Hei!
Olen 4kk koeajalla työssäni ja joutunut olemaan paljon sairauslomalla rannekanavaoireyhtymän vuoksi. Tiedossa on todennäköisesti leikkaus jonka jälkeen sl kestää n.3kk. Työ on siivoustyötä joten ei ole varmaa voinko tehdä sitä edes jatkossa, työnantaja siis tuskin jatkaa koeaikaani sen päätyttyä.
Työnantajani on joukko yksityisiä ihmisiä ja minua surettaa se että he nyt joutuvat maksamaan "tyhjästä", heillä ei ole varaa palkata minulle sijaistakaan. Mietin tulisiko minulle karenssi jos nyt irtisanoutuisin?
Entä jos työnantajani irtisanoisi minut koeajan aikana? Tulisiko heille jotain sanktioita tästä?
Koeajalla irtisanoutuminen
1
350
Vastaukset
- tyokkari
Hei.
Kiitos kysymyksestäsi!
Jos eroat työstä ilman pätevää syytä tai olet itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, voi seurauksena olla työttömyysetuuden menettäminen määräajaksi tai toistaiseksi.
Työstä eroamisen perusteeksi vedotaan usein koeaikaan. Koeaika ei yksistään ole pätevä syy työstä eroamiselle. Myös koeaikana päättyneen työsuhteen osalta tutkitaan, onko työsuhteen päättymisen syy työttömyysturvalain mukainen pätevä syy.
Mikäli henkilö työstä erotessaan vetoaa siihen, että työ ei terveydellisistä syistä johtuen ole hänelle sopivaa, hänen tulee esittää asiasta todisteellinen selvitys.
Kun työ- ja elinkeinotoimisto (TE-toimisto) on todennut työsuhteesi päättyneeksi, (esitettyäsi työtodistuksen ja työnantajan kirjallisen selvityksen työsuhteen päättymisen syystä) sinulla on oikeus tulla kuulluksi ennen asian ratkaisemista TE-toimistossa. Työnhakijaa kuullaan tiedustelemalla häneltä kirjallisesti työsuhteen päättymisen syystä ja siihen vaikuttaneista seikoista (selvityspyyntö), mikäli työsuhde on päättynyt koeaikana. Asia voidaan ratkaista myös ilman hakijan kirjallista selvitystä, mikäli työnhakija ei palauta selvitystään TE-toimistoon annettuun määräaikaan mennessä.
terveisin Teppo työkkäristä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 633467
- 633227
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa643041SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p542542- 712342
- 562121
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.381079Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411055Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171032Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1261008