http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Paltamon täystyöllisyyskokeilu vaikeuksissa laman takia/1135252332796?ref=rss
"Nyt talossa on töissä 150 ihmistä, kunnalla 20 ja yrityksissä ja järjestöissä 12. " Eli yhteensä 185 henkilöä.
Tuossa on hiukan lukuja joten voimme tehdä uusia laskutoimituksia.
22 miljoonaa euroa / 4 vuotta = 5,5 miljoonaa euroa / vuosi
"Työntekijöitä" eli puuhastelijoita on 185 kappaletta. Rahaa menee siis 5,5 me/185 euroa = 29730 e per nuppi vuodessa joka tekee 2477 euroa kuukaudessa. Melko hyvä palkka tuo olisi jos sen saisi työtön, mutta ei saa.
Jos kokeilu laajennetaan koko suomeen, koskemaan kaikkia työttömiä, joita on 500 000, tulisi kokeilu maksamaan 500 000 x 2500 euroa = 1 250 000 000 euroa.
Rahat tuohon riittäisi jos typit ja TE-toimistot lakkautettaisiin.
Paltamon kokeilu epäonnistunee ?
6
306
Vastaukset 6
- 19
Tällaisten työkokeilujen tarkoitus on saada kupattua rahaa valtiolta kuntaan.
- Se aito Sorbus
se ei muuta tilannetta paljoakaan.
Ja siis kuukaudessa kulut olisivat 1,25 mijardia euroa jos kaikki työttömät olisivat kokeilun piirissä. Vuodessa kulut olisivat 15 miljardia euroa. Tämän voisi lainata kiinalta.- Erkki Nimimerkki
..kuluissa on se, että turha byrokratia vie ison osan rahoista. Jos vaan työllistettäisiin ihmisiä suoraan aloille. Minusta yhdistystoimintaan työllistäminen on ok silloin, kun yhdistys ei tuota MITÄÄN voittoa, vaan on pyyteetöntä hyväntekeväisyyttä. Mutta epäilen suuresti, että noissa kokeiluissa on oltava kallispalkkaiset projektipäälliköt...
- peräkorven akseli
Jotain on kyllä pahasti pielessä jos tätä tukirahaa kuluu työllistettävää kohden 2500 euroa kuukaudessa ja työllistetty saa tästä palkkana vain vajaan tonnin kuussa. Kulut ovat perhanan isot.
- silloin pahasti väli
Joku vetää tuossa tapauksessa pahasti välistä
- Näi o o o o
joillekin. Ja nämä jotkut tietää tasan tarkaan, että lait ja asetukset, sekä aivopestyt idioottit virastoissa ja fimoissa jne on heidän puolellaan. Niin turha siinä orjan ja systeemin polttoaineen eli työttömän turha mitään yrittää.
Sitten kun suomessa syntyy ensinmäiset kunnon mellakat verisine yhteen ottoineen jne. Niin kuin muissakin maissa. Voi alkaa hiljalleen muutoksen tuulet puhaltaa. Mutta tähän menee varmasti 20-50 vuotta jos ei enmmänkin.
Sen aikaa vie, kun somalit yms maahanmuuttajat kasvaa meidän yhteikuntaan ja joutuvat samaan paskaan.
Ja sitten voikin olla, että somalit ja vastaavat ei enä katsele moista orjatyöpuuhaa hyvällä ja sen jälkeen sattuu toivon mukaan aivan helvetisti. Samalla nämä maahanmuuttajat opettaa vihdoinkin suomalaisen lampaan sudeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571480Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1291170Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216869- 65791
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus62710- 46675
- 52670
- 76576
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187568