Tietäisikö joku nettiosoitetta,josta saisi vinkkejä ikkunoitten (irrotettavien) "ristikoiden" rakentamiseen? Tai jos osaat kertoa kuinka moiset naputellaan, niin kaikki tieto on tervetullutta...
Viimeksi tuota "säänkestävää pvc-muovia" käytteli laajassa mitassa Veto-stop ikkunoiden ulkoprofiileissa. Niitä ikkunoita on vaihdeltu jo vuosia kun muovit murenee sormivoimilla.
Irtoristikot ovat aitojen jakoristikoiden kopioita, jotka a i n a näyttävät rumilta kalterimaisilta kopioilta. Halvalla saa, halvalta näyttää, eikä useimmiten sovi talon tyyliinkään.
Anna ikkunoitten olla sellaisina kuin ne on taloon piirrettykin. Ja jos vanhaan taloon on vaihdettu vääränlaiset ikkunat, vaihda uudelleen - oppirahoina se menee.
Ompa ny kova hinku "kieltää"ihmisiltä mitä ne haluaa,vaikka tässä nyt oli vasta kysymys asetettu muotoon mistä,miten jne.Pidä sinä vaan huolta niistä omista ristikoistasi äläkä huolehdi muiden asioista niin hekilökohtaisesti:
Sitä paitsi olen samaa mieltä että liimaristikko on kauniimpi(jos aitoa ei voi tai halua laittaa).
Lopuksi Kii-tos p-a-l-a-u-t-t-e-e-s-t-a:::::::
kannattaakohan
ollenkaan?? Epäilen.Kysyppä täältä
http://www.ksj-tuote.fi/pvc-muovikaltereita?
Viimeksi tuota "säänkestävää pvc-muovia" käytteli laajassa mitassa Veto-stop ikkunoiden ulkoprofiileissa. Niitä ikkunoita on vaihdeltu jo vuosia kun muovit murenee sormivoimilla.Irtoristikot ovat aitojen jakoristikoiden kopioita, jotka a i n a näyttävät rumilta kalterimaisilta kopioilta. Halvalla saa, halvalta näyttää, eikä useimmiten sovi talon tyyliinkään.
Anna ikkunoitten olla sellaisina kuin ne on taloon piirrettykin. Ja jos vanhaan taloon on vaihdettu vääränlaiset ikkunat, vaihda uudelleen - oppirahoina se menee.
Kalterit?
No nyt on jo keksitty uusi aine eli Alumiini!Polttomaalattu pinta kestää kyllä!!!
Taas yksi tollo
Vastasin edellä tuohon aiemmin annetun linkin pvc-mainontaan, sekä sen lisäksi yleisemmin siihen kannattaako laittaa irtoristikoita.Alumiinin sijasta vankiloissa on ollut käytössä teräskaltereita, jos sellainen vaikutelma kiinnostaa. Nekin kestää ihan mukavasti.
Mutta vielä kerran (ja edellistä kirjoittajaa varten tavuviivoilla ja tikkukirjaimilla):
EI KAN-NATA LAIT-TAA IR-TO-RIS-TI-KOI-TA
IK-KU-NOI-HIN. LOP-PU-TU-LOS TUS-KIN ON KO-VIN HY-VÄ.
Tää Tollo
Ompa ny kova hinku "kieltää"ihmisiltä mitä ne haluaa,vaikka tässä nyt oli vasta kysymys asetettu muotoon mistä,miten jne.Pidä sinä vaan huolta niistä omista ristikoistasi äläkä huolehdi muiden asioista niin hekilökohtaisesti:Sitä paitsi olen samaa mieltä että liimaristikko on kauniimpi(jos aitoa ei voi tai halua laittaa).
Lopuksi Kii-tos p-a-l-a-u-t-t-e-e-s-t-a:::::::
meitsin varastorakennuksessa
Meidän isäntä teetti varastoomme tosi kauniit taotut rauta ristikot sepällä, kalliit oli mutta kauniitkin ovat.Muoviristikot
Tietääkö ketään onko muoviristikoita mahdollista saada muun värisenä kuin valkoisena, niin että ne olisivat mahdollisimman lähellä ulkopuitteen sävyä?sörkan vankilasta
ristikot