Oletteko kiinnittäneet huomiota renkaidenne kulutuskestävyyttä osoittavaan merkintään?
Katsoin omista Michelin ja Continental renkaistani, että siellä nuo Treadwear -arvot ovat 240 ja 280.
Tämähän menee niin, että jos jossakin renkaassa arvo on: 280 ja toisessa 600, niin tuo jälkimmäinen kestää, siis pitäisi kestää 2-kertaa pidemmän kilometrimäärän!?
Miksi meille täällä suomessa ei ole tästä asiasta mainittu mitään (=autolehdet). Jokaisella kuluttajalla on oikeus valita pidempään kestävät renkaat, vaikka mainosteksteissä luvattaisiin kaikkea muuta "kaunista"!
Omassa autossani rengaskierros (talvi/kesä) maksaa 950 euroa (Michelin/Continental/Nokia jne..), mutta nyt olen tehnyt tutkimuksia Hankook ja Kumho -merkkisistä kesäkumeista, jolloin hinnaksi tulisikin vain n. 500 euroa!! Talvirenkaissa pysyttelen edelleen laatumerkeissä.
Perinteisesti korealaiset ovat saaneet meluttomat renkaat käyttämällä pehmeitä kumisoksia, mutta kyllä nyt näyttäisi, että sieltä löytyy vaihtoehtoja, jotka kestävät kulutusta siinä missä perinteiset eurooppalaiset merkitkin.
Seuraavassa linkki, jonka takaa löytyy useimpien renkaiden UTQG / Treadwear -arvot:
http://www.forum-auto.com/pole-technique/section13/sujet385364.htm
UTQG = Kauanko kumisi kestävät!
4
1490
Vastaukset
- ile D4D
Hyvä linkki ja en aiemmin ole asiaan näin tarkkaan perehtynyt, mutta oppia ikä kaikki. Muistelen, että jenkkilässä on testirata, jossa tämä kulutustesti tehdään.
Pongasin Energy Savereiden arvon (Treadwear 400). Löytyypä Misukalta HydroEdge arvoltaan 800, valitettavasti ei saa Euroopasta...
Ilmeisesti nuo A ja B tarkoittavat kesä- ja talvirenkaita, koska ympärivuotisen renkaan kohdalla ovat molemmat kirjaimet, kesärenkaalla kaksi A:ta.
Vielä kun saa samaan taulukkoon hinnan, kulutuskestävyyden ja vierintävastuksen, niin taloudellisen rengasvalinnan eväät alkavat olla kasassa. - 91T .....
Lukema 360 lämmössä A
- perästä...
siis marangonissa
- aropupu01
TREADWEAR = kulutuskestävyys. Koe suoritetaan Texasissa, USA:ssa, sille varta vasten valitulla koetiellä. Renkaan kulutuskestävyyttä verrataan valittuun X-renkaaseen, jonka kulutuskestävyys on tunnettu. Tämä mahdollistaa sen, että eri renkaiden koeolosuhteissa mahdollisesti tapahtuneiden vaihtelujen vaikutukset tulokseen tulevat eliminoiduksi. Rengas joka on merkitty 160 on kyseisissä olosuhteissa osoittanut kulutuskestävyyttä joka on 60% parempi kuin vartailu renkaan kulutuskestävyys.
TRACTION = pito. Koe suoritetaan erityisellä mittavaunulla, jossa rengas lukitus jarrutetaan märällä asfaltilla ja märällä betonilla. Rengas voidaan merkitä AA, A, B tai C, joissa AA on koeolosuhteissa parasta pitoa kuvaava luokka ja C huonoin.
TEMPERATURE = lämmönkestävyys. Rengas kuormitetaan koestuskoneessa 1,7m halkaisijan omaavaa koestuspyörää vasten. Luokan A saanut rengas kestää vähintään 184km/h, B vähintään 160km/h ja C vähintään 137km/h kyseisessä kokeessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1553850Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk853293Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva852735Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro442639Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?702592Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,232392Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1402332Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1522215Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville382020Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121936