työttömyysturvakin.
Kaikki eivät ole välttämättä tahtoneet kyseiseen koulutukseen vaan karenssin uhalla on joitakin sinne käsketty hakemaan. Motivaatio on silloin nollassa.
- Näin se menee
- >>>>>>>>>>
Noinhan se menee mutta kun systeemi on se, että porukkaa pitää haalia noille kursseille karenssin uhalla niin jälki on mitä on.
Olen käynyt itsekin yhden ammattikurssin 90-luvulla jolle en olisi itse halunnut mutta kun oli vaan pakko. Sen alan töitä en ole tehnyt koskaan vaikka tutkinto taskussa onkin. En tosin juonut koulupäivinä kaljaa enkä lintsannut. - 262626
Kyllä oppilaitos on velvollinen ilmoittamaan poissaolot työkkäriin, ja kyllä se vaikuttaa päivärahoihin.
- epätietoinentuleva k
Niin rajahan on 5 kurssipäivää jos putkeen on pois voidaan eroittaa / voi tulla karenssi. Kellä on kokemusta jos oot sillointällöin ns omallaluvalla päivän tai kaksi pois niin saako niiltä päiviltä ansiosidonnaista?
Mitä olet merkinnyt päiväraha hakemukseen koulutuksessa vai työtön?
(niille päiville kun olet ollut ilman pätevää todistusta pois)
Ylläpitokaorvausta ei luonnollisestikaan saa. - kärtty
Tämmöisen löysin:
Työttömyysetuutta ei makseta palvelujen poissaolopäiviltä, ellei poissaolon syynä ole hakijan oma työkyvyttömyys (poissaoloa enintään 3 päivän ajan, 4. päivästä lähtien tulee olla lääkärintodistus), alle 10-vuotiaan lapsen sairaus (poissaoloa enintään 4 päivän ajan), työhaastattelu tai siihen rinnastettava syy, joka liittyy työllistymiseen.
http://www.iaet.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=47&Itemid=86&lang=fi
Tarkoittaako tuo sitten että merkkaamalla "sairas" voit olla omalla ilmoituksella kipeä 3 päivää putkeen ja sitte mentävä takas kurssille.
Ja saattaahan se olla että tulee viikon kahden päästä uudelleen kipeäksi ja on taas "sairaana" sen 2-3 päivää. - Natisija
Näitä lintsareita ikävä kyllä löytyy aikalailla. Oppilaitoksen ei ole velvollisuus ilmoittaa työkkäriin heistä ellei sitten potkaista pois kurssilta. Ja koska oppilaitos saa rahaa jokaisesta kurssilaisesta, pidetään heistä kiinni viimeisen päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh811973Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1091705- 1801286
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6666- 56610
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472