Onko teillä muilla nukkuminen ongelma? Itse en tahdo päästä illalla uneen ja sitten valvon aamuyölle, joskus nukun vain 2 -3 tuntia. Melko puuduttava mennä töihin.
Ikää on 55v. ja vaihtarit vaivanneet hikoiluineen jo reilut pari vuotta. Onko joku keksinyt jotain apua moiseen, muuta kuin hormonihoito? Onko kenellä kokemusta melatonista, entä mäkikuismasta?
Untetta
8
167
Vastaukset
- ellisoona
Minulla tulee välillä ihan kokonaan unettomia öitä. Jos joutuu sellaiseen unettomuuskierteeseen niin se vain pahenee yö yöltä, kasvaa kuin lumipallo.
- vaihtari51
Onko sinulla kokemusta tuollaisesta unettomuuskierteestä? Kuinka siitä selviää pois jne?
- Nainen 55 v.
Minun yli 10 vuotta jatkuneisiin univaikeuksiini ei ole auttanut edes hormonikorvaus. Olen kokeillut myös reseptillä saatavaa vahvempaa Melatoniinia, Valeriaanaa sekä muita yrttivalmisteita, ei vaikutusta. Pienellä annoksella väsyttävästi vaikuttavat mielialalääkkeet kuten Mirtazapin, Doxal ja Triptyl on myös kokeiltu, ei apua. Lisäksi olen kokeillut akupunktiota ja hypnoosirentoutusta, mutta tuloksetta.
Nukahtamislääkkeellä saan unta 3-4 tuntia, mutta sitten alan heräillä ja uni loppuu aamusta liian aikaisin. Nukahtamislääkettä en käytä kuin äärimmäisessä hädässä ja esim. matkoilla, sillä sen teho loppuu minulla jo alle viikossa. Silloin ei auta edes annoksen lisääminen.
Kokeilematta on vielä psykoterapia ja esim. mindfulness-rentoutus tai meditaatio. Nyt sain reseptin uuden polven mielialalääkkeeseen, josta moni on saanut apua unihäiriöön. Se on Escitalopram, joka on ns. serotoniinin takaisinoton estäjä. Koska en ole masentunut, niin suhtaudun näihin lääkkeisiin negatiivisesti. Mutta aion kokeilla vielä tämän "viimeisenkin oljenkorren". Ja onhan ne psykoterapiatkin vielä kokeilematta. Hormonkorvausta olen käyttänyt 3 vuotta ja jatkan edelleen sen positiivisten terveysvaikutusten ja muiden vaihdevuosioireiden vuoksi.- vaihtis5
Jos univaikeutesi ovat kestäneet noinkin kauan, niin miten olet selvinny ilman masennusta? Univaje aiheuttaa usealle masennusta.
- Nainen 55 v.
vaihtis5 kirjoitti:
Jos univaikeutesi ovat kestäneet noinkin kauan, niin miten olet selvinny ilman masennusta? Univaje aiheuttaa usealle masennusta.
Niin, eipä minulla masennusta ole. Käyn normaalisti töissä, seurustelen pitkäaikaisen miesystävän kanssa ja harrastan paljon liikuntaa. Elämäntapani ovat terveelliset, en polta tai käytä liikaa alkoholia.
Keskimääräinen yöunen pituus on varmaan 6,5 tuntia. Nukahdan nykyään hyvin illalla jo klo 22 mennessä, mutta jatkuva heräily ja levottomuus haittaa unta. Onneksi saan yleensä heti uudestaan unen päästä kiinni. Arkiaamuina alan herätä jo klo 4.30 ja nousenkin ylös klo 5 jälkeen. Haluaisin mieluusti nukkua pitempään, muttei onnistu. Viikonloppuisinkaan en yleensä valvo kovin pitkään, koska se rikkoo unirytmin, josta voi seurata pahenevia nukahtamisongelmia. Pärjään siis, jos rutiinit eivät muutu. Univajetta varmaan on, mutta toki se unen tarvekin iän mukana vähenee. - Oikea hieroja
Hierontaa autta hyvin. Olen ammattilainen hieroja, työhuone on Kalliossa.
[email protected] - Nainen 55 v.
Oikea hieroja kirjoitti:
Hierontaa autta hyvin. Olen ammattilainen hieroja, työhuone on Kalliossa.
[email protected]Millähän tavalla hieronta auttaa univaikeuksiin? Toki se rentouttaa, mutta ainakaan minä en ole saanut hieronnasta apua nukkumisen suhteen. Lihakset kyllä ovat tykänneet. Ja missähän päin Suomea tuo Kallio sijaitsee? Epälen sinun tarkoittavan Helsinkiä, mutta koska kaikki eivät ole hesalaisia, niin tarkennus olisi ollut tarpeen. Itse asun Tampereella.
- georgin
Asiallinen hierontaa auttaa tosi!
Laita viesti ja jutellaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi
Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh2512053- 841238
- 901067
Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm1171055- 123850
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp87847Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa101809- 122779
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante124716- 23701