Lähes 60 prosenttia ei ottaisi lisää maahanmuuttajia
15.3.2010 5:50
A A Piia Elonen
Kirjoittaja on politiikan toimittaja.
Sähköposti Piia Elonen
Helsingin Sanomat
Suomalaisten asenteet maahanmuuttoa kohtaan ovat tiukentuneet selvästi, selviää HS:n Suomen Gallupilla teettämästä tutkimuksesta.
Vielä vuonna 2007 yli puolet suomalaisista oli valmis ottamaan lisää maahanmuuttajia Suomeen. Nyt tätä mieltä on enää 36 prosenttia vastaajista.
Lähes 60 prosenttia on nyt sitä mieltä, että lisää maahanmuuttajia ei pidä enää ottaa.
Maahanmuuton lisäämisen kannattajien joukko on supistunut kolmen vuoden takaisesta peräti 20 prosenttiyksiköllä. Asenteet ovat muuttuneet nopeasti.
"1980-luvulta asti asenteet maahanmuuttoon ovat muuttuneet myönteisemmiksi. Tämä on pitänyt paikkaansa aivan viime aikoihin asti. Siksi muutos on merkittävä juttu, se katkaisee pitkän trendin", sanoo maahanmuuttaja-asenteita seurannut sosiaalipolitiikan professori Heikki Ervasti Turun yliopistosta.
Yhdeksi syyksi hän arvioi keskustelusävyssä tapahtuneen muutoksen. "Maahanmuutto on Suomessa vielä niin vähäistä, että henkilökohtaiset kontaktit maahanmuuttajien kanssa tuskin ovat vaikuttaneet väestön mielipiteeseen."
Käänne suomalaisten asenteissa oli näkyvissä jo vuosi sitten.
Maaliskuussa 2009 maahanmuuton lisäämistä kannattavien joukko oli supistunut 10 prosenttiyksiköllä vuoden 2007 tilanteesta.
Somaliliiton puheenjohtajana toiminut Said Aden sanoo, että asenteiden jyrkentymisen aistii myös katutasolla. "Ilmapiiri on kireä. Nimittelyä ja asiatonta kommentointia tulee."
Aden arvioi taustalla olevan kolmenlaisia tekijöitä.
"Esimerkiksi turvapaikan hakijoiden määrä on lisääntynyt, mikä on varmaan vaikuttanut."
Isoimmaksi syyksi hän kuitenkin uskoo laman. Samaan aikaan myös julkinen keskustelu on muuttunut: siinä on aiempaa maahanmuuttokriittisempi sävy.
"Puheet ovat muuttuneet. Silloin kyllä poliitikot liputtivat liberaalimman maahanmuuttopolitiikan puolesta, kun talous veti."
30 vuotta etnisiä suhteita tutkinut sosiaalipsykologian professori Karmela Liebkind Helsingin yliopistosta vahvistaa Adenin tulkinnat.
"Yhteys taloustilanteeseen on ihan tutkimuksissa todettu: taantumassa asenteet yleensä jyrkentyvät. Viime lamassa asenteet suorastaan syöksyivät. Siinä mielessä tämä ei ole yllättävää."
Myös Liebkind on huomannut keskustelun sävyn muuttuneen epäasialliseksi. Hän ei tosin usko, että se on syy asenteiden kiristymiseen vaan pikemmin seurausta siitä.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/1135254407014
EI enää maahanmuuttajia
12
256
Vastaukset
- oma maa mansikka
pitää kohdella asiallisesti. Kaikenlainen rasistinen kohtelu on tuomittavaa. Sensijaan uusien tänne houkuttelu pitäisi lopettaa ennekuin ongelmat paisuvat hallitsemattomiksi.
- kova laku
mina tykka suomi naise suomi poika itioti taalla on hyva puhu kuka hatujen kansa
- Selvä se
kova laku kirjoitti:
mina tykka suomi naise suomi poika itioti taalla on hyva puhu kuka hatujen kansa
Kirjoitustyyli paljastaa sinut perussuomalaiseksi agitaattoriksi.
- kova,vanha laku
Selvä se kirjoitti:
Kirjoitustyyli paljastaa sinut perussuomalaiseksi agitaattoriksi.
halua tehda pitsa sinu kansa en ole itioti.
- mutu-tuntu
ainakaan jaksa jankata jatkuvasti yhden aiheen parissa. Johan tätä on täällä käännetty ja väännetty.
Hyvä aihe, josta tuntuu olevan vaikea keskustella asiallisesti, faktoihin tyytyen.
Mutut pääsevät valloilleen, riidellään, vaikka useimmilla tavoite on ihan sama.- miljartipisnes
viehän tuo hyysinki jo enemmän veronmaksajien rahoja kuin vanhustenhoito, tuotaan tänne elättejä maailmalta ja kansa maksaa. miksi meijän pitäis olla kokomaailman sosiaalitoimisto?
- Pirre*
aloittaja voi nostaa sen uraan juuttuneen neulan siitä levyltään..
P.s. ja olevinaan joku vitsikäskin..
viitaten, kerron etten ole tätä ketjua tänne rustannut, joku vitsiniekka on taas asialla..
Olen aina joko Pirre* tai sitten tällä Pirrejuupaksella.- onni kaikilla
Antakaa ihmisten pitää tapansa ja kulttuurinsa ja olla rauhassa. Jos he tykkäävät pitää useampia vaimoja tai leikellä tyttöjään ym. se on yhteisön oma asia, ei meidän. Huolimatta siitä että se sotii oikeustajuamme vastaan. Eivät he ole tulleet tänne meidän tapojen ja kulttuurin takia. Maassamme on tärkeämpiäkin huolehtimisen kohteita, ollaan vaikka huolissamme kun Matti ei löydä tuttua maitoansa.
- Raimo Salosta
81-vuotias pyörätuolilla liikkuva vanhus ryöstettiin Turussa.
Tummia kavereita kuulemma.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama1297993Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1567105Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1834835Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2483290Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta1012764Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh1242345- 1531980
Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari151927Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa411740Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?2061675