Kuten kuvasta näkyy, todennäköisyys kuolla viruksen saatuasi on melko lailla korkea.
http://www.who.int/csr/disease/avian_influenza/country/cases_table_2006_03_21/en/index.html
Kannattaa miettiä syökö kanaa, munia, taikka muita lintutuotteita nyt vähään aikaan. Kannattaa myös välttää markkinapaikkojen ulkoruokaa ja esim. helsingin kauppatoria.
Järki käteen ja estetään tämä viruksen leviäminen, hallitus kun suomessa ei saa mitään aikaan vaan taistelee ihan toisarvoisista asioista.
Mun äiti pitää minusta paremmin huolta kun sun äiti !
H5N1 tappaa sinut lähes varmasti !
10
828
Vastaukset
- Jon
Yritätkö otsikollasi paisuttaa hysteriaa aivan tahallasi? Niin kuin linkistäsi näkyy, kuolleisuus tautiin on ollut noin 56%, ei "lähes varmasti".
Lisäksi kannattaa verrata kyseisten maiden yhteiskunnallisia oloja, kulttuuria ja terveydenhuoltojärjestelmää Suomeen, ja miettiä, ketkä ovat tähän asti olleet pääasiassa tartunnan saajia; pointti on, että jos heillä on ollut lainkaan mahdollisuutta terveydenhuoltoon, he ovat jättäneet sen siihen että ovat jo kuolemaisillaan. Luuletko, että Vietnamilainen tai Taiwanilainen kanafarmarista riippuvainen työläinen saa sairaslomakorvauksia?
Ja kanan, munien ja muiden syönnistä... H5N1 kuolee kunnon lämmössä, että siitä vain. Kunhan et pure elävää kanaa kaulaan =)- Figuru
Nyt kyllä puhut täyttä asiaa ottaa tollaset paisuttelijat päähän
- pilkunviilaaja
Missään maassa ei ole tutkittu koko väestöä lintuinfluenssan varalta. Uusimpien tietojen mukaan kuolleisuus olisi noin 3-4 % koska valtaosa ihmisistä lienee sairastanut taudin jo huomaamattaan, niin lievä se yleisimmin on.
- pisteenviilaaja
Eikös tuo keskustelun aloittaja puhunut tartunnan saaneista, ei siis koko väestöstä...
- mä vaan
Mihin on kirjattu ne, jotka ovat sairastaneet taudin niin lievänä, että ovat pitäneet sitä normaalina flunssana?
Siis noissa tilastoissa näkyy vaan jäävuoren huippu, siis ne joille on tullut hengitysvaikeuksia ja viety sairaalaan.
Jos kaikki viruksen saaneet otetaan huomioon, niin tuskin kuolleisuus kovin monta % on. - kot-kot-kot-kot.....
Kaupoissa ei varmaan ole myytävänä yhtään lintuifluenssaan kuollutta kanaa,tai kalkkunaa!.Eihän koko tautia ole ollut Suomen kanaloissa vielä yhtään tapausta.
Äly hoi,älä jätä!!.
Onhan kanoja ja broileria syöty Suomessakin iät ja ajat.Ainoa vaara saada salmonella on syödä raakaa kananlihaa.
Itse kyllä kypsennän kanankoivet kunnolla,ja a vot kun vielä Setä Benin hapanimeläkastikkeeseen hautumaan hetkeksi,niin mikäpä herkullisempaa.
Maistuuko "Ruumisarkulle" raaka kana?.
En suosittele!.
Kanan,broilerin,kalkkunan tai minkään muunkaan lintutuotteen syömiselle ei ole mitään estettä.
Mikäpä siinä,voihan päivänsä ja elämänsä pilata hysteriallaan,ja vouhkaamisellaan. - woeiruemwm
No montaks kuali ?
Ei monta ? Vai monta ?- Me olemme nyt
kaikki kuolleita tuon hirveän pandemian jäljiltä. Minäkin kirjoitan tätä haamukirjoittajana.
- influeteri
Me olemme nyt kirjoitti:
kaikki kuolleita tuon hirveän pandemian jäljiltä. Minäkin kirjoitan tätä haamukirjoittajana.
Se oli se influenssarokotus, joka tappoi kolmasosan maapallon väestöstä. Onnksi en ottanut sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh791954Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1481260
- 59698
- 225697
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako195563- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472