Miten eliöt tietävät miten lisääntyä?

bumbleman

Mistä eliöt tietävät miten lisääntyä? Esimerkiksi, miten sammakko tietää, että nyt pitää tehdä sitä ja tätä, että saadaan jälkeläisiä.
Ja miten ne ensimmäiset monisoluiset sitten tiesivät miten lisääntyä? Onko tieto vain maagisesti ilmestynyt geeneihin?

7

127

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gfdgdgdg

      MIstä oletus, että sammakko tai monet muutkin eläimet 'tietäisivät' toimintansa johtavan lisääntymiseen?

      Sama kysymyshän liittyy myös yksisoluisiin. Mistä solu tietää, että on aika jakautua? Minun mielestäni ei ole syytä olettaa solun 'tietävän' tätä, vaan se toimii jonkin muunlaisen impulsin ohjaamana. Mikäli eliöillä ei tällaista ominaisuutta olisi, niin ne kuolisivat sukupuuttoon. Luonnonvalinta siis karsisi tuollaiset eliöt.

    • musta blondi

      Hormoonit ohjaavat lisääntymistä. Ei sitä kovin tietoisesti tee edes ihminen kuten monista syrjähypyistä ym voidaan huomata.

    • Arrakis

      Oikeastaan juuri tätä varten meillä ihmisilläkin on ns. seksuaalivietti. Ei tarvitse tietää, että seksin harrastaminen johtaa lisääntymiseen, kun pelkkä seksuaalivietin tyydyttäminen riittää.

      Tähän samaan sarjaan kuuluu myös syöminen ja juominen. Ei tarvitse tietää että elääkseen tarvitset ruokaa ja juomaa. Nälän ja janon tunteen tyydyttäminen riittää. Itseasiassa juuri tunteet ovat usein tälläisiä, teknisesti tunteen takana voi olla esim. hormoonitoiminta, mikä sitten koetaan tunteena. Ei tarvitse ajatella kun toimit tyydyttääksesi vain tietyn tunteen.

    • sammakkorakkaus

      ei sammakko luultavasti tiedäkään. urossammakko saattaa yrittää vaikkapa paritella sopivankokoisen puukappaleen kanssa, laittaa rakastavat eturäpylänsä sen ympärille, kurnuttaa hellästi ja ruiskauttaa.

      • sama toimii

        miehillä. Ei tartte kuin katsoa panokuvaa paperilta ja ruikkia paperille.


      • ei toimi
        sama toimii kirjoitti:

        miehillä. Ei tartte kuin katsoa panokuvaa paperilta ja ruikkia paperille.

        ei toimi kaikilla miehillä. joistakin on vastenmielistä katsella toisten parittelua, vaikka yksin kuvassa olevaa ei-provosoivaa nakunaista voikin katsoa aivan mielellään.


    • Ausländer

      Ei lisäntyminen ole tietoinen toiminta.
      Se on seuraus pyrkimyksesta "sääst energia".
      Energia "säästyy" sille, että sen sijan että energia tuhlantuisi vanhan yhä huonompikuntoisen organismin korjauksiin, luodaan kokonaan uusi jolle myös
      siirretään parhaiden palikkoiden rakennepiirustukset. Organismihan on loppujen loppuksi "systeemi" joka on itseohjautuva, itsekorjava ja alimmalle mahdolliselle energiatasolle pyrkyvä. Siksihan myös vaikkaapa "syömmekin".
      Siis, käyttämme "toisten" energia hyväkseeen. Tämä toisten energian hyväksikäyttö näke kaikkialla luonnossa, raadollisimistä toiminnoista sosiaalisen käyttäytymisen asti. Mikä olisikin jonkun "systeemin" suurempi
      energiansäästö kuin käyttä MUIDEN energia kaikkilla mahdollisella tavalla hyväksen?
      Siinä teille on nyt selitys miks meill on sekä uskovaisia että "tiede-miehiä".
      Taipumuksien mukaisesti toinen säästä energia ja päänvaiva sille että hake valmit vastaukset raamatusta.
      Toinen taas "investoi" energiansa tutkimisen ymärtäen että tieteen ansiosta
      hän ja hänen jälkelaisensa tulevat pääsemän helpommalla ja pienemällä vaivalla elämässä.
      Siis sama luonnonlaki jonka ansiosta vety muutui heliumiksi auringossa (eli uudelleenjärjesely alemalle energiatasolle) samalla vapautaen ylijäämä-energia.
      sama lainalaisuuden mukaan synty ensimmaiset "systeemit" joissa ryhmän jäsenille synty energiataloudelliset edut juuri siitä että kasantuvat ryhmäksi.

      Jossain vaihessa synty lisä-etuja jäsenten erikoistumisesta (ihan niin kuin yhteyskunnassa). Sitten tuli vaihe jossa kasvu haetiin aktiivisesti kun tilanne oli kehittynnyt siihen mallin että tästä saatin lisäetuja. Kun syysteemi vanhenemisen kautta joutui sitomaan yhä suureman osan energiasta erillaisten korjauksin tuli taas tilanne että on energiataloudellisempi tehdä kokonaan uusi systeemi. Sitten kun ympäristö muutui kiihtivällä vauhdilla tuli
      taas "seksuaalisen" lisäntymisen vaihe ajankohtaiseks. Niin kehitys kehityy ja bakteerit loivät itsellen palvelijoitta joilla oli jalat, silmät ynnä muut erikois-osaajat ruokkiman heitä, kuljetuksinen päivinen, sekä siirtämän koko monimutkaisen systeemin rakennepiistukset eteenpäin. Homma tuli paranneltu "trial ja error" periateen mukaisesti lukematomin eri version avulla lukematonia kertoja ja hyvä tuli.
      Loppuvaihessa tää johta tietysti tilanteeseen jossa saavutetaan vihdoin ultimaatisen alhaisin mahdollinnen energiataso, eli kaikki on taas samassa ajassa samassa paikkassa ja kierros alkaa uudelleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      58
      3183
    2. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      6
      2957
    3. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      42
      2926
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      93
      2826
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2688
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2638
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2610
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      113
      2317
    9. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      54
      2056
    10. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      66
      1941
    Aihe