Kysymys MIEHILLE ja miksei naisillekkin! :)

Tuleva vaimoko! ;)

Noniin...
Olemme asuneet mieheni kans vuodesta 2000 yhdessä ja lapsiakin on jo kolme.
Mieheni on eronnut ja lapsia on edellisestäkin liitosta.
Usein on puhunut tähän tyyliin..."kyllä minun pitäis tehä sinusta vaimo itelle" "haluaisin sinut virallisesti vaimoksi" yms.,MUTTA ite kosisntaa ei kuitenkaan ole kuulunut.
Nyt olenkin miettiny,että miksen minä voisi kosia häntä? Ennen olin sitä mieltä,että mitä väliä sillä on onko naimisissa vai "vain" avoliitossa,mutta nyt mulla on voimakas halau mennä naimisiin mieheni kans.
Miehellä on huonoja kokemuksia edellisestä avioliitosta ja pelkään kielteistä vastausta kosintaa,vaikka itekki on naimisiin menosta puhunut.

Nyt siis ois mukava saaha romanttisia ideoita kosimiseen? Mistään teini-ihastumisesta ei kuitenkaan ole enää kysymys. :)

Kiitos!

2

838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä?

      suurin ongelma siinä on juhlien järjestäminen. Joten älä kosi perinteisellä tavalla. Ehdota avioliittoa ja että teidät vihittäisiin vain kahdestaan tai muutaman läsnäolijan seurassa.

    • ehdotus

      Alapa vitsailemaan että pitäisiköhän lapset muuttaa omalle sukunimelle, kun ei olla naimisissakaan? Tämä tepsi yhteen tuntemaani mieheen. On jo parinkymmenen vuoden avioliitto. (Tietenkin jos lapset ovat miehen sukunimellä.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      13
      2817
    2. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      223
      2658
    3. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      17
      2074
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      26
      2028
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      59
      1881
    6. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      71
      1652
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      14
      1259
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      99
      1245
    9. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      23
      1192
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      90
      1082
    Aihe