pohjoisessa!

ihmettelenpäs vaan !

Onpas mennyt mahdottomaksi meno pohjoisessa kun poromies saa kerskuilla oikein radiossa asti että kuinka ovat jäljittäneet ja jäljittävät edelleen moottorikelkoilla kahta sutta enontekiöllä!!
seuraavana päivänä lehdessä kuva ammutusta sudesta.
suuresti ihmettelen miksi ei viranomaiset puutu asiaan vai onko se niin että kun on kaatolupa saatu niin saavat ihan "luvalla" ajattaa kelkoilla!!???
Se tuntuu olevan aina niin että suurentelevat asioita ja paisuttelevat porotuhoja!
Aina ne on niitä "parhaita siitosporoja"!!!
kuka tietää onko ne sudet edes raadelleet niitä rekikoiria kun ei itse yrittäjä ole niitä tapauksien sattuessa ilmoittanut! Lappi on laaja maa ja sinnekin pitäisi pari sutta mahtua siinä missä muutkin luonnon eläimet!!
luulen että jos eivät poromiehet jahtaisi susia paliskunnasta toiseen jäisivät petovahingotkin "normaaliin" määrään!!

6

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ekopost

      kyllä niiden susien kaatoon on viranomaisten lupa.ja kelkoilla saa ajattaa ja ampua.ja siksi ne yleensä on niitä siitosporoja,koska teurasporot tapetaan syksyllä,niin vain siitosporot ovat tällä hetkellä hengissä.yksinkertaista vai mitä? lapissa on tälläkin hetkellä enempi susia,mitä etelä-suomessa. ei niitä paisutella tai liioitella petojen tappamia ,koska ei siittä ole mitään hyötyä.itä-rajan takaa tulee koko ajan lisää suomeen.kannatan kyllä sellaista petopolitiikkaa että etelä-suomessa olisi yhtä paljon susia,kuin napapiirin pohjois puolelle.mutta jos jo ketutkin teitä pelottaa,niin vaikea on sitten ymmärtää miten pärjäisitte susien kanssa

      • Aslakka

        Terve. Itse olen tuosta länsikairasta torniojokilaakson yläpäästä. Meillä ei susia näy vaikka kuinka olen luonnossa liikkunut ja sen keskellä kasvanut. Taitavat olla itäpuolella suurin osa? Minua ei sudet haittaa mutta poromiesten toiminta ottaa päähän todella. Meillä on paljon poromiehiä kantturoittensa kanssa. Niille ei muka saa tehdä mitään ja niiden pitää antaa kulkea vapaana yms.. Asun pienessä kylässä jossa poroja ja poromiehiä on ollut aina saamelaisten asuttaessa ensimmäisenä kylän satoja vuosia sitten. Yhtenä päivänä homma meni yli ja porot söivät potun kaalet ja siitäkös enoni kimpaantui. Soitti julkusen omistajalle ja sanoi "otanko veret talteen vai laskenko maahan"? Ei ole nyt 5 vuoteen näkynyt poroja kylässä.

        Lapissa poron kasvatus tuo moniin perheisin leivän pöytään. Sudet ovat haitaksi mutta kuuluvat elämän kiertokulkuun. Yrittäkäämme yhdessä tulla toimeen kumpienkin kanssa.


      • ihmettelenpäs vaan !

        Tiedän että kaatoluvat on näille kahdelle "tuho sudelle" mutta tiedän myös sen että laki kieltää niiden pyynnin moottorikelkalla!!
        Raukkamaista toimintaa tuommonen!!
        ei muutakuin sukset jalkaan poromiehille ja sitten menoksi!!
        pois poromiehiltä tuommoiset "erityisluvat" moottorikelkkailuun ja siinä aseen kuljetukseen!
        Sellaisesta on perinteinen poroelinkeino kaukana..
        Ainoastaan poromiesten vääristyneet aatteet ovat tallella..
        Kyllähän poromiehet pyytävät petoja koko ajan eikä niistä kenellekkään huudella ennenkuin kiinni jäämisriski on liian suuri.. päivät pitkät kun palkisella pyöritään sitä kerkeää kaikenlaista..


    • siellä etelässä

      ole näitä moniosaajia joita elättää notta jos antaisit pohjoisen pojan vain hoitaa omat asiansa?:)

      • Typerää

        kyllä se on enemmän kuin pohjoisen pojan oma asia kun tehdään vääryyksiä!
        järki hoi!!


      • niin.
        Typerää kirjoitti:

        kyllä se on enemmän kuin pohjoisen pojan oma asia kun tehdään vääryyksiä!
        järki hoi!!

        notta ei niistä roitista mitää hyötyy kellee oo vaan poies joutaavat ihmisten nurkista pyörimästä.mutta niitähän voisi tietty eteläläisten rahoilla siirtää sinne helsinkin suunnalle että saatte suojeltavaa lähemmäs itteenne mene ja tiedä saatte ihan näköhavaintoja ja rahoituksellenne jotain katettakin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      91
      2650
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2597
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2559
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      78
      2467
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      42
      1966
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      61
      1921
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      139
      1839
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      29
      1382
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1351
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      17
      1206
    Aihe