Miksi asumistukea ei voi saada vanhassa asuntoautossa/vaunussa

Kansaneläkk. oleva

asuvalle leirintäalueelle ?Luulisi,että yhteiskunnalle tulisi halvemmaksi kyseinen järjestely.Maapaikka vuokra on aina halvempi kuin koko asunnon vuokraaminen,eikä lämmityskulut päätä huimaa.Miksi yhteiskunta vaatii kiinteää asuntoa ennen kuin voidaan maksaa yhtään asumistukea?Kaikkein halvinta yhteiskunnalle olisi tietysti maksaa asuntotukea omassa vaunussa omalla tontilla asuvalle,ei korjauskulut ja lämmityskulut päätähuimaisi.En ymmärrä.
Kiinteän asunnon vuokrakulut ja omakotitalon lämmitys-ja korjauskulut ovat aina kalliimpia kuin muutaman neliön lämmityskulut.Yhteiskunta säästäisi paljon,jos osa vähävaraisista pystyisi asumaan tuetusti halvimmalla mahdollisella tavalla.Ihmetyttää.

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwqwqwwqe

      auttaiskohan asiaa jos vuokraisit vaunun kaverilta

    • huono ratkaisu

      Tuota vuosia Briteissä ja Irlannissa asuneena sanoisin, että ideasi on huono.

      Se synnyttäisi trailer parkkeja, joissa asuisisivat kaikkein vähäosaisimmat ihmiset, jätteiden keskellä alkoholi- ja huumeidenkäytön sekä myynnin, varastetun tavaran välittämisen ja muun epäsosiaalisen toiminnan ollessa arkipäivää.

      Lisäksi näitä trailer parkkeja lähinnä olevat asuntoalueet joutuisivat investoimaan massiivisiin aitoihin, varashälytinjärjestelmiin ja yksityisiin vartiointiliikkeisiin jotta ongelmat eivät yhtäältä leviäisi niihin ja toisaalta aiheuttaisi varkauksia, ryöstöjä, huumekauppaa ja väkivaltaa.

      Tämähän on jo nyt nähtävissä myös näiden Bulgarian ja Romanian romaanien leirien myötä.

      Eli siinä mielessä suomalainen järjestelmä toimii, kun ei ainakaan kannusta tällaiseen slummiutumiseen.

      BTW, vaunun tai jalasmökin tms. vuokraaminen ei auta. Asumistukea varten täytyy olla rakennuslupaisen talon kirjalla jossakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2128
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1776
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1326
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      794
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      718
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      40
      514
    Aihe