Kauppiaat

---------____-------

odotti kädet levällään Venäläisiä turisteja pyhänä kauppoihinsa ja piti pitää auki poikkeus luvalla mutta kuinkas kävikään.Nyt tosin selitellään että kauppa kävi mutta taidetaan sit kassaa laskiessa hampaita kiristellä?
Joten pidetään Suomen pyhäpäivät pyhinä niin kuin ennenkin.

7

411

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kykkyyyn

      samaa mieltä,sama kohtelu kaikille,milloin tämä kansa herää,häh

      • Huumoria vähän

        Raha (tai vaikka sen haju ratkaisee).
        Näin se vain on.Rahaa,Rahaa,Rahaa
        Sitä tarvitaan.
        Vähän niinkuin hallitusneuvotteluissa, kun rahat on sopivasti jaettu (lue:koplattu)
        Hallitus onkin valmis ja riidat on sovittu.
        Valtakunnassa kaikki hyvin.


      • rockdaddy
        Huumoria vähän kirjoitti:

        Raha (tai vaikka sen haju ratkaisee).
        Näin se vain on.Rahaa,Rahaa,Rahaa
        Sitä tarvitaan.
        Vähän niinkuin hallitusneuvotteluissa, kun rahat on sopivasti jaettu (lue:koplattu)
        Hallitus onkin valmis ja riidat on sovittu.
        Valtakunnassa kaikki hyvin.

        Kyllä vaan oli Svetossakin kaupat auki sunnuntaina vaikka oli Venäjän kansallispäivä. Oli markkinahumua ja kaikkee kivaa. Kyllä sitä vaan aina tuonne ulkomaille ihminen kaipaa ja tästä onkin hyvä sitten venäjävihaajien jatkaa kommneteillaan, että olkaapa hyvät.


    • bushes crier

      Turhaa vouhkaamista noiden kauppojen aukioloajoista. Kyllä kauppias itse tietää milloin kannattaa pitää kauppa auki. Ei sinne ole pakko mennä sellaisten, jotka eivät halua. Pysykää kotona.

      Ne työntekijät, jotka vastustavat PAM:in painostuksesta pyhätöitä, saavat myös pysyä kotonaan, jos työ ei maistu. Kyllä vappaaehtoisia tekijöitä löytyy, ketkä haluavat tendä työtä silloin, kun sitä on saatavana.

      On paljon työpaikkoja, joissa työskennellään sunnuntait ja yöt. Ei kauppa ole näiden rinnalla mikään poikkeus, päinvastoin se on asiakkaiden palvelua varten ja aukiolo on "säädettävä" asiakkaiden tarpeen mukaan.

      PAM:issa vaikuttavat vielä vanhat kalkkikset, kenellä ei ole hajuakaan asiakaslähtöisestä markkinoinnista.

      Ei meillä yksin venäläisiä varten kauppoja pidetä auki, vaikka sen perusteella erivapauksia aukioloon haetaankin. Venäläiset ovat yksi tärkeä asiakas-sekmentti, joka on huomioitava oman maan kansalaisten ohessa.

      Ne kauppiaat jotka valittavat, että kauppa ei käy, heidän pitää miettiä omaa markkinointiaan. Onko siinä tehostettavaa. Jos kauppa ei käy, ei vika aina ole asiakkaissa, vaan korjattavaa voi olla kaupan markkinoinnissa.

    • yx duunari

      Oli se aika huvittavaa olla helluntaina kaupassa töissä. Paikalliset narisee, et venäläisiä varten pidetään kauppa auki. Kas kummaa, suurin osa kaupassa kävijöistä oli paikallisia "vakiasiakkaita" eikä suinkaan venäläisiä.....

    • 982

      juu... totta toriset huomasin saman!!

    • Pam Pam Pamela Pami

      On se vaan kivaa olla pyhät töissä tuplapalkalla puoli tyhjäs kaupassa eipä paljon työt paina.Ei harmita vapaat voi pitää viikollakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      9
      2767
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      165
      2675
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      185
      2527
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      14
      2049
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      21
      1997
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      54
      1848
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      70
      1572
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      23
      1172
    9. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      71
      1163
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      85
      1052
    Aihe