Narsismia tutkinut Vaknin puhuu videolla naisen ja miehen narsismin eroista ... hmmm ...
http://www.youtube.com/watch?v=Ub6LL96CH3Q&feature=related
Naisen ja miehen narsismin erot?
44
866
Vastaukset
- M.B.
Huh :D Mulla on mättänyt se, että epäilyksen varjo jäi aikoinaan itämään sieluni syövereihin siitä mitä sain kuulla olevani. Aika moni asia indikoi edelleen siihen suuntaan, että mikäli olen narsistinen, olen sitä hyvin heikosti :)
Aion jatkaa lapsellista ilakointia niiden asioiden äärellä, jotka tekevät minut iloiseksi. Aurinkoinen sää, jäätelö, sade, mieltäkutkuttavat asiat, omien aivojen ja ajattelukyvyn haastaminen, uusien asioitten oppiminen, huono huumori, kirkkaan väriset irtokarkit, hymyilevät ja nauravaiset ihmiset, hyvät kirjat, vanhat kirjat, uudet kirjat ja oma legoista kyhätty mielikuvitusaikakoneeni, kukat, lämmin suihku, kumisaappaat ja tämä elämä.
Aion vältellä kitkeränkatkeria, aina oikeassa olevinaan ei siedä toisten mielipiteitä kun eroaa omasta, ole hiljaa, jatkuvan vakavuuden vaatijoita, möksöttäjiä, paskantärkeitä juoruajia ja "kaikki on sun syytä" - ihmisiä. Jos muu ei auta, leikin näkymätöntä :)
Kiitos. Kahvi ja tee unohtu listasta :) - A
Tuossa sanotaan että narsistille rakkaus on valkosipuliletti jota se kavahtaa:
http://www.youtube.com/watch?v=DpmkeD3u3OU&NR=1
Pyydän anteeks että olen ollut monta kertaa kitkat ja oikole ja eisiedtoimielpit ja käskenyt olla hiljaa ja vaatjatkvak, möksöttänyt en oo kun alle minuutin joskus ja en juorua kyllä enkä oo pasktärk ja kaikki on sun syytä en usein oo sanonut, harvoin jos masentaa ehkä sillon.- M.B.
Saat anteeksi. Anteeksi kun minä olen välillä (aika usein) niin kiukutteleva kakara, joka on altis tappeluissa repimään mekkonsa ja saamaan sukanpolvet rikki.. Ja siis aika nopeasti ärripurrina polkemassa jalkaa nyrkit pystyssä huutamassa: tänne vaan kaikki jotka haluaa tapella! Pöljää sellainen.
- A
M.B. kirjoitti:
Saat anteeksi. Anteeksi kun minä olen välillä (aika usein) niin kiukutteleva kakara, joka on altis tappeluissa repimään mekkonsa ja saamaan sukanpolvet rikki.. Ja siis aika nopeasti ärripurrina polkemassa jalkaa nyrkit pystyssä huutamassa: tänne vaan kaikki jotka haluaa tapella! Pöljää sellainen.
Kiitos. Saat anteeks että oot aika usein kiukak ja altaprepmek ja saamsukpolrik ja aika nopeesti ärpurpoljalnyrpyshuut. Mä olen elänyt just sellaisien kanssa ja etsin nyt kerran muunlaista ystävää, mutta nyt oon tajunnu, että mun pitäis auttaa just sellaisia tuleen muunlaisiks kun kerran ennestään tiedän millasia ne on.
Oon ollu laiska siis :/ Tai väsyny välillä olin. :)
*Hali* A kirjoitti:
Kiitos. Saat anteeks että oot aika usein kiukak ja altaprepmek ja saamsukpolrik ja aika nopeesti ärpurpoljalnyrpyshuut. Mä olen elänyt just sellaisien kanssa ja etsin nyt kerran muunlaista ystävää, mutta nyt oon tajunnu, että mun pitäis auttaa just sellaisia tuleen muunlaisiks kun kerran ennestään tiedän millasia ne on.
Oon ollu laiska siis :/ Tai väsyny välillä olin. :)
*Hali*Douh !
"Minulle tuottaa oikeasti vaikeuksia erottaa neuroottisen 'hyvän äidin' toiminta NPH 'hyvän äidin' toiminnasta ... jotenkin tuntuvat yhtä tyhjiltä molemmat lapsien kannalta"
Temppuilija : jos fiiliksiä on, laitatko lisää ajatuksia tuosta neuroottisesta "hyvästä äitiydestä", vaikuttaa mielenkiintoiselta näkökannalta.
Muuten asiaan liittyen : mites nk "marttyyriäidit" jotka piinaavat kaikki läheisensä hulluuden partaalle korostaen omaa uhrautumistaan silloin aikoinaan ja nykyäänkin, ilmentäen toisille jatkuvasti heidän huonommuuttaan, laiskuuttaan, osaamattomuuttaan, arvostellen ja ivaillen.
Jokainen varmaan tietää "mitä tyyppiä" tarkoitan. Onko se vain katkeruutta, siltäkö oikein kyynisen kitkerä ihminen näyttää ?
Tuli tässä mieleeni kun vedettiin eilen illalla kaverin kanssa maratonina Sopranoksen ensimmäistä kautta. Se Tonyn äiti herättää aika vastenmielisiä tuntemuksia...i wonder why....- lottamari<3
Tykkään tuosta Sam Vaknin tavasta kertoa narsimista kuin jostain pyhästä asiasta :)
Sam rakastaa aihetta, koska saa itse olla sen pääosan esittäjä ja kaiken huomion keskipisteenä tietäen, että hänen tietonsa on kaikki täyttä faktaa. Näkee miten suuresti hän nauttii aiheesta ja siitä, että asia nimenomaan koskettaa häntä ja pyörii hänen ympärillään :D Kieltämättä hän on ehdottomasti suosikkini narsimiasiantuntijana ja puhuu asiat juuri niin kuin ne ovat, sekoittamatta niihin mytologiaa ja tarinoita. Sam tietää mistä puhuu ja hänellä on taito esittää asiat aina hyvin selkeästi ja yksinkertaisesti. - lottamari<3
Sitten luet sitä ihannoimaasi Mylläriä ihan soikeena, se mies ei minuun kyllä uppoa. Haitta?
- lottamari<3
No, eikö häiriö tai haitta ole myöskin kovin subjektiivinen käsite? Monet ihmiset elävät erilaisten haittatekijöiden kanssa, mutta joillekin nuo haitat merkitsevät häiriötä elämässä, kun taas toisille ne ovat osa elämää. Mitä et tunnista, et voi myöskään haittana pitää..yleensä sen huomaavat muut. Häiriö ja haitta on mitattavissa vasta sitten, kun sen tuo esille jokin tekijä elämässä. Jokin tekijä pitää ilmaista itsessä olevan haitan tai häiriön, itsensä sitä on vaikea tulkita.
Onhan selvä, että jokaisen oma tuntemus on se tärkein tekijä. Mitä et koe haitaksi itsellesi, ei myöskään kosketa sinua, eikä ole häiriöksi. Voiko normaalin tulkita häiriöksi riippuu sekin jokaisen omasta ajattelumaailmasta.
Neurooseja on monenmoisia ja monet niistä katsotaan vain tietyntyyppisiksi persoonallisuuden osaksi, joiden haitta-aste riippuu siitä kuinka voimakkaasta neuroosista on kyse. Samoin narsistisen loukkaantumisen haitta on vaikeasti mitattavissa, sillä se vaihtelee ja on eriasteinen eri ihmisillä. - Appalakki
"Narsistin uhri" nimitti pahalaatuista narsistia" ihmispiruksi" tai" saatanan riivaamaksi".Erittäin osuvia nimityksiä kumpikin jos on joutunut konkreettisesti kokemaan mitä on asua pahalaatuisen narsistin kanssa" saman katon alla."
Mä olen elänyt erittäin häiriintyneiden ihmisten kanssa lapsesta asti enkä nimittäisi heitä (enää) piruiksi tai poistaisi siltikään heiltä ihmisarvoa.
Se tuntuu kyllä siltä, tiedän sen, ja olen raivonnut sitä viime vuosiin asti mutta näin se ei mene. Ihmiset "sairastuvat", mokailevat ja tekevät konnuuksia ja joutuvat vaikeuksiin joista eivät enää oikein näe ulospääsyä... muuta kuin itsetuhoisin menetelmin jotka vain pahentavat tilannetta.
Ihmisen pään taitoa vääntää ongelmat ja asiat haluamallaan näkökannalla ei pidä aliarvioida heidänkään kohdalla.
Asiaa voi tietenkin kuvailla niin mutta ihmisarvon riistäminen "sairastuneilta" ei liene tarpeellista.
Kun hyväksyy ihmismielen kieroudet ja ongelmat, pysyen samalla turvaetäisyydellä tällaisista, elämä helpottuu.
Ketjusta on poistettu 30 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi812621On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole512590Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.682543Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä742443Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl411960Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu491872Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma1051779Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko271317Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve191316Mitä tapahtui?
Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?171138