Onko lapsesi yksinäinen?

yksin 2011

Hyvät vanhemmat
Tunnetteko huolta siitä, että lapsenne on yksinäinen?

Olemme kaksi yhteisöpedagogiopiskelijaa Humanistisesta ammattikorkeakoulusta. Teemme opinnäytetyötä vanhempien kokemuksista lapsensa yksinäisyydestä. Tutkimukseen toivomme lasten vanhemmilta aiheeseen liittyviä vapaamuotoisia kirjeitä, kirjoitelmia tai kuvauksia, joissa tuotte ilmi omia tuntemuksianne lapsenne kokemasta yksinäisyydestä.

Opinnäytetyömme tilaajana on Joensuun Pelastakaa Lapset ry:n Minä olen tärkeä –projekti. Projekti tarjoaa pienryhmätoimintaa sellaisille lapsille ja nuorille, jotka kokevat olevansa yksinäisiä, vailla parasta ystävää tai ilman ikäistänsä seuraa koulussa tai vapaa-ajalla. Yksinäisyys voi olla koko elämää hallitseva pahanolon tunne, jonka vaikutukset ulottuvat niin koulutyöhön kuin vapaa-aikaankin.

Kirjoitelmat pyydetään lähettämään maaliskuun puoleenväliin sähköpostiosoitteeseen [email protected] tai perinteistä postia käyttäen osoitteen Joensuun Pelastakaa Lapset ry, Suvantokatu 2, 80100 JOENSUU.

Kirjoitelmat käsitellään luottamuksellisesti ja aineistoa käytetään ainoastaan tähän tutkimukseen.


Ystävällisin terveisin,
Johanna Pursiainen & Malla Luodelahti

0

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

        palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
        Maailman menoa
        73
        1910
      2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

        "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
        Maailman menoa
        97
        1653
      3. Millä kolmella sanalla

        Kuvailisit kaivattuasi?
        Ikävä
        147
        1197
      4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

        Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
        Ikävä
        59
        688
      5. Miltä se tuntuu olla

        vihattu ja kukaan ei puolusta?
        Ikävä
        198
        652
      6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

        Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
        Maailman menoa
        6
        636
      7. Trumpille jälleen voitto

        Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
        Maailman menoa
        190
        551
      8. Mitä mietit juuri nyt?

        🤔
        Ikävä
        54
        537
      9. Aurinkoni...

        On ikävä sua ❤️
        Ikävä
        46
        488
      10. Haluan teidät molemmat elämääni

        Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
        Ikävä
        37
        462
      Aihe