Niin, mietin tässä millaisia oireita on tarkalleen 1 tyypin diabeteksessa ja kuinka nopeasti ne yleensä ilmaantuu?
Esim. kuinka monta kertaa sitä pitää päivässä juosta vessassa ja kuinka kova jano on?
Olen 21 vuotias nainen ja mulla on nyt reilun viikon verran ollut hieman tiheentynyttä virtsaamistarvetta (n. 2-3 tunnin välein) ja suun kuivuutta, muttei varsinaista janoa. En ole väsynyt enkä mitenkään merkittävästi laihtunut.
Pelottaa tuo diabeteksen mahdollisuus todella paljon!
Olen menossa muissa asioissa torstaina lääkäriin ja ajattelin mainita samalla asiasta.
D1 oireista...
1
59
Vastaukset
- DM1-tyyppi
Tässä lyhyesti:
Klassiset oireet ovat jano, tiheävirtsaisuus ja laihtuminen. Virtsalla on käytävä usein ja joskus tarve virtsata herättää myös yöllä. Paino saattaa tahattomasti pudota useita kiloja viikkojen kuluessa. Janon tunne, nälkä ja väsymys haittaavat.
Itselläni nimenomaan laihtuminen oli melkoista ja samoin jano sekä "pissakeikat", öisinkin useamman kerran. Jano oli sellaista, että suunnilleen kerran tunnissa piti lopulta saada jotain juotavaa. Itselläni jano oli ehkäpä ensimmäinen oire ja aika nopeasti tuli myös jopa yö-vessareissut kuvaan.
Ja tosiaan kyse ei ollut pelkästään tihentyneestä virtsaamistarpeesta, vaan myös virtsamäärät olivat suuria. Pelkkä tihentynyt tarvehan voisi olla vaikka virtsatietulehduksen aiheuttamaa. Ja jano ei ollut lasillisella hoidettavissa, vaan lopulta puolen litran "tuoppi" suunnilleen aina kerrallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh882108Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361766- 1801316
- 241784
- 67732
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711- 59708
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337502