Olisi tarkoitus ajaa ensi viikolla ko. reitti ja oikaista tsekin läpi. Onko kellään tietoa millaiset tiet, ja mitä tarkempaa reittii kannattaisi käyttää. Pari vuorokautta olisi aikaa.
stuttgart-tallinna
7
517
Vastaukset
- ei kiirettä.
vielä ensi viikkona vastata.
- kierrän kaukaa
älä nenääsi ryssän persiiseen vie, varastaa kaiken. Jos ihminen on jollain järjentasolla niin ei ryssän maahan itseään vie.
- Kummin Kaiman Serkku
kierrän kaukaa kirjoitti:
älä nenääsi ryssän persiiseen vie, varastaa kaiken. Jos ihminen on jollain järjentasolla niin ei ryssän maahan itseään vie.
Mahdoit nukkua koulussa maantiedon tunnilla vai jäikö koulunkäynti kokonaan laitapuolen asemaan? Vastauksesi tasosta päättelen jälkimmäistä.
- Kummin Kaiman Serkku
Tsekinmaa on mitä kauneinta aluetta ja päätiestö on loistavassa kunnossa. Suosittelen.
- Bemu varaosat ?
Tallinn - Riga - Kaunas - Augustow - Wartzava (Nord) - Wroclaw - Karlovy Vary - Novosvetsky Prosmyt - Nurberg - Stuttgart. 2150 km, noin 30 tuntia ajoa. Hyvät tiet, paljon maantie whore'ja, Ruokaa juomaa ja polttoaineita saa....... 7 € moottoritie maksuja, moottoriteitä noin 3 tuntia. Pistäppä menoksi vain.......
- vaikka bemulla
yksi tarkempi reittiosuus joka tolla matkalla on näytti ja kannattaa käyttää on B207. Tulee hyvin siihen välille. ja 61 tie on minusta parempi kuin Varsovan hässäkkään meno. Kokeile sitä.
- dipl.kaufmann
Suosittelen ajamaan seuraavaa reittiä: Stuttgart-Nürnberg-Waidhaus(D-CZ raja)-Plzen-Praha-Brno-Cesky Tesin(CZ-PL raja)-Bielsko Biala-Katowice-Warszawa-Lomza-Augustow-Kalvarija(PL-LT raja) ja sieltä edelleen Vilna-Riika-Tallinna.
Tsekkiä varten ostat Vignetten eli moottoritietarran. Tsekinkielinen sana on muistaakseni poplatky ja maksaa muutaman euron. Käytännössä koko matka Tsekissä Puolan rajalle saakka on moottoritietä. Puolassa on moottoritie tai ainakin nelikaistainen tie Varsovaan saakka. Hitain pätkä on Varsova-Kalvarija, mutta sinnekin on rakennettu jonkun verran uutta (moottori)tietä Varsovan päähän.
Liettua, Latvia ja Viro on suurimmaksi osaksi suomalaistasoista kaksikaistaista valtatietä. Huomioi vielä, että myös Liettuassa on tiemaksu, jos sinulla on alla pakettiauto N1 (eli auton luokka on jotain muuta kuin M1).
Saksa ja Tsekki ovat nopeita ajaa, Puola on hitaampi ja liikenne aika rajua. Latvia, Liettua ja Viro taas aivan ok. Ei muuta kuin hyvää matkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kela tukee virallisesti Pride-liikettä
Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k1534781On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole152049Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä141803- 1061728
- 911598
Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma391267- 631086
- 1081070
Omasp hakenut Fincapia ja Gapconia konkurssiin perjantaina 5.6
Ilkka ei ole vielä ehtinyt uutisoida, mutta Omasp on jättänyt 5.6 konkurssihakemuksen Fincapia ja Gapconia koskien. Ilka261023- 74884