Onko kukaan todella nähnyt suomalaista "kiellettyä" leffaa nimeltä Portimot vai onko se vain urbaani legenda?
urbaani legendako?
12
4495
Vastaukset
- Hattu van Zak
En ole nähnyt, mutta tämä oli Cityn keskusteluryhmässä:
Olen nähnyt portimot sivarikurssilla (tuhannennen polven vhs-kopiona, elokuva kun on kai jostain syystä kielletty - ilmeisesti parin aika rohkean seksikohtauksen takia). Oli hauska. Aika Tarantino-henkistä läpänheittoa ja aivan käsittämätöntä seksiä. Ei saanut selvää, onko joku dokumentti vai käsikirjoitettu juttu. Näyttelijät täysin tuntemattomia ja esiintyvät salanimillä.
Juoni: 3 miestä yrittävät kai järjestää koekuvausta johonkin seksielokuvaan (ehkä). Asuntoon tulee koekuvattavaksi nuori nainen ja nelikko alkaakin ryypätä yhdessä ja puhua seksikokemuksistaan. Naisesta alkaa paljastua TODELLA pöyristyttäviä asioita ja koko homma menee aika huvittavaksi irstailuksi. Vähän samaa henkeä kuin Pasolinilla tai italialaisissa leffoissa yleensäkin.
Hauskin kohta on ensimmäinen penetraation yritys, jota häiritsevät kaikki mahdolliset asiat naisen äidin kännykästä lähtien. Lopussa on huikea haastattelujakso, jossa nainen yrittää antaa haastattelua samaan aikaan kun miehet antavat suuseksiä.
Joka tapauksessa parhaita suomalaisia elokuvia, mitä olen nähnyt.
"Kaveri olis vähän tulossa..." - näädät
Leffa on Speden ohjaama tosin salanimella Gay Solomon. Herran kuoleman vuoksi ensi-iltaa on lykätty ilmeisesti vuosilla. Ei kai se sen kummemmin kielletty ole.
- asioista perillä
ohjaaja on aleksi bardy
- katujen kuukkeli
Olen nähnyt kyseisen elokuvan, se ei ole urbaani legenda. Kopioita ei taida vaan varsinaisesti olla levityksessä. Kim Finnillä varmaan on jotain kopioita hihassa.
- katujen kuukkeli
KAVERI OIS VÄHÄN NIINKU TULOSSA!
- Josef Kay
Oikein. Viestiketju aloitettu vuonna 2002, joten kysymys: minä vuonna moinen elokuva on ilmestynyt? En ole kuullutkaan. Minkä nimisiä näyttelijöitä siinä on?
- Josef Kay
Sekin on siis vain amatöörielokuva, ja liittyy Riot-E-porukkaan.
- Elsa-Pekka
Tässä lisää tietoa:
http://www.kysy.fi/kysymys/mista-loydan-riot-entertainmentin-kuvaaman-pornoelokuvan-portimot - Anonyymi
Ei ole legenda. Uniikki teos. Itselläni teos on osana isompaa teoskokonaisuutta.
- Anonyymi
Maa On Syntinen Laulu -elokuva oli mielestäni shokeeraava, koska siinä kohdeltiin eläimiä kaltoin ja esim. poro tapettiin katsojan silmien edessä. Mielenkiintoista olisi nähdä muitakin epämielyttäviä elokuvia eläinrakkaalle SUOMEN saralla, sillä niitä kyllä riittää pienikalloisten valtioissa.
- Anonyymi
Löytyy dvd missä Portimotkin on mukana. Onhan tuo Sanna ihan pantavassa kuosissa. Tiedä sitten tänäpäivänä. Ei tainnut leffaura ottaa tuulta purjeisiin kun en ainakaan itse ole missään muussa leffassa tyttöä nähnyt.
- Anonyymi
Oliko se tämä sama portimo joka tykkää lapsista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1216942Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243797- 1862615
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2872510Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962121Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.101976Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001830Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1351421- 721336
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271315