Valkoinen riisikö

Balleriina Lutuunen

vaarallista? No miksiköhän Aasiassa ihmisillä ei ole diabetestä, kuin tää Suomessa VHH:laisilla? Miksi VHH:laiset ovat lihavia?
Yksiselitteinen vastaus, koska he syövät tyydyttynyttä rasvaa, saaden liikaa energiaa. Eikä raukat jaksa liikkua postilaatikkoa kauemmaksi.

2

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • japanriisi

      Vähän huonosti on vastailtu tähän kysymykseen? Mistähän johtuu? Riisi on todellakin Japanissa, kuten monissa muissakin alhaisen diabetes- ja sydän- ja verisuonitautien esiintyvyyden maassa tärkein ravinto. Sitä syödään aamulla, päivällä, illalla, siis ihan aina. Niin että ei riisi ja hiilihydraatit niin kamala myrkky taida ollakaan. Muutama miljardi ihmistä ainakin on sitä mieltä.

    • joku vaan

      Riiseissä on isot erot. Kaikki valkoinenkaan riisi ei ole nopeaa hiilihydraattia ja Aasiassa syödään paljon vihanneksia. Annoskootkin ovat maltillisia ja Japania lukuun ottamatta ihmiset liikkuvat paljon.

      Aasiassa kakkostyypin diabetes lisääntyy huimaa vauhtia. Heidän ruokavalionsa ja perimänsä tarkoittaa sitä, että liikkua pitää eikä lihoa saa. Ihan sama Suomalaisilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe