Voinko vuokraa korottaa nyt kun vuokrasopimuksessa lukee että vuokra tarkistetaan aina toukokuun alusta ja tarkistusajankohta 1 x /vuosi. Hoitovastike ja rahoitusvastike on noussut syyskuun alusta 2008.
Vuokrankorotus
3
1118
Vastaukset
- santtu
ja/tai rahoitusvastikkeen nousemisella (tai pienenemisellä) ei ole vaikutusta siihen miten "saat" vuokraa korottaa, eli homma menee niin kuin vuokrasopimukseen on kirjattu.
Jos vuokrasuhde on jatkunut yli vuoden ja toukokuun vuokrantarkistus on jäänyt tekemättä, niin sen voit kyllä tehdä nytkin (et takautuvasti).
Mutta jos toukokuussa olet tehnyt vuokrantarkistuksen (tai nykyinen vuokrasopimus on alkanut silloin) niin mitään oikeutta sinulla ei ole tehdä vuokrankorotusta nyt, vaan seuraavan kerran sitten taas ensivuoden toukokuussa.
(vuokranantaja tässä itsekkin olen)- yx.
”ja toukokuun vuokrantarkistus on jäänyt tekemättä, niin sen voit kyllä tehdä nytkin (et takautuvasti).”
ajankohtakorotus on ehdoton ajankohta, sitä ei voi mitenkään muuttaa,
eikä jälkeenpäin korottaa, ”kun ei korotettu keväällä”..
Vuokralainen on voinut taloudellisesti varautua korotukseen ja nyt varautuu tähän vallitsevaan vuokraan, ensivuoden kevääseen.
Tuollaiset laittomat korotukset, koko asumisajalta on vuokralaisen helppo periä takaisin, lähtiessään asunnosta, jos pystyy sen todistamaan,
nykyään ei enää päde se kun -90 luvulla,
silloin katsottiin oikeudessa vuokralaisen hyökyneen laittomatkin korotukset
”kun oli sitä alkanut maksamaan sitä”
Ainakin nuoret ja vanhusten lapset ovat melko aktiivisia, joten ei kannata kokeilla "köpillä jäätä"
- vuokraisäntä.
Jos toukokuussa on jäänyt korottamatta voit tietenkin korottaa.
Korota sen verran reilusti että saat koko vuoden korotuksen.
Itse olen korottanut tänä vuonna 8%.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882118Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361766- 1801326
- 241784
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </339509