liikennemerkkien tulkinnasta

etelänvetelä

tulin savonlinnaan kesäksi ja mukava kaupuni on. kun paljon joko kävellen tai pyöräillen liikun pari asiaa kevyen liikenteen väylien liikennemerkkien tulkinnasta ihmetyttää. rautatiesillallahan ei merkkien mukaan saa pyöräillä. siinä kuitenkin pyöräillään ja itse huonokuuloisena en aina ole ilmeisesti ajoissa kuullut takaa tulevaa pyöräilijää ja en tarpeeksi vikkelästi tietä antanut. seurauksena kiukkuinen rimpautus, mulkoilu ja joku savonkielinen tuhahdus. onko ne pyöräilykieltomerkit siis voimassa vai joku vanha jäänne. jos siinä saa pyöräillä, teen jatkossa niin itsekin.

karjalantiellä on siwa-myymälä, jonka editse kulkeva tie on merkeillä ilmoitettu pyörätieksi. kuitenkin siihen pysäköidään autoja. pnko se siis oikeasti ajoväylä, vai kevyen likenteen väylä? jos ajoväylä, sopii mulle, hieman huonojalkaisena mielelläni pysäköin autoni kaupan oven eteen jatkossa. ei kovin selkeitä savonlinnan liikennemerkit tai sitten erikoista merkkien tulkintaa.

15

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,--

      eiköhhän täällä pahempiakin liikenneongelmia ole: siltaauki, paskat tiet jnee

    • bike

      Hyvä ,että etelänvetelä tuli näistä 2.sta ongelmasta huomauttamaan.Noin 20v. ollaan purnattu karjalantien ongelmasta.Ajele sillalla ,viet vähemmän tilaa ja hommaa kuulokoje.

      • kyllä se on

        ihan turvallisuussyyistä tarkoitus taluttaa sitä pyörää niinhän merkeissäkin ohjeistetaan. rautatiesillalla pyöräilynopeus selkeä tuvallisuusriski. kukapa itsekäs savolainen siitä tosin piittaa?


    • puolivuosiasukas

      Ei savonlinnalaiset tiedä tai piittaa mistään liikennesäännöistä. Täällä on vain yksi autoilija / pyöräilijä ja se on se itse, toiset ovat ilmaa.
      Sairaalan lähistöllä on vuosia autot pysäköity puoliksi pyörätielle joka on yksiselitteisesti kiellettyä. Siihen ei puutu kikaan. Punaiset valot ovat vain suositus ja risteysajo aivan hakusessa. Risteykset ajetaan tukkoon eikä liikenne suju. Rautatiesillalla en ole ikinä nähnyt pyöräntaluttajaa.
      Ei nämä savolaiset muualla maailmassa liikenteessä pärjääkkään.

    • etelänvetelä

      eli saako siinä siwan edessä pitää autoja. ja jos ei, onko kuinka sakkopaikka? siinä kun kuitenkin näyttää autoja olevan. entä valvotaanko/sakotetaanko rautatiesillalla pyöräilystä? haluan siis lähinnä oppia kaupungin tavoille ja siinä siwan edessä varmasti pysäköin jos saa/ ei sakoteta vaikka laitonta. siitä pyöräilijöiden tylyydestä jalankulkijoita kohtaan rautatiesillalla kyllä vähän moitin.

      • remakka

        Siwan edessä on kevyenliikenteen väylä ,johon ei saa moottoriajoneuvolla ajaa.


      • siitähän
        remakka kirjoitti:

        Siwan edessä on kevyenliikenteen väylä ,johon ei saa moottoriajoneuvolla ajaa.

        Sitähän täs kai kysellään kun onhan totta et jatkuvaanhan siihen pysäköidään. Vetelykset ei jaksa kauppaan kävellä jo jätetään auto muutaman metrin kauemmas karjalantien reunaan.


    • -toljailija-

      Kerran Helsingin linja-autoasemalla toljaillessani seurasin seuraavanlaista episodia.
      Mannerheikintieltä kurvasi Lada keskikaistalta suoraan reunakaistan yli linjuriasemalle, ja polliisit perään.
      Toinen polliisi kysyi ladakuskilta että mitenkäs sitä tuolleen ryhmitytään?
      Ladakuskin vaimo vastasi siihen kerkeästi että näihä myö on aina ryhmitytty. Aikaimmeiset etteen ja lapset takapenkille.
      Pakko oli lähteä nauramaan muualle, polliisitkin kahtelivat toisiaan aika hämmentyneinä.

      • hauskaa.....

        mut miten liittyy aiheeseen


      • No siten että
        hauskaa..... kirjoitti:

        mut miten liittyy aiheeseen

        tuo perhe oli lähtenyt autoilemaan Latukalla Savosta Helsingin herroja katsomaan


      • niiiiiiiiiiiin
        No siten että kirjoitti:

        tuo perhe oli lähtenyt autoilemaan Latukalla Savosta Helsingin herroja katsomaan

        Ja liittyy rautatiesillan ja siwan edustan liikennekäyttäytymiseen miten?


      • Vai Miten Se Oli
        hauskaa..... kirjoitti:

        mut miten liittyy aiheeseen

        Eikös se ryhmittyminenkin jotenkin liikennesääntöihin kuulu ja risteysajoon.


      • ***************
        Vai Miten Se Oli kirjoitti:

        Eikös se ryhmittyminenkin jotenkin liikennesääntöihin kuulu ja risteysajoon.

        siitäkös tässä ketjussa on kyse? ttu mitä tampioita!


      • No aatteleppa ite.
        niiiiiiiiiiiin kirjoitti:

        Ja liittyy rautatiesillan ja siwan edustan liikennekäyttäytymiseen miten?

        Tumpelo savolaismöllikkä.


    • tallaajaa

      Oishan se tok muavampaa kaikile jos myö nouatettais sääntöjä, raatatiesillalla ei kuulu ajaa pyörällä ja pyörätielle ei pysäköiä autoja. Pyöräelijät ei myöskään sinkoile ajoradalle miten ja mistä sattuu ja jalan liikkuvat samoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      93
      2225
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      156
      1828
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      175
      1370
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      233
      836
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      764
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      759
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      751
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      607
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      591
    Aihe