Loma-asunnon rahoitus.

Lomailija

Aloitin keskustelun jo tuolla "Lainat ja velka"-osiossa, mutta täältä saattaisi löytyä asiasta tietäviä ihmisiä. Ongelma on siis seuraavanlainen.

Olemme harkinneet loma-asunnon ostoa Espanjasta. Tulot ovat hyvät ja taloustilanne kaikin puolin vakaa, mutta tällä hetkellä omaisuudessa ei ole riittävästi vakuusarvoa jäljellä, koska omaisuutta on kiinnitetty muihin tarkoituksiin. Ulkomailta ostettua kiinteistöä ei käsitykseni mukaan hyväksytä vakuudeksi suomalaissa pankeissa, mikä aiheuttaa nyt päänvaivaa. Mitkä ovat mahdollisuudet saada tuo asunto hankittua lainarahoituksella?

Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen!

3

559

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mm

      Pankissahan sinun on laina-asiat viimekädessä selvitettävä, joten ihan sama jos aloitatkin sieltä. Ei täällä kukaan tiedä exaktia tietoa antaa. Ei joku pankkilainenkaan.

    • kai pankki

      sellaisia lomakohteita ulkomailta lainan vakuudeksi hyväksy. Mutta vaikka olisitkin jo ottanut lainaa niin paljon mihin omaisuutesi panttausarvo on riittänyt voit siltikin saada lisää lainaa jos tulosi ovat hyvät ja sinulla on vakaa varma työsuhde tai bisnestoiminta mistä nämä tulosi saat , mutta ellei näin ole niin et sitten kyllä saa lisää lainaa mistään ainakaan ilman jonkun takauksia:

    • Pesetat ei riitä

      Helpoin keino on maksaa vanhoja velkoja pois. Loma-asunto ei sentään liene ihan välttämätön ja pakollinen ostokohde juuri nyt. Ostakaa sitten kun vakuuksia vapautuu.

      P.S. Tulot voivat olla hyvät, mutta on aika rohkeaa kuvata taloustilannetta "kaikin puolin vakaaksi", jos koko omaisuus on lainojen panttina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      91
      2650
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2597
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2559
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2453
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      42
      1966
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      60
      1917
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      134
      1831
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      28
      1363
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1343
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      18
      1194
    Aihe