Perinnön vaikutus toimeentulotukeen

tukiviidakko

Jos henkilö on peruspäivärahalla oleva työtön joka saa myös toimeentulotukea elämiseensä, niin millä tavalla perinnön saaminen vaikuttaa tukirahoihin? Vuosi sitten kaverini oli muutaman kuukauden ajan työtön, jolloin hän sai peruspäivärahaa Kelalta sekä joutui hakemaan toimeentulotukea, kunnes sai perinnön jolloin toimeentulotukea ei annettu. Sitten hän pääsi töihin eikä ole senkoommin tukirahoja tarvinnut eikä toivottavasti tule ikinä tarvitsemaan, mutta ihmettelen vain kun nyt on toisella kaverilla sama tilanne: hän on työtön,peruspäivärahan ja toimeentulotuen varassa elävä, sai ison perinnön ja silti saa soskulta tukea, että miksi toiselta otetaan tuki pois ja toiselta ei? Nämä tapaukset saman kunnan alueelta. Jälkimmäisen kaverin perintö on suuri, ensimmäisen oli huomattavasti pienempi.

7

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huijarihan se

      Yksinkertaisesti pimittää sossua. Jos summa on sen verran iso että siitä menee jo veroakin, sossu huomaa tämän aina vuoden vaihteessa verottajalta. Sossulle kun jää kiinni tulojen pimityksestä, joutuu maksetut tuet maksamaan takaisin.

    • urikeller

      olen saanut testamentillä 6000euroa noin kuukausi sitten meneekö sossun tietoon mistä kautta vai pitääkä itse ilmoittaa.

    • Namu...

      Jos perinnön tuhlaa niin sitten taas saa tukea. Esim 8000e parissa kuukaudessa. Näin ainakin ennen vanhaan, kai nykyäänkin. Sitten kun se raha ei enää näy tiliotteella sai tukea taas.

    • Petu...

      Lainmukaisesti menetellen perintö on tuloa joka pitää ilmoittaa sosiaalitoimistoon. Jos perintö on puhdasta rahaa niin se otetaan suoraan tulona huomioon. Jos se on irtaimistoa niin sossu antaa kohtuullisen ajan sen realisoimiseen. Jos taas perintö on kiinteää omaisuutta niin sossu ei voi määrätä sitä realisoimaan.


      [email protected]
      http://www.toimeentulotuki.net

    • Sabonit bronco

      Kyllä tuon perinnön vaan joutuu ilmoittamaan näille viranomaisille, jos jotain tukia sieltä saa, koska nehän vaikuttaa maksettaviin tukiin.
      Eikös se vaikutus aika ole se yksi vuosi, koska ei perintö ole säännöllistä tuloa.
      Ei niitä kannata yrittää pimittää, koska tiedot menee verottajalle ja sitä kautta näille tukien maksajille.

      • Petu...

        Ja millähän perusteella perinnön vaikutusaika olisi yksi vuosi? Mutu?


    • Namu...

      Ei se ainakaan sille ollut mikään vuosi joka tuhlas perintönsä parissa kuukaudessa ja sai sitten taas tt-tukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      79
      1954
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1260
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      195
      563
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe