Joko olisi aika puhua suoraan?

Pohjois-Pohjanmaan p

Nyt kun on vihdoinkin kymmenien vuosien salailun jälkeen tuotu esille vl-yhteisössä oleva pedofilia niin asioihin liittyvät vaikeimmatkin puolet pitäisi tuoda esille.

Ensinnäkin uhrien kohtaloiden selvittäminen. Aika moni vl-tyttö on tullut varmastikin raskaaksi isälleen. Miten näiden raskaaksi tulleiden tyttöjen kävi vl-yhteisössä etenkin pahimpina hoitokokousaikoina? Epäilen vahvasti, että aviottomina heidän synnit sidottiin ja erotettiin vl-yhteisöstä. Synniksi heille on luettu seksin harrastaminen ennen avioliittoa, vaikka ovatkin olleet raiskauksen uhreja.

Entäpä sitten raiskattujen pikkutyttöjen mielenterveysongelmat? Onko SRK vielä tehnyt mitään auttaakseen uhreja? Heidän pitäisi nopeasti perustaa esim rahasto jolla tuotetaan mielenterveyspalveluja uhreille. Vai onko nyt olemassa pelko, että tuollainen auttamiskanava toisi esiin jopa tuhansia uhreja?

Onko sitten tapahtunut abortteja pedofilian uhreille? Tai aiheutunut lapsettomuutta liian nuorena raiskauksen uhreiksi joutuneille.

9

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Conan Barbaari

      "Onko SRK vielä tehnyt mitään auttaakseen uhreja?"

      Henk.koht toivoisin, että SRK tunnustaisi vain virheensä ja syylliset saisivat rangaistuksensa, mutta luulen, että on paras jos SRK ja lestat jättäisivät uhrien auttamiset muille tahoille. Eihän pahoinpitelijäkään anna uhrilleen terapiaa...

      • Elä unta nää

        Mafia ei tunnusta mitään. OV ja muu 24 miehen johtokunta ei ikinä tunnusta mitään virheitään. Se jatkaa vaik maailman tappiin.


    • mitämitämitä

      No , aika moni, joo!

      • Lastenraiskaajat!

        VL-lastenraiskaajat ovat perinteisesti lopettaneet tyttäriensä raiskaamisen kun tytär on ollut 14-vuotias ja siirtyneet raiskaamaan nuorempaa sisarusta. Syy lienee juuri tämä raskaaksitulemisen pelko...


    • Huh!

      Onkohan O.V. myös isänsä lapsi?!

    • väsynyt tähän

      Näitä viestejä kun lukee tulee käsitys, että SRK:n johtokunta on henkilökohtaisesti osallistunut insestiin ja pedofiliaan, kannattaa pojat olla tarkkana ennen kuin lähtee kirjoittelemaan perättömiä, on nimittäin kunnialoukkaussyytteen paikka... Kirjoittajan ip osoite voidaan tarkistaa ja sen kautta päästäänkin käräjille.

      • SRK:n rienaajat:(

        Hyvä, että olet väsynyt!

        Nyt vaan yrität tappaa viestintuojan. Kohdista raivosi uskonnollisen järjestösi johtoon, joka teidät on tuolla vuosikymmenien lastaeraiskaamisen salaamisella tuohon ikävään asemaan ajanut. SRK on todistettavasti tiennyt lastenraiskaamisestanne jo vuonna 1985, josta lähtien se on rikollista toimintaa järjestelmällisesti salannut!

        Jos sinua todella kirvelee, että asioista puhutaa, tee lapsi rakas nyt se rikosilmoitus äläkä uhkaile.


    • ei niin väsynyt

      Johtopäätöksiin tarkkuutta! Vl-pedofiliasta esitettiin vihjailuja lehdissä myös jo ennen vuotta 1985. Ainakin Nykypostissa. Ne jutut perustuivat kai joihinkin ei-vl-tapauksiin.

      SRK:n toiminta 1985 ei ollut salailua vaan tosiasioiden kiistämistä ja haluttomuttaa ottaa asioista selvää.

      Pirkka-lehden jutussa vain kerrotaan "pohjoisessa yleiseen käsitykseen, että erityisen paljon insestiä näyttäisi esiintyvän lestadiolaisten keskuudessa". Yleinen käsitys monissa asioissa on väärä. Tuossakin asiassa voi kyseenalaistaa, pitikö yleinen käsitys paikkansa. SRK tyytyi torjumaan "yleisen käsityksen", kun olisi pitänyt alkaa ottamaan selvää asiasta.

      Sinun pitää opetella erottamaan asia, josta puhutaan ja tapa jolla puhutaan (kirjoitetaan).

      • Sanakikkailua

        Siis kikkailet nyt sillä, että syyllistyikö SRK salaamiseen vai laiminlyönteihin ja vastuuttomuuteen. Mitä väliä, millä sitä nimität? Fakta on se, ettei SRK ole piitannut uhrien kärsimyksistä paskaakaan, vaan ainoastaan "yhteisön maineesta"!

        Nyt tilanne on tämä, että kolmenkymmenen vuoden salaaminen on räjähtänyt käsiin. Kiistätkö senkin, vai onko joku synonyymi jota haluat ehdottomasti käyttää?

        Se on ainakin selvä, ettei sanakikkailulla ongelmaa hoideta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      90
      7502
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      121
      6237
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      160
      4357
    4. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      230
      2990
    5. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      91
      2608
    6. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      18
      1818
    7. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1348
    8. Yhteydenotto

      Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?
      Ikävä
      165
      1334
    9. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?

      Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk
      Tv-sarjat
      21
      741
    10. "Suomen Gossip Girl" Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen

      Onnea, Jannica! Jannica Nordberg voitti Farmi Suomen ja 30 000 euroa. Nordberg kutsuu itseään Suomen Gossip Girliksi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      676
    Aihe