Niin, eli suositelkaa jotain psykologisesti kiinnostavia elokuvia.
Ajattelen lähinnä trillereitä, mutta draamat kelpaavat myös
hyvin. Esim. Memento, the Machinist, Uhrilampaat, Seitsemän,
Vuosi nuoruudestani ja Lahjakas herra Ripley ovat mielestäni
hienosti ihmismieltä lähestyviä teoksia ja muutenkin onnistuneesti
toteutettuja.
Sitä, mikä lasketaan psykologisesti kiinnostavaksi filmiksi ja mikä
ei, on tietenkin vaikeaa rajata... mutta järki käteen. :)
Elokuvissa voisi esimerkiksi olla toisten mielenliikkeitä lahjakkaasti
tulkitseva hahmo kuten älykäs poliisi, profiloija, psykologi tai
vastaava.
Haen myös sellaisia elokuvia, joissa jollain roolihahmolla on ongelmia
mielenterveytensä kanssa. Toivoisin, että nämä hahmot eivät olisi
kuitenkaan mitään Screamin tai vastaavan teinikauhuelokuvan idiootteja
mielipuolia, joiden toimintaa ei katsoja pysty vähääkään ymmärtämään
tai joihin ei pysty samastumaan. Esimerkiksi mielisairaalaan tai
vastaavaan suljettuun paikkaan sijoittuvat elokuvat voisivat olla kiinnostavia.
Kiitos. :)
Suosittelen..
MadhouseSijoittuu mielisairaalaan niinkuin nimestäkin voi päätellä. Todella jännittävä mielenkiintoisine juonikäänteineen.
asdf
Mies joka tiesi liikaa ja Vertigo-Punainen kyynelHaneke
Michael Haneke tekee mielenkiintoisia leffoja. Kannattaa katsoa Funny Games ja Pianonopettaja. Myös tämä uusin, eli Cache on ihan ok, mutta menee jo enemmän mainstreamin suuntaan.Nuo kaksi ensimmäistä ovat siis psykologisessa mielessä melko ahdistavia kuvauksia ihmisluonnosta.
Tietysti uskollinen puutarhuri!!!
http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4487524.stmTässä se todellinen puoli - olla mukana vaiko ei, siinä pulma;-)
http://www.hs.fi/keskustelu/message.jspa?messageID=567476&userThreadMode=treeyksi
the Otherssiis se jossa on Nicole Kidman. Todella hyvä! Ei kannata katsoa yksin..
psygologista
Joo niin kuin jo mainittiin, niin Haneken "pianonopettaja" täyttää varmasti psykologiset kriteerit. Klassikoista tietysti "kellopeliappelsiini" ja "ilmestyskirja nyt" eivät petä koskaan katsojaansa. Psykologisesti kiinnostava on myös Jane Campionin "Angel at my table". Tässä elokuvassa ollaan välillä mielisairaalassa mutta psykologia ei jää vain sinne.Mielenkiintoisia ihmishahmoja ja kauniita kuvia tarjoilee myös Wim Wendersin "miljon dollar hotel".aika
Jacob´s Ladder on ihan hyvä...Kaunis mieli
Huippu psykologinen leffa..juoni on mielenkiintoinen ja perustuu tosi tapahtumiin.lisää
Moi!Suosittelen M. Night Shyamalanin ohjaamia mm. "Kuudes Aisti" ja "Signs", ja muistaakseni "Kylä" on myös hänen ohjaamansa. Kaikki jänniä! On ohjannut muitakin, mutten nyt muista nimiä.
Olen tykännyt kanssa Requim for a dream lehvasta, mutta en tiedä onko se niinkään psykologinen? kai se on... Suosittelen kuitenkin molempia lämpimästi
Suosittelen
Fight Club on todellakin aivan uskomaton leffa, teki muhun kyllä vaikutuksen!Ehdottomasti...
Kaunis Mieli, suosittelen!Irreversible!
Ranskalainen elokuva nimeltä Irreversible...Vai että psykologista
No Kubrickin tuotanto yleensäkin on melko psykologista, A Clockwork Orange (Kellopeliappelsiini), 2001 Space Odyssey, yms vaikkeivat oikein trillereitä olekaan. Apocalypse Now (Ilmestyskirja Nyt) on myös hyvin surrealistinen ja psykologisesti vaikuttava elokuva.Avaa silmäsi - Abre los ojos
Orpokoti
Keskiyön cowboy
Dogville
Ei anna turhia toiveita juopoille ja huorille
Polanskin..
...Vuokralainen.http://www.imdb.com/title/tt0453383/
Cronenberg on eräs mieliohjaajistani, vaikken hänen nykyisistä valtavirta tekemisistään välitä. Ja hänellä on usein elokuvissaan vahva psykologinen puolensa.
Erottamattomat, Spider, Videodrome...
http://www.youtube.com/watch?v=uTe1xiBzAws