Nämä lainoppineet ystäväni ovat laiminlyöneet Wincapitan oikeudenkäynnin oikeudelliset kommentit kokonaan. Kolumbus otti hatkat, Sallinen ei ymmärrä yhtään mitään ja Pitkänenkin on keskittynyt pyrkimään palkoille. Täytyy minun taas yrittää.
Handulin syytteessä luki törkeä petos ja rahankeräysrikos. Tiinulin osalta syyttäjä esitti toissijaisesti syytettä avunannosta kyseisiin tekoihin. Tätä on leivottu muutama kuukausi ja Juhannuksena kelkka on maalissa, näin sanottiin. Leuat loksauttavia asioita ei ole näkynyt ja tuskinpa näkyykään. Niinpä on oletettavissa, että Handelle lätkähtää syytteen mukaan ja Tiinuli pääsee vähemmällä.
Tämä sinänsä on hyvä, sillä tuomion saatuaan Handeli pääsee ostamaan aamuhammasharjan ja laskemaan jäljellä olevia aamuja. Aamuhammasharja? Joo, joo - tiedän minä, että se on Intissä aamukampa, mutta tässä tapauksessa se olisi epäkäytännöllinen ostos.
Seuraava vaihe onkin sitten rattoisampaa. Korvaukset ja muut pikkujutut käsiteltänee erillisessä istunnossa ja syyttäjä ei nyt ehdi ajaa jokaisen talleron asiaa, vaan laskeppas itse kulusi.
Sikäli kun Handen tuomio rapsahtaa rahankeräyslain rikkomisesta syyttäjän homma hoituu näppärästi. Vahingonkärsijä ja saava osapuoli sattuu olemaan valtio. Syyttäjä räppää pöydälle epämääräisen laskelman, että rikoshyötyä on joku 200 milliä ja tämä konfiskoitakoon. Edelleen Winkkarin jäsenlista pöytään ja MB maksuluettelo ja siinäpä on vedenpitävä todiste siitä, minne se rikoshyöty on valunut. Ulosottomies sen sitten aikanaan keräilee liiat pois. Rahankeräysrikos on pulkassa ja enää on jäljellä petos. Appelsin siirtyy viilailemaan kynsiään.
Sillä petoksessa Handuli on vastaajana ja vahinkonkärsijänä on capinautti, mitäpä ne jäsenten keskinäiset raha-asiat syyttäjälle kuuluvat, tähähän oli yksityinen klubi. Sielläpä sitten esitelkää, kuinka paljon Handuli on kellekin velkaa. Ja kun tämä saatanan pitkä juttu aikanaan päättyy, oikeus vahvistaa mitä Handuli kellekin joutuu maksamaan. Jos tuomari on kiltillä päällä, konfiskoidusta rikoshyödystä voidaan korvata vahinkoa. Ja sitä konfiskoitua rahaa on jaossa vain se 6 milliä, enempää ei ole jaettavaa.
Nyt tyhmempi winkkarin jäsen alkaa parkumaan, että entäpä se takavarikoitavaksi määrätty 200 milliä. Se on tulevaa rahaa, se saadaan kerättyä joskus vuosien mittaan. Ja kuka tietää kuinka paljon sitä lopulta saadaan kokoon. Nämä capinautit eivät ole niitä kaikkein maksuhaluisimpia seurakunnan jäseniä. Eihän valtio ala ennakkoon maksamaan valtion varoistaan tyhmyyskorvauksia kellekään.
Näin ne on näppylät. Eipä tämä ruusuiselta näytä. No toki sitten, jos se rubluutti aikanaan pääsee vauhtiin, niin ehkäpä sitten joskus niitä korvauksia tippuu.
Winkkarin korvaukset - viimeisin tieto
13
254
Vastaukset
- NostoMies
Kas kun tuo itkuinen Marcuksen etsiskelijä tempaisi paniikkispämmäyken päälle aamulla. Nostetaanpa esiin tämäkin.
- oi niitä aikoja
Aikansa kutakin, mut hilloo tuli mukavasti, nyt joutuu itse treidaamaa, hyvin pelittää brubluutti, neron keksintöhän se onkin.
- L a u t a
wikipress.eu
Olen aikaisemminkin kirjoittanut sellaisesta olettamuksesta, että tämän oikeudenkäynnin ainoa tarkoitus on saattaa päätökseen ennalta sovittu lopputulos, jossa Kailajärvi saa kovan tuomion ja sen perusteella valtio takavarikoi kaiken sen omaisuuden, joka liittyy millään tavalla WinCapitaan. Tämä takavarikko ei kuitenkaan tarkoita sitä, että kukaan rikosilmoituksen tehnyt ja korvauksia menetyksistään vaativa saisi mitään. Ainoaksi korvausvaatimuksien maksajaksi tullaan määräämään Hannu Kailajärvi, jolta oikeuslaitos tällä toiminnalla vie mahdollisuudet toimia niin että kukaan saa yhtään mitään. Valtio tulee saamaan toimenpiteestä 30 – 40 miljoonaa euroa. Tuttua puuhaa suomalaisessa oikeuskäytännössä. Kyseessä on taas yksi varallisuudensiirto. - Lautapäämies
Joudun korjaamaan itseäni. Viimeisin tieto on, että jouluksi valmistuu kuin Romppaisen sika.
Mutta jatketaan, sanoi mummo lumessa. Handulin asiat on selvitetty, mutta jatkoa seuraa. Jos siis oikeus päätyy siihen, että Handeli petti jäsenistöä, muitakin rosvoja löytyy. Älkäämme unohtako sponsseja. He olivat yhteisellä asialla omaksi parhaakseen ja tunkkien vahingoksi. Siispä oikeudenkäyntejä tulee lisää.
Ja näitä jatkoraveja tulee juuri sen verran, kuin jäsenistö on tehnyt rikosilmoituksia omista sponsseistaan ja nimennyt heitä. Siispä kipi kipi taas täydentämään sitä rikosilmoitusta, jos et aiemmin ole muistanut kertoa sponssistasi mitään.
Sillä näissä iltaraveissa se raha jaetaan, sanoi Manne ruunallensa. Sponsseilla on talot ja tavarat, peämetsät ja kesämökit. Sikäli kun heidät saadaan tuomittua, vahingonkärsineet voivat toivoa saavansa korvauksia. Se kahdenkymmenen vuoden ulosotto kyllä puree perintöihin, palkkaan, satunnaiseen myyntivoittoon kuin raivaussaha lepikössä - jälkeä kyllä syntyy.
Näin on näppylät. - 200 mil. dol ??
Vai on valtiolle kertyvää rikoshyötyä nyt jo 200 miljoonaa ehkä dollareita.
Selitäppä että miten 200 mil. voi kuulua valtiolle jos se on jäseniltä varastettu ??
On se kumma että petos oikeudenkäynnissä rahat menevät valtiolle.- Lautapäämies
No minäpä selitän. Puhumme rahakeräysrikoksesta tässä, emme petoksesta. Lähtökohtaisesti kukaan ei saa hyötyä rikoksesta, rikoshyöty siis takavarikoidaan valtiolle.
Kirjaimellisesti ottaen kaikki MB:n jäsenten tileille maksama raha on hyötyä. Nämä kun summataan yhteen niin ulos on maksettu rapsakasti yli 100 mil. EUR. Syyttäjä laskelkoon tarkan summan, hällä ne paperit on eikä minulla.
Tämä kirjaimellinen tulkinta olisi ikävä jäsenen kannalta. Omaa sijoitusta ei saisi vähentää ulosmaksetusta rahasta. Lisäksi siellä on tapauksia, että on otettu potti ulos koemielessä ja lätkäisty takaisin kumuloitumaan. Tästä tulee aika ikävän näköinen rikoshyötylaskelma.
Voidaanhan toki ajetella, että tuloista vähennetään jäsenen panot. Tämä vaan sotii sitä periaatetta vastaan, että rikoksentekokulut olisivat vähennyskelpoisia. Tällä periaatteella murtovaras saisi vähentää putkipihtien ostokulut siitä korvattavasta potista.
Tämä siis rahankeräysrikoksesta. Petos on eri juttu, katso tuota iltaravit tulkintaani ja mieti sitä. - Petos vas. pyramdi
Lautapäämies kirjoitti:
No minäpä selitän. Puhumme rahakeräysrikoksesta tässä, emme petoksesta. Lähtökohtaisesti kukaan ei saa hyötyä rikoksesta, rikoshyöty siis takavarikoidaan valtiolle.
Kirjaimellisesti ottaen kaikki MB:n jäsenten tileille maksama raha on hyötyä. Nämä kun summataan yhteen niin ulos on maksettu rapsakasti yli 100 mil. EUR. Syyttäjä laskelkoon tarkan summan, hällä ne paperit on eikä minulla.
Tämä kirjaimellinen tulkinta olisi ikävä jäsenen kannalta. Omaa sijoitusta ei saisi vähentää ulosmaksetusta rahasta. Lisäksi siellä on tapauksia, että on otettu potti ulos koemielessä ja lätkäisty takaisin kumuloitumaan. Tästä tulee aika ikävän näköinen rikoshyötylaskelma.
Voidaanhan toki ajetella, että tuloista vähennetään jäsenen panot. Tämä vaan sotii sitä periaatetta vastaan, että rikoksentekokulut olisivat vähennyskelpoisia. Tällä periaatteella murtovaras saisi vähentää putkipihtien ostokulut siitä korvattavasta potista.
Tämä siis rahankeräysrikoksesta. Petos on eri juttu, katso tuota iltaravit tulkintaani ja mieti sitä.Nyt on menossa petos oikeudenkäynti istunto eikä Vantaalla käsitellä rahan keräys rikosta.
Pyramdi rikosta ei enään käsitellä vaan vain petosta koska rahat on varastettu jäseniltä.
200 mil. dollaria ei ole kaikki jos sen verran on yheteis summa koska osa on saanut rahaa ja osa menettänyt. Rikos hyödyä on vaan se jonka voitolla oleva on saanut ylimääräsenä tuottona. - ÅipänOpe
Petos vas. pyramdi kirjoitti:
Nyt on menossa petos oikeudenkäynti istunto eikä Vantaalla käsitellä rahan keräys rikosta.
Pyramdi rikosta ei enään käsitellä vaan vain petosta koska rahat on varastettu jäseniltä.
200 mil. dollaria ei ole kaikki jos sen verran on yheteis summa koska osa on saanut rahaa ja osa menettänyt. Rikos hyödyä on vaan se jonka voitolla oleva on saanut ylimääräsenä tuottona.Kyllä siellä Vantaan käräjä oikeudessa käsitellään myös rahan keräys rikosta.
- Pyrmi ei tutkinnassa
ÅipänOpe kirjoitti:
Kyllä siellä Vantaan käräjä oikeudessa käsitellään myös rahan keräys rikosta.
Ei käsitellä kun käsitellään käräjä oikeudessa vaan petosta.
- Tee näin
Pyrmi ei tutkinnassa kirjoitti:
Ei käsitellä kun käsitellään käräjä oikeudessa vaan petosta.
Menehän nyt Cluso/Kingi-pupunen nukkumaan siitä. Pöhisevä pää tyynyyn siitä ja muistele niitä parempia aikoja kun Sirkka-äiti lellutteli lastansa.
- Toiseen kertaan
ÅipänOpe kirjoitti:
Kyllä siellä Vantaan käräjä oikeudessa käsitellään myös rahan keräys rikosta.
Toiseen kertaan ei tarvitse,
koska suolinkaisnarut ovat jo pyramidin kerran todistaneet ja sitä ei tarvitse oikeudessa käsitellä toiseen kertaan. Miksi pitäsi? - Pelkää tyhjää
Toiseen kertaan kirjoitti:
Toiseen kertaan ei tarvitse,
koska suolinkaisnarut ovat jo pyramidin kerran todistaneet ja sitä ei tarvitse oikeudessa käsitellä toiseen kertaan. Miksi pitäsi?Suoli murot ovat todistaneet ( ).
- Näinikään joo
Pelkää tyhjää kirjoitti:
Suoli murot ovat todistaneet ( ).
Alkuvuoden 2008 rahaliikenne osoittaa ponzin. Mihin katosivat Wincapitaan silloin sijoitetut rahat? Missä ne ovat nyt?
Ketjusta on poistettu 78 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2533366
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362972Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342208Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari412119Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa761991Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841766Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh461682Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221547Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561444Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151330