Matalaenergiarakenteiden toimivuus_11_2008 (1)
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/rakentaminen/15488.html
http://www.rakennuslehti.fi/forum/viewtopic/?did=177
Ymp.ministeriö/VTT/TTY ?????
8
78
Vastaukset
- eristeteollisuus?
"Akateeminen mittelö osoitti ainakin sen, että VTT:n tutkijat ovat selvästi TTY:tä tehokkaampia tilaustutkimusten tekijöitä. Neljä VTT:n tutkijaa tarvitsi alle kaksi viikkoa (7-8 työpäivää) aikaa tehdäkseen tilaajaa miellyttävän raportin. TTY:n 12 tutkijaa, muun muassa kaksi professoria, tarvitsi aikaa lähes 10 kuukautta eikä tilaaja silti ollut tyytyväinen vaan päätyi käyttämään sopivampia asiantuntijoita."
- joo,o
Saapa nähdä tekeekö ym saman kiuasstandardienkin kohdalla? Tilasivat selvityksen TTY:ltä mutta meneekö sekin mappiin ö ja hankitaan kiuasteollisuutta tukevat tulokset vaikka VTT:tä? Sehän on jo kaikkien tiedossa kuinka kiuasvalmistajat muokkasi testit omille tuotteilleen sopiviksi keskiarvoineen jne? Likaista on toiminta kun määräyksien takana on teollisuuslobbarit
- on on
On tty:nkin "testituloksia" vedetty takaisin että se siitä ja sen luotettavuudesta. Suuressa hallissa polttivat täydellä vedolla että saivat niin korkeita hormilämpötiloja aikaiseksi kuin on mahdollista. Joutuivat vetämään sen takaisin julkisessa infossa lisäämällä edelliseen ettei ongelmia ole jos kiukaita käyttää ohjeiden mukaan. Pastan pyromaani käyttää kiuaskaupassaan samaa testiä vieläkin osana markkinointia vaikka sivuiltaan joutui saman testin poistamaan.
Rakennusalaa määräyksineen hallitsee teollisuuden suuryritykset, kiukaat ovat vain pienen pieni osa kokonaisuudesta. Kolmen viikon päästä nähdään onnistuiko lobbaus (keskiarvo nimellistehosta) vai ei (korkein mitattu hormilämpötila)? - Palsta pyrömaniaa?
on on kirjoitti:
On tty:nkin "testituloksia" vedetty takaisin että se siitä ja sen luotettavuudesta. Suuressa hallissa polttivat täydellä vedolla että saivat niin korkeita hormilämpötiloja aikaiseksi kuin on mahdollista. Joutuivat vetämään sen takaisin julkisessa infossa lisäämällä edelliseen ettei ongelmia ole jos kiukaita käyttää ohjeiden mukaan. Pastan pyromaani käyttää kiuaskaupassaan samaa testiä vieläkin osana markkinointia vaikka sivuiltaan joutui saman testin poistamaan.
Rakennusalaa määräyksineen hallitsee teollisuuden suuryritykset, kiukaat ovat vain pienen pieni osa kokonaisuudesta. Kolmen viikon päästä nähdään onnistuiko lobbaus (keskiarvo nimellistehosta) vai ei (korkein mitattu hormilämpötila)?Ei voi vähätellä
10.6.2013 09:43
"Testatuilla kiukailla ei saatu, rauhallisellakaan lämmityksellä savukaasujen lämpötilaa läpiviennin kohdalla pysymään alle 600 °C."
Jokaisen kiukaan hormilämpötilaluokan määrää, lämpöturvallisuustestin =(vastaa todellista saunan ylöslämmitystä) korkein savukaasun lämpötila >T400 - T600, tuohon väliin tarttee pyrkiä.
"Sydäri on ilmoittanut lämpöturvallisuustestin savukaasun lämpötila max 384.3 C.
Hormiluokka T 400
Viimeistään 1.7. -13 ilmoittaa muut.
HORMIYHDISTELMÄN VALINTA!
Miksi muut pihistävät vastaavia tietoja, jos niitä on?" - "Sydäri ilmoittanut
Palsta pyrömaniaa? kirjoitti:
Ei voi vähätellä
10.6.2013 09:43
"Testatuilla kiukailla ei saatu, rauhallisellakaan lämmityksellä savukaasujen lämpötilaa läpiviennin kohdalla pysymään alle 600 °C."
Jokaisen kiukaan hormilämpötilaluokan määrää, lämpöturvallisuustestin =(vastaa todellista saunan ylöslämmitystä) korkein savukaasun lämpötila >T400 - T600, tuohon väliin tarttee pyrkiä.
"Sydäri on ilmoittanut lämpöturvallisuustestin savukaasun lämpötila max 384.3 C.
Hormiluokka T 400
Viimeistään 1.7. -13 ilmoittaa muut.
HORMIYHDISTELMÄN VALINTA!
Miksi muut pihistävät vastaavia tietoja, jos niitä on?"Halkaistu Iki helppo homma15.10.2008 14:19 -Ikissä puupesänä on lappeellaan oleva putki.
Putkesta puuttuvat;
Arina, tuhkapesä ja palotila kokonaan.
Heti puupesän päältä alkaa hormi, joka tekee kierroksen yläpuolella, josta liitosmahdollisuus savuhormiin.
Putkessa "puupesässä" paloprosessi saa alun ja jatkuu hormissa, ainoastaan sen aikaa kun happi riittää. Tuloksena, paloprosessin keskeytyminen, hormiston nokeentuminen, harvinaisen mahtavat savut sekä ympäristöpäästöt. Hyötysuhde 15% paikkeilla.
Selvää on, että emme ikin tapauksessa puhu kiukaasta.
Ei sillä savusaunan lämpöjä saavuteta vaikka mitä tekisi.
Paskanpuhujille Faktaa.15.10.2008 17:15 Kun 300 x 450 sm putkipesän täyttä puilla,
palotila = 0 m3 sm.
1. heikko palotulos 2. varma nokeentuminen.
Hormipoltolle ei jää happea, mikäli sinne johdetaan toisioilmaa, hormi hajoaa kuumuudesta, harakat nauraa ja isäntä itkee.
3. löylyt?
4. pystyputki vetää aina, sen mitasta riippumatta.
5. alhainen hyötysuhde n. 15%, puita kuluu runsaasti.
6. putkessa ei rakenteita.
Helpoin valmistaa..
Oikeaa infoa älä retostele20.1.2009 08:10 Ikin puunpolttopesä ei täytä asetettuja laatuvaatimuksia, hyötysuhteen tai hormilämpötilojen osalta ja sitä todistaa halkeilevat hormistot.
Ikillä lienee jopa alhaisin hyötysuhde n. 15-20% ja korkeimmat hormilämpötilat n. 750-1000 C astetta.
Tiilipiipun lämpöluokka T350 a Iki rikkoo sen20.1.2009 10:49 Perinteisen tiilipiipin lämpötilaluokka on 350 astetta.
Vastuulliset kiuasvalmistajat suunnittelevat kiukaansa siten, ettei tuo arvo ylity.
Ikin savukaasut ovat tiilipiipulle aivan liian kuumia, mikä johtuu onnettomasta tulipesästä.
0Kokeile näin on27.2.2009 ftftff727.10.2010 22:10 Kokeile näin on27.2.2009 11:13 Jos haluat olla saunassa 50 asteessa ja pidät enemmän tuhnusta höyrystä kuin kunnon löylystä valintasi on ehdottomasti IKI.
Huomio, ettei Ikiä voi kytkeä tavallisimpiin piippuihin, mutta näppärästi senkin vaihtaa.
Puutoimittajasi suosittelee myös Ikiä.
TULIPALOJA16.1.2011 22:49 -1 Avaa Sulje IKIKIUAS ON AIHEUTTANUT
Vastaus VOI OLLA 1400 C17.7.2009 08:03 koska paloprosessi kiukaassasi jatkuu vielä hormistossa. Suurin syy on siinä, että kiukaasi ei anna paloprosessille tilaa- ja aikaa polttaa kaasuja kiukaan sisällä ja veto on niin hyvä, että happea riittää polttoon vielä hormissa.
Tee jotain, kiuaasi on hyvin vaarallinen, koska korkeat lämpötilat ovat rapauttaneet jo laastia.
Tiedossa on tapauksia, että sulkupelti on kuumuudesta sulanut.
Hormeissa palaa Harakkat nauraa17.11.2009 07:34 Verkkokiukaat paloriskiä. Tietojeni mukaan ainakin Ikikiuas on aiheuttanut tulipaloja.
Sama riski se on kaikilla kiukailla joiden hormilämpötilat karkaa yli 350 ja palovaara on jopa ilmeinen 650 asteen jälkeen.
Illalla vietimme koko perheen laatuaikaa Sudäkiuas-saunassa. Siitä on tullut nimittäin tapa.
Verkkokiukaat paloriskiä. Tarkastaja itkee?17.11.2009 16:21 "Verkkokiukaat paloriskiä. Tietojeni mukaan ainakin Ikikiuas on aiheuttanut tulipaloja.
Sama riski se on kaikilla kiukailla joiden hormilämpötilat karkaa yli 350 ja palovaara on jopa ilmeinen 650 asteen jälkeen.
Illalla vietimme koko perheen laatuaikaa Sudäkiuas-saunassa. Siitä on tullut nimittäin tapa. "
Iki ei miellyttänyt31.10.2009 11:13 Minulla oli aikaisemmin iki, mutta sen löylyt eivät miellyttäneet. Lämmitysaika oli järkyttävän pitkä ja sen johdosta puita kului mottitolkulla. Lisäksi naapurit valittivat korkeista hiukkaspäästöistä. Jouduin korvaamaan osan ikin likaamista pyykeistä.
Iki pyöritettiin romulavalle ja tilalle asennettiin Sydänkiuas. Puun kulutus tippui viidesosaan. Saunasta tuli tasalämpöinen ja löylyt muuttuivat nautinnollisiksi. Kylvetettyäni naapurini he palauttivat jopa likapyykeistä maksamani rahat!
Waahtera31.10.2009 15:10 heräsin painajaisesta ja menin nauttimaan IKI:n jumalaisista löylyistä.Huh huh!Onneksi se oli vain unta.
Kumpanen parei rantasaunat7.12.2009 20:14 Meillä sattuu olemaan mökkinaapurin kanssa näköyhteys.
Yleensä tulemme viikonlopun viettoon perjantaisin lähes samaan aikaan.
Naapurin Iki saunan piisistä nousee mustaa savua välittömästi perille saavuttua.
Eikä ne raukat pääse lauteille kun 2 - 3 tunnin lämmityksen jälkeen, sitä en tiedä miten kuumaksi he saunansa lämmittä'vät.
En ymmärrä minkä takia kiuasta täytyisi hehkuttaa tuntitolkulla, koska meillä Sydänkiuas vie 30 minskaa ja saunassa on 75 astetta pehmoisen tasaista lämpöä.
- home sweet homeEESSA
Eiköhän se vitsi piile siinä, että vtt jakelee päästödiblomeja kiukaille kun aikaisemmin ovat julkistaneet useita artikkeleita joissa kertovat miten päästöihin vaikuttaa pääasiassa se, mitä ja miten kiukaassa halkoja poltetaan;)?
Kokoomus vai keskustako nuo energiakiristykset vei läpi vaikka tty kertoi että siitä vaan mutta hometta pukkaa jos sen teettä? - Vitsi vitsi!
"Uusi aika
6.6.2013 09:48
Vanhan teknologian hormikiukaan valmistajat ovat aikansa seppiä.
Kyseistä paloriskiä kiuasteollisuutta ei voida suosia standardisoimalla se EU:ssa.
Koska pienen valmistajan toimesta, alalle on tuotu uuden sukupolven kiuasteknologiaa, jonka mittaustulokset ovat sitä luokkaa, että ne olisi otettava lähtökohdaksi uusia kiuasstandardin raja-arvoja määriteltäessä."
_________________________________________________________________
"Kuka kiittää?
13.5.2013 09:36
Ei ihme jos muut kiuasvalmistajat eivät tykää avauksesta!
"10 p.
7.6.2013 14:59
Sydänkiukaan palotapahtuma ja lämmönsiirto tapahtuvat lämmönvaihtimen sisällä, edes lämpöturvallisuustestin aikaisia ns. huippuja ei esiinny hormissa.
Vaikuttaa kuin Sydänkiukaassa lämmönvaihdin toimii moitteettomast ja tehokkaasti, koska savukaasun lämpötiloja kuvaavat käyrät, ovat lähes yhteneviä molemmissa nimellisteho- ja lämpöturvallisuustestissä. Kumpaisessakaan ei esiinny hormipalon tapaisia huippuja, vaan käyrät ovat tasaisen kaarevia max n.390c.
Molemmat poltot näyttäisi poltetun täysillä panoksilla."
"Tätä tukee S-kiukaan viralliset mittaukstulokset. 20 kW nimellisteholla kokonais hyötysuhde 76%, savukaasun ka 290 c. ja max 390 c. päästöt 0.14%. Lämpöturvallisuustestin korkein h-lämpö on 390 c.
-Suojaetäisyydet hirsiseinästa 10 cm. ja kaikki suomessa tulisijaan hyväksytyt savuhormit riittää =(pois kustannuksista)."
Kannattais suosia;
Paloturvallinen, pienet päästöt , kuluttaa vähemmän puita, alhaiset asennuskustannukset, pitkäkestoinen ja käyttäjäystävällinen ym.... " - Lo giikka?
Ja mitä järkeä on ensin mainostaa perinnekaminaa mittaustuloksilla jotka viestin alussa haukutaan alimpaan helvettiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741943Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 201675
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako192556- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462