Netti lisää emotionaalista yksinäisyyttä

sos.emo

Tämä teksti pätee yhtä lailla aikuisiinkin;

http://www.utuonline.fi/sisalto/asiantuntija/niina-junttila.html

Ihmiset, jotka istuvat vapaa-aikansa netissä saattavat kuvitella kuuluvansa yhteisöihin mutta todellisuudessa heidän yksinäisyytensä vain pahenee.

Eli nyt pois netistä, ulos ja ihmisten ilmoille harrastamaan ja tapaamaan muita ihmisiä. Terveen ihmisen yksinäisyys on ihan itse aiheutettua, joka päivä voi valita joko sen vaihtoehdon joka lisää yksinäisyyttä (istuu sisällä) tai sen joka lisää onnellisuutta (elää täysillä, kokeilee uusia asioita, päättää vaikka joka viikko tehdä jonkin asian mitä ei ole koskaan ennen tehnyt).

10

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nähnyt ja kokenut

      IHAN TÄYTTÄ PASKAA.

      Parempi kai se netissä on oleilla vaikkapa ja jutella ulkomaalaisten ihmisten kanssa joiden välillä jakaa jotain yhteistä kuin tulla ulkona "harrastamassa" joiden seurassa sitä vielä yksinäisempää vasta onkin.

      Itseasiassa tuossakin artikkelissa myönnettiin se asia että esim. pojilla on kavereita joiden kanssa pelata jalkapalloa muttei YSTÄVÄÄ joiden kanssa jakaa tuntoja jne.

      Yleensä tähän moni poika ja mies odottaa tyttöä/naista vielä kaiken lisäksi avuksi.

      Sinä jauhat paskaa.

      Mitä se auttaa tuolla ulkona majailla niiden ihmisten seurassa jotka ovat niitä puolituttuja? Aivan samaa asiaa ajaa vaikkapa facebook jossa päivittää vartin välein söikö vai pieraisi.

      Mutta OIKEITA kavereita ja ystäviä voi löytää sekä henkistä yhteyttä kokea niin netissä kuin tuolla ulkona. Se on kiinni vain mistä niitä löytää eikä itse välineestä sinällään.

      Sinällään en suosittele kuitenkaan netissä jatkuvaa roikkumista vaan ylipäätään elämistä mutta väen vängällä se yksinäisyys ei helpota silllä että tapaa muita ihmisiä tuolla ulkomaailmassa. Ne voivat olla jo vitun tylsää seuraa muutenkin.

      Ainakin itsellä itsenäisyys pahenee niin netissä kuin ulkopuolella ns. läpäläpä ihmisten seurassa.

      En suosittele siis netissä oleilue 24/7, mutta ajatus siitä että se on jotenkin huonoa verrattuna vaikkapa jossain turhan päiväsissä väkisin keksityissä harrastuksissa oleilua ihmsiten kanssa joiden jutut ovat smalltalkia vähentäisi yksinäisyyden tunnetta on täyttä harhaa aivan kuten ne sinun maintisemat tietyt nettiyhteisötkin.

      "Terveen ihmisen yksinäisyys on ihan itse aiheutettua"

      Sinun tyhmyytesi on itseaiheutettua, hyvä kakkanokare.

      T: ulkonakin aktiivisesti liikkuva ihminen ja harvemmin nettiä räpläävä, mutta joka tajuaa ettei asioiden välillä ole välttämättä mitään yhteistä.

    • itsestä kii

      Hei sinä Nähnyt ja kokenut.

      Miksi et sitten livenä hakeutuisi sellaisten ihmisten seuraan, jotka eivät ole ns. läpäläpä-ihmisiä? Ei kai kukaan pakota jotain smalltalk-seuraa hakemaan..?

      Jos menet pinnallisiin paikkoihin saat pinnallista seuraa.
      Jos menet paikkoihin jotka sinua kiinnostavat ja joissa viihdyt, saat syvällisempää seuraa.

      Keskusteluryhmät, miitit, harrastuskerhot (esim. valokuvauskerho, tms), jne. jne. mitä sitten ikinä haluatkaan tehdä.

      EI siis Sedulat, pintaliitopaikat tai läpäläpä-jalkapallot. Kun on muutakin, parempaa!

      • Nähnyt ja kokenut

        Koska läpäläpä ihmisiä on kaikkialla ja olemme erilaisia.
        Yritin joskus pienemmässä kaupungissa ettiä omanlaista seuraa ja sitä ei löytynyt. Netistä löytyi.

        Sama on tapahtunut myös isommassa kaupungissa eli ei niitä omanlaisia ihmisiä ole loputtomasti ja loput tuntuu läpäläpä-ihmisiltä.

        Ainakin itse huomaan esim. monissa harrastuksissa ihan valokuvausta myöten että siellä on aika paljon pinnallista porukkaa sekä monet tuttavuudet jäävät vain tuttavuuksiksi.

        Kritisoin tässä sitä etteikö ihminen voisi tuntea yhteyttä vaikkapa toisella puolella maapalloa olevaan ihmiseen verrattuna siihen harrastusporukan ryhmään jossa ei ole ketään samankaltaista ihmisitä.

        Joten missäköhän ihmeessä Suomessa on ne "paremmat" kun en ole niitä tähän ikään mennessä löytänyt?
        Ei missään, tai todella harvassa sanon minä.

        Enemmän olen tuntenut yhteyttä tiettyihin ihmisiin ja oikeisiin persooniin netin välityksellä jotka mm. ovat asuneet ulkomailla kuin ihmisiin joiden kanssa olen saattanut olla lähes päivittäin tekemisissä ihan reaalielämässä.

        Tapa olla kontaktissa ei tarkoita sen enempään vaan se kenen kanssa viestit ja "oleilet".

        Väärien ihmisten kanssa sinulla tulee ulkopuolinen olo ja yksinäisyys vain lisääntyy.
        ITse veikkaan että sama koskee niin sellaisia joutavanpäiväisiä harrasteympyröitä, työporukoita kuin sitten sosiaalista mediaakin. Vaihdellaan kuulumisia muttei mitään yhteistä muuten ole eikä henkistä yhteyttä löydy.

        Tietysti huomioitavaa on että ihmiset ovat erilaisia ja osa kaipaa tietynlaista sosiaalista kanssakäymistä joka helpottaa heidän yksinäisyyttään. Ehkä sinua helpottaa siellä oleskelu mutta osa tuntee yksinäisyyttä jopa ollessaan suuressa joukossa ihmisiä joilla ei ole muuta yhteistä kuin vaikka jalkapallo tai valokuvaus jne.


    • 6+2

      Entäs jos esim. sosiaallisen ahdistuneisuuden vuoksi ei voi tavata muita ihmisiä tai mennä harrastusseuroihin?

      Ja kyllä mulle tulee yksinäisempi olo, kun ulkona kattelen pariskuntia ja nättejä naisia joita en voi saada.

      Joten se siitä teoriasta.

    • 34534534

      Osittain totta ja osittain roskaa.

      Netin tarjoaa mahdollisuuden yhteisöllisyyteen aivan eri tavalla mitä reaali maailma. Reaalimaailmassa hyväksyminen perustuu tietenkin todellisiin seikkoihin eli miten sinulla ovat asiat ja minkälainen olet missäkin tilanteissa esim. kuulutko sosiaalisesti porukkaan ja miten käyttäydyt ja miten sinun asiasi ovat ylipäätään jne. Toisaalta jos olet vääränlainen ja sinulla on huonosti asiat joudut armotta tämän reaalimaailman yhteisön ulkopuolelle tai sitten olet vain "epätoivottu henkilö" mutta sinut kuitenkin voidaan vielä jotenkin "hyväksyä" mukaan.

      Jos taas ei reaalimaailmasta tunne ketään niin silloin netti on lähes ainoa tapa tuntea yhteisöllisyyttä. Netissä pystyt olemaan sellainen kuin haluat ja sinut useimmiten hyväksytään minne tahansa (varsinkin jos sinusta ei tiedetä negatiivisia seikkoja). Jos joku henkilö tietää niin silloin vaarana on että hän kertoo niistä muille ja sinua ei enää hyväksyttäkään johonkin virtuaaliyhteisöön (eikä samojen piirien reaali maailman yhteisöihin).

      Netti on virtuaalisempi mutta myös monipuolisempi. Oikeassa maailmassa ihmiset hyväksyvät yleensä vain ne joilla asiat ovat suhtkoht kunnossa. Mitä huonommassa jamassa tilanne niin sitä todennäköisemmin ei pärjää reaalimaailmassa käppäilemällä.

      • 19+18

        No jos netti on ratkaisu niin miksi niin moni täällä valittaa yksinäisyyttä?


      • Nähnyt ja kokenut
        19+18 kirjoitti:

        No jos netti on ratkaisu niin miksi niin moni täällä valittaa yksinäisyyttä?

        Voi hyvä jumala sentään kun on taas yksinkertainen ihminen liikkeellä.

        Äly hoi älä jätä.

        Ei yksi asia sulje toista pois jokaiselta jokaisessa tapauksessa.

        Mutta ajatus siitä että netistä ei löydä emotionaalista tyydytystä verrattuna ulkopuoliseen maailmaan on ihan täyttä höpötystä ihmisiltä jotka nähtävästi eivät ole koskaan olleet yksinäisiä ja toisten kanssa tekemisissä ulkopuolisessa maailmassa.

        Kaikki seura edes ulkopuolisessa maailmassa ei takaa mitään yksinäisyyden poistumista. Osa on ns. näennäisseuraa ja näennäiskavereita.


    • yksinäinen mies

      Ei löydy yksinäisyyden poistajaa netistä eikä netin ulkopuolelta. Yksin ollaan. Netissä on sentään helpompi olla.

      • 15+18

        Kaikki netissä vietetty aika on pois todellisista ystävyyssuhteista vietetystä ajasta.

        Jos nettiä ei olisi, ihmiset olisivat oikeasti yhdessä.

        Jokaisen yksinäisen kannattaisi laittaa ihan ensimmäiseksi nettiyhteys poikki muutamaksi kuukaudeksi, tai rajoittaa netin käyttö vain välttämättömimpään (pankki, osoitepalvelut ym) Yksikään netissä roikkuva yksinäinen ei saa minulta tippaakaan myötätuntoa, koska hän valitsee yksin koneella istumisen sen sijaan että tekisi jotain parempaa.


      • :(:(
        15+18 kirjoitti:

        Kaikki netissä vietetty aika on pois todellisista ystävyyssuhteista vietetystä ajasta.

        Jos nettiä ei olisi, ihmiset olisivat oikeasti yhdessä.

        Jokaisen yksinäisen kannattaisi laittaa ihan ensimmäiseksi nettiyhteys poikki muutamaksi kuukaudeksi, tai rajoittaa netin käyttö vain välttämättömimpään (pankki, osoitepalvelut ym) Yksikään netissä roikkuva yksinäinen ei saa minulta tippaakaan myötätuntoa, koska hän valitsee yksin koneella istumisen sen sijaan että tekisi jotain parempaa.

        paha mieli ku et tykkää miust :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      90
      2169
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      139
      1797
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      173
      1333
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      805
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      754
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      731
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      730
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      212
      623
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      587
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      47
      560
    Aihe