"Joidenkin tautien vähenemisessä tilastot viittaavat rokotteilla olleen varsin suuren merkityksen, toiset ovat vähentyneet enemmänkin hygienian ja elintason vaikutuksesta. "
Ruokavalio ja hygienia eivät ole tärkein syy kuolleisuuden vähenemiseen. Tärkein on lääketieteen yleinen kehitys. Esimerkiksi kausi ja sikainfluenssa kuolemia voidaan välttää antivirus-lääkityksellä (oseltamivir), ja myös kuumetta voidaan hallita, ja hengitysteiden tulehdukset hoitaa:
"Sikainfluenssan ollessa vakava – suurin osa siis sairastaa taudin lievänä – tartuntaan voi kuulua äkillinen, vakava keuhkojen toiminnan vajaus. Tuolloin keuhkojen toiminnan ylläpitoon voidaan tarvita ECMO –hoitoa (ExtraCorporeal Membran Oxygenering). ECMO tarkoittaa sitä, että veri hapetetaan kehon ulkopuolella keinokeuhkojen läpi muunnetun sydän-keuhkokoneen avulla."
Kun huomioidaam kaikki muu (kuin rokotteet), mikä on lääketieteessä kehittynyt viimevuosina, niin kannattaako potentiaalisesti vaarallista rokotetta ottaa tautiin joka on kausiinfluenssaakin lievempi? Ei kannata. Ja kannattaako luottaa viranomaisen vakuutteluihin kun heillä ilmiselvästi ei ole lääketieteellistä kompetenssia arvioida rokotteiden turvallisuutta.Myös aika outoja taloudellisia kytköksiä löytyi sitten taustalta.
Rokotteita ei tule kiittää
10
327
Vastaukset
- Ghjuhjjk
Miksi uskot että ketään kiinnostaa sinun mielipiteesi?
- antti12v
Haist pask
- voi jestas..
Oletko nyt ihan tosissaan väittämässä että ei tarvitse ottaa sikainfluenssarokotetta koska on olemassa laite nimeltä ECMO jolla voidaan helposti ja kätevästi hoitaa taudin komplikaatioita? Miten monta tehohoitopaikkaa luulet Suomessa olevan?
- Ecmo homo
Suomessa oli tehohoitopaikkoja riittävästi esim sikainfluenssa-pandemian aikana, kun puolet väestöstä rokotettiiin
Kaikki tehohoitoon joutuvat eivät tarvitse ECMOa
- sadfsdhste
ne voi kureutua ja silloin niissä veri hyytyy ja ne kuolioituu, seitana ettäs tiiät. Paras rokote persmylkyröitä vastaan on syyä vähintään tusina palasta leipää joka päivä, jolloin shitti on mämmimäistä (ei yhtä hyvää mutta yhtä pehmeää), välttää tietokoneen ääressä istuntaa ja persepanoja (leikkikaluilla ja oikeilla kaluilla).
.......tietää peräänantamaton btm-kundi- oletko uhri
Nussiko THL sinuakin perseeseen?
- fsdghdfjdety
oletko uhri kirjoitti:
Nussiko THL sinuakin perseeseen?
nuo kyseiset mylkyrät ovat tulleet liiasta istumisesta. Tietokoneen ääressä istuminen on myrkkyä keskiperseelle, samoin veikkaan traktorin penkillä istumisen olevan. Ne aina silloin tällöin vaivaavat mutta onneksi alkaa nyt helpottaa.
- terveyspeli
fsdghdfjdety kirjoitti:
nuo kyseiset mylkyrät ovat tulleet liiasta istumisesta. Tietokoneen ääressä istuminen on myrkkyä keskiperseelle, samoin veikkaan traktorin penkillä istumisen olevan. Ne aina silloin tällöin vaivaavat mutta onneksi alkaa nyt helpottaa.
Kyllä traktorinpenkillä perse saa vaan hierontaa, kun oikein muljaa nuo maaston epätasaisuudet. Oikein meinaa penkiltä välillä pudota, kun nokkakin nousee toista metriä.
- sdvfsdrgbf
terveyspeli kirjoitti:
Kyllä traktorinpenkillä perse saa vaan hierontaa, kun oikein muljaa nuo maaston epätasaisuudet. Oikein meinaa penkiltä välillä pudota, kun nokkakin nousee toista metriä.
Vanhassa massikassa (vai verkuko se oli) ne vaihekepit oli jalkovälissä ja ratti aina samassa asennossa. Oli varmaan turvallisentuntosta ajaa vaikka kolari....
- tushkjin.,
Esim syöpähoitojen ja sydän- ja verisuonitautien hoitojen kehitys on johtanut kuolleisuuden laskuun ja keskikuoliniän nousuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh922205Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1541820- 1731343
- 233826
- 65764
- 62749
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10741Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako212623- 49597
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349591