Onko kenelläkään kokemuksia flexiteekistä eli tiikkiä jäljittelevästä synteettisestä kansimateriaalista, jota Tarmarin tuo maahan? Kuinka vaikeaa mahtaa asennus olla ja kestääkö em. materiaali Suomen oloja? Isäpapan teräsveneen kansi kaipaisi ehostusta ja tämä vaihtoehto kiinnostaa, koska aito tiikki on toivottoman kallista.
Pitäneekö paikkansa valmistajan nettisivuilla olevat väiteet, että flexiteekiä käytetään mm. Minor 34:ssä, Aquador 25:ssä, Najad 400:ssa sekä monissa jenkkiveneissä?
Kallista sekin on
>koska aito tiikki on toivottoman kallista.Tutkin viime kesänä mahdollisuutta laittaa avotilan lattiaan uusi pinnoite flexiteekistä, ja laskelmat osoittivat että se olisi tullut VIELÄ kalliimmaksi kuin aito teak Puukeskuksesta, jos työt tekee itse. Sinänsä Tarmarinilla oltiin puhelimessa hyvin ystävällisiä ja avuliaita.
hinnasta
Materiaalihinnoissa ero ei ole varmaankaan niin suuri, mutta uskoakseni kokonaiskustannuksiltaan flexiteek tulee halvemmaksi. Syynä on se, että en usko omien taitojemme riittävän hyvän tiikkikannen tekoon vaan siihen tarvittaisiin puuseppä. Sen sijaan flexiteekiä osaa varmaan tee-se-itse -mieskin katkoa ja liimata tarvitsematta pelätä kalliin materiaalin tärvelemistä.Arvioni on, että isäni 14 m x 3,7 m (kansipintaa n. 15 neliötä) teräsveneeseen tiikkikansi tulisi maksamaan ammattimiehen tekemänä pitkälle yli 5 000 euroa (jopa 10 ke?), kun taas flexiteekin materiaalit saisi noin 2500 eurolla. Toki omalle työllekin pitää hinta laskea, mutta silti jälkimmäinen vaihtoehto tulisi halvemmaksi. Lieneekö arvioni aivan pielessä?
Löytyy
Moi,mulla on flexiteek:iä omassa venessä, istuinkaukalossa ja sisällä (!). Asennus erittäin helppoa, on toiminut hyvin. Voin suositella. Isojen pintojen asennus vaatii tietenkin enemmän työtä, ei ole kokemusta. Tulee kyllä mielestäni selvästi halvemmaksi kuin aito teak, kun ottaa huomioon asennus- ja ylläpitokustannukset.
Mulla on jonkin verran Flexiteek:iä jäljellä (ehkä 4m2, en ole mitannut), myyn liimoineen esim. 50% OVHsta. Luonnollisesti täysin uudenveroista, ei paljon kellarissa rullalla kulu . . . Ota yhteyttä inf267@hotmail.com jos kiinnostaa.