HÄÄKARKIT JA RUNOT

Tekevä

Hei!! Olisiko jollain antaa vinkkiä, että mistä saisi kätevästi "aforismit", joita kirjoitellaan lappusiin ja laitetaan ne usein "liitteeksi" hääkarkkeihin...

Apu tulee tarpeeseen, monella nämä voivat olla jo valmiiksi koneelle tallennettuna. Voisiko joku ystävällisesti välittää niitä minulle tai kertoa esim. sopivan nettiosoitteen tai jotain..??

Kiitos!!

8

21096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Emäntä

      google on tässäkin hyvä ystävä =)
      Pistä hakuun esim. häärunoja, aforismi, runoja....sieltä voit löytää vaikka mitä =)
      Ja amoriini.com on kanssa erittäin hyvä =)

    • aforismeja

      Kuukkelilla tuli hakutulokseksi esim. tälläinen mutta muitakin varmaan löytyy, pistän nyt tähän jos vaikka muitakin tarvitsijoita on:
      http://www.naimisiin.info/haaopas/haakarkit.html
      Huomauttaisin vain että noissa näyttää olevan kirjoitusvirheitä.

      • Tekevä

        Todellakin iso kiitos teille!!! Ihana juttu! Nyt kun sain apua, niin kysyisin vielä, että miten eri tavoin olette laittaneet näitä aforismeja..? Malleja, vinkkejä jne..


      • poink
        Tekevä kirjoitti:

        Todellakin iso kiitos teille!!! Ihana juttu! Nyt kun sain apua, niin kysyisin vielä, että miten eri tavoin olette laittaneet näitä aforismeja..? Malleja, vinkkejä jne..

        Meillä oli enkelikarkkeja vaaleanpunaisissa ja vaaleansinisissä organzapusseissa, jotka oli sidottu kiinni silkkinauhoilla. Reunoilla oli sitten kirkkaalla kynsilakalla kiinnitettyjä hileitä. Runot oli kirjoitettu jollakin tyyliin sopivalla kaunokirjoitusfontilla ja tulostettu vaaleansiniselle ja vaaleanpunaiselle tulostuspaperille. Runo taitettiin kaksinkerroin ja laitettiin pussukkaan.


      • hääkarkit
        Tekevä kirjoitti:

        Todellakin iso kiitos teille!!! Ihana juttu! Nyt kun sain apua, niin kysyisin vielä, että miten eri tavoin olette laittaneet näitä aforismeja..? Malleja, vinkkejä jne..

        hääkarkintekotarpeet ostettiin valmiina pakkauksena sinooperista, karkeille tehtiin sellofaani/tyllipussukka, joka kiedottiin kiinni mukana olevalla nauhalla ja ruusulla. Aforismit olivat valmiina mukana, ja ne laitettiin nauhaan kiinni ja nauha rusetille.


    • Äitikkä

      Menen naimisiin juhannuksena ja löysin hää karkkeihin tarkoitettuja aforismeja hirmuisesti netistä. Hakusanaksi googleen hääkarkit.

    • jippii

      hei! Googleen kun laittaa hääkarkit ja etsii suomen kielisiltä sivuilta niin siellä on tosi paljon runoja,mietelauseita yms mukavaa..

    • sasa

      Tässäpä muutama!


      Mietelauseet:

      - Pienestä kipinästä voi syttyä roihuava liekki.

      - Elämäsi ei muodostu päivistä, jotka ovat menneet, vaan päivistä jotka muistat.

      - Hääpari säteilee onnea suurena juhlapäivänään.

      - Rakastaessani sinua rakastan parasta mitä
      maailmalla on tarjottavanaan.

      - Sydämellä on syynsä, joita järki ei ymmärrä.

      - Elämän korkein onni on horjumaton varmuus siitä,
      että joku sinua rakastaa.

      -Missä on ilosi, siellä on aarteesi, missä on aarteesi,
      siellä sydämesi, missä sydämesi, siellä onnesi.

      - Sillä mikään ei ole ihanampaa kuin miehen ja
      vaimon keskinäinen, horjumaton rakkaus.

      - Sinä olet rakas, sinä olet hellä.
      Sinä olet aina minun sydämellä.

      - Sambataan suudelmiin, humpataan hellyyteen,
      rokataan rakkauteen, valssataan vanhuuteen!

      - Parempi myöhään kuin ei milloinkaan.

      -Rakkaus, joka syntyy kunnioituksesta,ei kuole koskaan.

      - Rakkaus on rikkautta parempaa.

      - Kaiken kauniin ja suuren tässä maailmassa on luonut pelkkä ajatus tai tunne ihmisen sisimmässä.

      - Ihminen ei rakasta tarpeeksi jos hän ei rakasta liikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      95
      2318
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      179
      1913
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      179
      1456
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      246
      900
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      79
      882
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      11
      796
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      62
      789
    8. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      702
    9. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      213
      643
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      49
      611
    Aihe