tässäpä yksinkertainen kysymys: Jos satasen vauhdissa nostaa jalan kaasupolimelta niin meneekö "vapaalle" vai onko se moottorijarrutusta. siis kyse on automaattivaihteisesta autosta.
Olen saanut tyhjän hiacen moottorijarrutuksella ympäri eräällä pääkallokelillä
Te jolla on automaattivaihteinen auto
10
507
Vastaukset
- mersumies123123
Kyllä se rullaa ihan samalla tapaa vaihteella, kun manuaalillakin. Tietty pienentää pykälää sitten kun kierrokset pienenee. Toki jos heität pakkovaihteella pienemmälle, saat sitä moottorijarrutusta niin että pito voi karata.
- mersu on huono auto
No ei mene vapaalle - mikä pakko on tehdä tuollasia liikkeitä ? Auton ku auton saa ympäri taitamattomalla ja tyhmällä ajolla.
- Ei hätää
Et saa sitä leikkiautoas, eli hiacea automaattilaatikolla, kuten et myöskään seisomakorkeudella, paripyörillä, lyhyellä vaihdekepillä, irtokorilla, tai muillakaan normaalin pakun varusteilla
- hiacemies99
hiaceja on automaattilaatikolla!
- KiKi.
hiacemies99 kirjoitti:
hiaceja on automaattilaatikolla!
Mutta siis oikealla automaatilaatikolla (eikä kyllä millään muullakaan automaatilla) ei saa hiacea, toki hiace on hyvä pikkunen "veronkiertoauto" mutta kun ruvetaan tarviimaan PAKETTIAUTON ominaisuuksia, ei kyseessä ole oikea auto :)
- .
Oli kortti olut vaan vähän aikaan kun neloselta heitin kolmoselle ja moottorijarrutin mutkassa... Eihän se kokematon sitä tiennyt että pito lähtee takapyöriltä...
kaikki ovat alussa kokemattomia.- hentoisesti
Jos takavetoisella laskee kaasun ylös ja heittää liukkaalla yhtä vaihdetta pienemmälle, niin taatusti pyrkii peräpää rinnalle. pelkällä kaasun nostolla ei tapahtdu mitään hälyyttävää. Anna nopeuden vajota ensin riittävästi ja vasta sitten kolmonen sisään.
Automaatti jarruttaa niin hentoisesti, että siinä ei synny mitään vaaratilannetta. Vasta kun painat uudelleen kaasua niin laatikko valkkaa sopivan vaihteen ja lähtee vetämään. Mutta automaatillakaan ei pidä painaa reilusti kaasua talvisessa kaarteessa, sillä lähtee puskemaan miltei yhtä pahasti kuin manuaali.
Kaikki luonnistuu aikanaan sillä siperia opettaa. - qaauto
hentoisesti kirjoitti:
Jos takavetoisella laskee kaasun ylös ja heittää liukkaalla yhtä vaihdetta pienemmälle, niin taatusti pyrkii peräpää rinnalle. pelkällä kaasun nostolla ei tapahtdu mitään hälyyttävää. Anna nopeuden vajota ensin riittävästi ja vasta sitten kolmonen sisään.
Automaatti jarruttaa niin hentoisesti, että siinä ei synny mitään vaaratilannetta. Vasta kun painat uudelleen kaasua niin laatikko valkkaa sopivan vaihteen ja lähtee vetämään. Mutta automaatillakaan ei pidä painaa reilusti kaasua talvisessa kaarteessa, sillä lähtee puskemaan miltei yhtä pahasti kuin manuaali.
Kaikki luonnistuu aikanaan sillä siperia opettaa.Joissain (90-luvun) automaateissa se todella menee "vapaalle" hiljaisessa nopeudessa, kuten alle 70km/h. Tiedän kahta tuollaista autoa ajaneena/omistaneena. Kyseessä on Fordin A4LD ja A4LDE lootat.
- äkäslompolo
qaauto kirjoitti:
Joissain (90-luvun) automaateissa se todella menee "vapaalle" hiljaisessa nopeudessa, kuten alle 70km/h. Tiedän kahta tuollaista autoa ajaneena/omistaneena. Kyseessä on Fordin A4LD ja A4LDE lootat.
No ei mene vapaalle - mikä pakko on tehdä tuollasia liikkeitä ? Auton ku auton saa ympäri taitamattomalla ja tyhmällä ajolla.
Nimimerkille "mersu on huono auto" , mikäs outo kysymys tuo nyt on? Jatkuvastihan sitä liikenteessä joutuu nosteleen kaasujalkaa polkimelta.
- automaattisesti
Perinteisellä "mehumaijalla" eli momentinmuuntimella varustetulla laatikolla kaasun vapauttaminen tuottaa samanlaisen lopputuloksen kuin kaasupolkimen päästö manuaalivaihteisessa silloin, kun käytössä on iso vaihde = hyvin kevyttä moottorijarrutusta.
Mutta jos nyt välttämättä haluaa ojan pohjalle, niin automaateissa on yleensä mahdollisuus pakottaa loota käyttämään esim. vain kahta pienintä vaihdetta. Jos "pakkovaihde" on päällä, niin moottorissa on paljon enemmän kierroksia ja kaasun vapauttaminen aiheuttaa rajumman moottorijarrutuksen, johtaen pahimmillaan jopa vetävien pyörien luistoon.
Nämä "pakkovaihteet" on tarkoitettu juuri moottorijarrutuksen tehostamiseen mm. mäkisessä maastossa ... siis vuoristoissa, missä on muutoin vaarana, että jarruista karkaa toimintasavut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama133453Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve603293Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä462992Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi942848On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole622688Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.732648Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä972620Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu1132327Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl572077Joskus tulee niin
Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk661971